reklama
reklama

Związkowcy proponują nowe pomysły na uratowanie elektrowni. Ceny za emisję CO2 biją kolejne rekordy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: PGE GiEK

Związkowcy proponują nowe pomysły na uratowanie elektrowni. Ceny za emisję CO2 biją kolejne rekordy - Zdjęcie główne

foto PGE GiEK

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kopalnia i Elektrownia Związki zawodowe z PGE i Tauronu przekonują, że należy rozwijać technologie wychwytywania CO2, które można później wykorzystywać jako paliwo. W rozwoju nowych technologii mogą pomóc środowiska naukowe, a także wiedza pracowników. W liście do wicepremiera Jarosława Gowina domagają się umowy społecznej dla energetyki, która zagwarantuje inwestycje i modernizacje w rodzimych elektrowniach.
reklama

Ceny za CO2 na rynku handlu emisjami biją kolejne rekordy. W ostatnich dniach za 1 tonę wyemitowanego dwutlenku węgla trzeba było zapłacić 50 euro. To najdrożej w historii. Przypomnijmy, że ceny zaczęły szybować od początku roku przekraczając 30 euro, a później dobijając do granicy 40 euro za tonę. Eksperci wyliczyli, że od początku roku stawki za emisję CO2 wzrosły już o połowę.

Taki scenariusz to fatalne wieści dla polskiej energetyki, która obecnie w około 70 proc. opiera się na energii produkowanej z węgla. To również czarny scenariusz dla bełchatowskiej elektrowni, a także PGE. Według szacunków ekspertów jeśli ceny się utrzymają na obecnym poziomie, to koncern będzie musiał zapłacić za emisję… ponad 10 miliardów złotych. Za taką kwotę można byłoby wybudować... ponad 200 kilometrów autostrady albo dwa nowe bloki energetyczne.

Bezczynnie przyglądać się „zarzynaniu” swoich zakładów pracy nie zamierzają związkowcy z PGE i Tauronu, którzy proponują nowe rozwiązania wykorzystania CO2 jako… paliwa. O swoich propozycjach napisali w liście do wicepremiera Jarosława Gowina, ministra rozwoju, pracy i technologii, prosząc o wsparcie działań innowacyjnych w sektorze. Przekonują, że w obecnej sytuacji polska energetyka powinna doskonalić technologie wychwytywania i magazynowania CO2. I właśnie na to, biorąc pod uwagę bogate zasoby węgla, powinny być wykorzystywane fundusze przeznaczone na transformację energetyczną.

- Uważamy, że aby poprawić konkurencyjność polskiej gospodarki należy rozwijać technologie ograniczania emisji CO2 (gospodarka niskoemisyjna) poprzez ponowne wykorzystanie CO2 jako paliwa. Niezwykle istotnym w tym aspekcie jest dostęp do taniego wodoru, dlatego w ramach transformacji energetycznej powinniśmy zdecydowanie rozwijać moce oparte na nowoczesnych rozwiązaniach z wykorzystaniem funduszy z UE jak również funduszy pozyskanych z opłat za sprzedaż praw do emisji CO2 - napisali związkowcy.

Podkreślają też, że powinno się chronić rynek wytwarzania energii, tak jak i produkcję oraz wykorzystanie „rodzimych nośników do produkcji energii” w Polsce. To nierozłącznie jest związane z miejscami pracy w górnictwie czy energetyce. Związkowcy uważają, że energetyka konwencjonalna powinna funkcjonować w „symbiozie” z OZE, która wspierałaby produkcję prądu w okresach szczytowych.

- Aby takie systemy funkcjonowały w sposób optymalny, proponujemy wykorzystanie krajowego dorobku naukowego opartego na projektach Polskich Środowisk Naukowych i Technicznych, które już na dzień dzisiejszy posiadają opracowania dotyczące tego zagadnienia – czytamy w liście do wicepremiera Gowina.

Związki zawodowe zaznaczają, że obecnie funkcjonujące bloki energetyczne w elektrowniach konwencjonalnych (bloki dużej mocy zasilane węglem brunatnym i kamiennym) uzupełnione o instalacje do wychwytywania CO2 oraz farmy OZE, wpasowałyby się w system uzupełnienia zapotrzebowania na prąd w okresach szczytowych, a także do produkcji wodoru i tlenu w procesie elektrolizy.

Zdaniem organizacji związkowych, mając w kraju tak wielki potencjał naukowy i techniczny, do realizacji „hybrydowego kombinatu energetycznego” należy wykorzystać wiedzę i doświadczenie pracowników.

Związkowcy poprosili Jarosława Gowina o wsparcie w procesie transformacji energetyki. Domagają się umowy społecznej dla energetyki. Ta byłaby gwarancją dla inwestycji i modernizacji rodzimych elektrowni.

Pod listem podpisało się w sumie kilkanaście organizacji związkowych, w tym również związki działające w kopalni i elektrowni Bełchatów m.in. ZZPRC w Elektrowni Bełchatów, MZZ Odkrywka kopalni Bełchatów, "Sierpień '80" w KWB Bełchatów oraz Związek Zawodowy "F1" w KWB Bełchatów.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama