Reklama

Reklama

Związkowcy proponują nowe pomysły na uratowanie elektrowni. Ceny za emisję CO2 biją kolejne rekordy

Opublikowano: czw, 6 maj 2021 07:39
Autor: | Zdjęcie: PGE GiEK

Związkowcy proponują nowe pomysły na uratowanie elektrowni. Ceny za emisję CO2 biją kolejne rekordy - Zdjęcie główne

foto PGE GiEK

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kopalnia i Elektrownia Związki zawodowe z PGE i Tauronu przekonują, że należy rozwijać technologie wychwytywania CO2, które można później wykorzystywać jako paliwo. W rozwoju nowych technologii mogą pomóc środowiska naukowe, a także wiedza pracowników. W liście do wicepremiera Jarosława Gowina domagają się umowy społecznej dla energetyki, która zagwarantuje inwestycje i modernizacje w rodzimych elektrowniach.

Reklama

Ceny za CO2 na rynku handlu emisjami biją kolejne rekordy. W ostatnich dniach za 1 tonę wyemitowanego dwutlenku węgla trzeba było zapłacić 50 euro. To najdrożej w historii. Przypomnijmy, że ceny zaczęły szybować od początku roku przekraczając 30 euro, a później dobijając do granicy 40 euro za tonę. Eksperci wyliczyli, że od początku roku stawki za emisję CO2 wzrosły już o połowę.

Taki scenariusz to fatalne wieści dla polskiej energetyki, która obecnie w około 70 proc. opiera się na energii produkowanej z węgla. To również czarny scenariusz dla bełchatowskiej elektrowni, a także PGE. Według szacunków ekspertów jeśli ceny się utrzymają na obecnym poziomie, to koncern będzie musiał zapłacić za emisję… ponad 10 miliardów złotych. Za taką kwotę można byłoby wybudować... ponad 200 kilometrów autostrady albo dwa nowe bloki energetyczne.

Bezczynnie przyglądać się „zarzynaniu” swoich zakładów pracy nie zamierzają związkowcy z PGE i Tauronu, którzy proponują nowe rozwiązania wykorzystania CO2 jako… paliwa. O swoich propozycjach napisali w liście do wicepremiera Jarosława Gowina, ministra rozwoju, pracy i technologii, prosząc o wsparcie działań innowacyjnych w sektorze. Przekonują, że w obecnej sytuacji polska energetyka powinna doskonalić technologie wychwytywania i magazynowania CO2. I właśnie na to, biorąc pod uwagę bogate zasoby węgla, powinny być wykorzystywane fundusze przeznaczone na transformację energetyczną.

- Uważamy, że aby poprawić konkurencyjność polskiej gospodarki należy rozwijać technologie ograniczania emisji CO2 (gospodarka niskoemisyjna) poprzez ponowne wykorzystanie CO2 jako paliwa. Niezwykle istotnym w tym aspekcie jest dostęp do taniego wodoru, dlatego w ramach transformacji energetycznej powinniśmy zdecydowanie rozwijać moce oparte na nowoczesnych rozwiązaniach z wykorzystaniem funduszy z UE jak również funduszy pozyskanych z opłat za sprzedaż praw do emisji CO2 - napisali związkowcy.

Podkreślają też, że powinno się chronić rynek wytwarzania energii, tak jak i produkcję oraz wykorzystanie „rodzimych nośników do produkcji energii” w Polsce. To nierozłącznie jest związane z miejscami pracy w górnictwie czy energetyce. Związkowcy uważają, że energetyka konwencjonalna powinna funkcjonować w „symbiozie” z OZE, która wspierałaby produkcję prądu w okresach szczytowych.

- Aby takie systemy funkcjonowały w sposób optymalny, proponujemy wykorzystanie krajowego dorobku naukowego opartego na projektach Polskich Środowisk Naukowych i Technicznych, które już na dzień dzisiejszy posiadają opracowania dotyczące tego zagadnienia – czytamy w liście do wicepremiera Gowina.

Związki zawodowe zaznaczają, że obecnie funkcjonujące bloki energetyczne w elektrowniach konwencjonalnych (bloki dużej mocy zasilane węglem brunatnym i kamiennym) uzupełnione o instalacje do wychwytywania CO2 oraz farmy OZE, wpasowałyby się w system uzupełnienia zapotrzebowania na prąd w okresach szczytowych, a także do produkcji wodoru i tlenu w procesie elektrolizy.

Zdaniem organizacji związkowych, mając w kraju tak wielki potencjał naukowy i techniczny, do realizacji „hybrydowego kombinatu energetycznego” należy wykorzystać wiedzę i doświadczenie pracowników.

Związkowcy poprosili Jarosława Gowina o wsparcie w procesie transformacji energetyki. Domagają się umowy społecznej dla energetyki. Ta byłaby gwarancją dla inwestycji i modernizacji rodzimych elektrowni.

Pod listem podpisało się w sumie kilkanaście organizacji związkowych, w tym również związki działające w kopalni i elektrowni Bełchatów m.in. ZZPRC w Elektrowni Bełchatów, MZZ Odkrywka kopalni Bełchatów, "Sierpień '80" w KWB Bełchatów oraz Związek Zawodowy "F1" w KWB Bełchatów.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (35)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 5 miesięcy temu | ocena +3 / -0

  Oen zalogowany

  Tak! będą wychwytywali co2 i pompowali do wyeksploatowanych kopali... odkrywkowych :) Ręce opadają jak czytam takie wypociny.

 • 5 miesięcy temu | ocena +11 / -2

  Ciekawski

  To wygrał wreszcie K. Suchcicki te wybory do Rady Nadzorczej czynię? Bo różne sprzeczne informacje krążą. Skoro został wybrany to dlaczego go nie powołują?

  • 5 miesięcy temu | ocena +4 / -1

   Rozsądny

   Wygrał ale wybory są nieważne że względu na niską frekwencję nieprzekraczającą 50% uprawnionych do głosowania. Wybory muszą być przeprowadzone powtórnie. Chociaż swoją drogą trudno to zrozumieć, gdyż w Polsce nie ma żądnych wyborów gdzie II tura uzależniona jest od frekwencji. Musiałby być narzucony przymus uczestnictwa w wyborach, co z kolei byłoby naruszeniem podstawowych swobód wolnościowych. Dlatego nie rozumiem takich decyzji. Sprawa nadaje się do sądu.

 • 6 miesięcy temu | ocena +18 / -2

  Wkurzony robol

  Lepiej będzie gdy związkowcy będą zajmować się tym, do czego są powołani, a więc obroną pracowników przed zwolnieniem, ich praw nabytych, zapewnieniem właściwych warunków pracy i płacy itp... Projektami elektroenergetycznymi niech się zajmują fachowcy. Prawa pracowników są łamane na każdym kroku a związkowe tuzy siedzą jak myszy pod miotłą, bo boją się narazić władzy PGE GIEK S.A. Nie powołanie K. Suchcickiego na członka Rady Nadzorczej, dlatego że nie pasuje do sķładu, i brak właściwej reakcji związków zawodowych, świadczy o ich słabości i marności. Jak tak będzie dalej to ludzie masowo będą wypisywać się że związków zawodowych.

  • 5 miesięcy temu | ocena +13 / -1

   Pracuś

   Poprzyjmowali swoich bliskich do pracy, a nawet całe rodziny, pomimo obowiązującego zakazu i dlatego muszą siedzieć jak myszy pod miotłą. Gdy podniosą głowy, to zawsze może nastąpić ostateczne rozwiązanie. Są na bardzo krótkiej smyczy trzymanie przez każdą władzę PGE GIEK. Jak Suchcicki wygra potyczkę z władzą na ul. Węglowej to będą się przytulać do niego. Właśnie tak działają związki zawodowe.

  • 6 miesięcy temu | ocena +4 / -11

   lukier

   To widać Robolu, że wolisz by pan wykonał dla ciebie dobra robotę, a tak zwani związkowcy "wywalczyli" dla ciebie smaczna zupę, bo jesteś już świadomym niewolnikiem uwielbiającym swój stan... Związkowcy są twoim obrazem i na podobieństwo mentalności wyborców (wiedzy) wybierani... Taka jest prawda.

 • 6 miesięcy temu | ocena +7 / -1

  bebe

  Kufa, trzeba się przebranżawiać na IT :/

 • 6 miesięcy temu | ocena +6 / -1

  ...

  W POLSCE W ZŁOTYCH ZARABIAMY I W ZŁOTYCH PL PŁACIMY I TAK TEŻ POWINNIŚMY PŁACIĆ 50zł/Tona za CO2. Sorry taki mamy klimat

 • 6 miesięcy temu | ocena +11 / -5

  Tymek

  PiS nas zakopuje po uszy w dziadostwie i patologii. Mówią, że Gierek narobił długów, ale wiele zbudował. PiS zadłuża na potęgę, nic nie buduje tylko kradnie. Janowska wreszcie się przebudziła, dobre i tyle. Nie to co Milczanowska i Pielucha.

 • 6 miesięcy temu | ocena +14 / -5

  Eloo

  Unia to najgorsze zlo.!!!!

 • 6 miesięcy temu | ocena +14 / -1

  wolność !

  nie łatwiej i lepiej było by wyjść z tego euro kołchozu ? czy czekamy aż wszystko nam ograniczą i zniszczą komuniści z unii ? gdzie ta równa ,sprawiedliwa Europa ? podobno dogoniliśmy już zachód w poziomie życia ,pracy i płacy ...zaraz paszporty szczepionkowe , zaraz 4 fala....najpierw zamknęli całą unię , zniszczyli co mieli zniszczyć i teraz nowy ład , nawet pieniądze...ludzie , kiedy wy się obudzicie ? bo świadomych ludzi nie dających się temu systemowi jak na razie jest garstka !

 • 6 miesięcy temu | ocena +15 / -2

  Elektryk

  Przecież instalacja składowania CO2 była już na etapie pilotażowym w okolicy 2012roku. uE wtedy nie dofinansowała tematu i za Kaczorowskiego projekt CCS został zarzucony. Z tego co się orientuję to ostatni blok jest przygotowany po tego typu instalacje. No cóż UE nawet gdyby CO2 bylo wychwytywane i tak będzie wskakiwać Putinowi no łóżka. Cała dekarbonizacja w UE to 8% światowej emisji. Chiny, Indie, USA śmieją się tylko. A zapowiedzi że w 2050czy w 2030roku ktoś będzie neutralny klimatycznie jest tylko pustym słowem. Zerknijcie na rachunki. Płacicie już za OZE a i dzięki OZE jest opłata mocowa. Za chwilę wezmą się za PV i prosumenci zapłacą grubą kasę za śmieci n moc bierną w systemie.

 • 6 miesięcy temu | ocena +5 / -1

  geolog

  Najlepiej robić wodę gazowaną, CO2 się przyda. Poziom odlotu level up!

 • 6 miesięcy temu | ocena +11 / -1

  SiłaTorfu

  Analfabetyzm i zwykła bezczelna głupota jaka dominuje tu w tym Hamburku jest paraliżem wszelkiej prawdy i pomaga w grabieży Polski, w pozbawieniu waszych synów i wnuków wszelkiej wolności i środków do życia - maja być niewolnikami, zmodyfikowanym, pozbawionym wolnej woli bydłem (goim). To się dzieje teraz i na twoich oczach. To ty przyjmując argumenty eurokomunistów, a CO2 niezbędne do życia biologicznego (efekt Bohra) i psychicznego na Ziemi jest fałszywie kreowane wrogiem cywilizacji. Bez CO2 staniesz się najpierw degeneratem z niedotlenienia i przedwcześnie umrzesz... Wybrani etatowi "związkowcy" mają wiedzę poniżej dżdżownicy jeśli przyjmują dialog w stylu tego artykułu, bo to droga samozagłady. I to nie są już żarty z kolejki do rzeźnika - to dylemat być albo zginąć dla wszystkich obywateli... Jedyna droga: usunąć zabójców i wrogów wszelkimi siłami.

 • 6 miesięcy temu | ocena +7 / -1

  lech

  Ostatnia manifestacja jaką zrobił olejnik i spółka to było tyle ludzi, że można ich było zapakować do osinobusa, a to dlatego, że wszedł w układy z chachmętami, którzy na wstępie zafundowali nam zaciąg pajęczańsko- radomszczański.

 • 6 miesięcy temu | ocena +9 / -0

  elektron

  Jprd jakie to jest oderwane. Związki te z Bełchatowa niech się skupią na tym, żeby wyszarpać jak najwięcej kasy na to co zostanie po kopalni i elektrowni. Jak na razie to śląsk bełchatów ogrywa jak trampkarzy.

 • 6 miesięcy temu | ocena +12 / -0

  wq

  Krzyk rozpaczy związkowców.. a Sasin i tak ma w dupie Bełchatów. Gdybyśmy byli na Śląsku to by się bali. Z górnikami się liczą bo się ich boją. A nas tu... mają w dupie. Co nie panie Sasin?

 • 6 miesięcy temu | ocena +3 / -0

  Skąd tyle związków????

  Tyle zwiazkow W każdym związku kilkanaście osób Pomnożyć przez pensjie

 • 6 miesięcy temu | ocena +5 / -0

  Strasznie dużo tych związków jest

  Zamknąć i po problemie

 • 6 miesięcy temu | ocena +4 / -0

  CO2 to nie jeden

  Zamiast spalarni otwórzcie fabrykę syfonów

 • 6 miesięcy temu | ocena +11 / -2

  normalny

  WPLYWY Z EMISJI CO2 ZASILAJĄ BUDŻET PAŃSTWA Im są wyższe tym PIS ma więcej pieniędzy na kupowanie głosów wyborczych Taka jest prawda

  • 6 miesięcy temu | ocena +4 / -0

   Observer

   Masz w 100% racje. Co z tego, ślepy belchatowski lud nigdy tego nie pojmie....

 • 6 miesięcy temu | ocena +12 / -0

  normalny

  Na prawa do emisji CO2 sprzedawanych firmom na aukcjach polski budżet zyskał w tym roku rekordową sumę. Jest to prawie 11 miliardów złotych. Wpływy zasilą bezpośrednio kasę państwa, zmniejszając deficyt budżetowy.--To jest kwota tylko za 2019 r Taka jest prawda naiwny dziennikarzu, naiwny Suwerenie i naiwne związki zawodowe

  • 6 miesięcy temu | ocena +1 / -1

   Observer

   W koncu ktoś na tym portalu wykazuje się wiedza. Brawo. A prawda jest taka, ze po zmianie władzy i zmianie władzy od PGE począwszy każdy następca był gorszy od poprzednika i każdy tylko patrzył kieszeni zamiast myśleć o dywersyfikacji paliwa... obecnie tylko ELB pali tylko węglem.... zamknąć to w cholerę....

 • 6 miesięcy temu | ocena +3 / -5

  Halny

  We wtorek Pis pogrzebał losy polski. To zdrajcy. Jankowska zachowała się jak trzeba. Nie to co ta z Radomska i Pajęczna. Pamiętajcie.

  • 6 miesięcy temu | ocena +1 / -0

   🤬🤬🤬🤬🤬

   Janowska to ta co obiecuje i chu.. robi. Co z gęby szmatę robi?

 • 6 miesięcy temu | ocena +10 / -4

  Michał

  Czas opuścić ta UNIE która miała doradzać pomagać a nie nakazywać.

  • 6 miesięcy temu | ocena +2 / -1

   Juz wam Konfederatom ruskim kolaborantom kompletnie łeb od tego 5G wypaliło

   Tylko Wspólnota Niepodległych Państw (dawne CCCP) - kraina wielkiej szczęśliwości z carem Putinem

 • 6 miesięcy temu | ocena +18 / -0

  red

  chory wymysł i spekulacja !!!! kto dopuścił do handlu CO2

 • 6 miesięcy temu | ocena +20 / -2

  gonzo

  Moskwe zamieniliśmy na Bruksele i dalej nie możemy o sobie decydować.niby dają nam jakieś dotacje a później to sobie odbierają.zapamiętajcie nic nie ma za darmo.za darmo tylko można zarobić w ryja

  • 6 miesięcy temu | ocena +3 / -7

   Józef

   Bruksela tylko daje pieniądze, decyduje Budapeszt.

   • 6 miesięcy temu | ocena +3 / -2

    Juz ponad 30% węgla w polskich elektrowniach to węgiel z Rosji . Dziękuje Ci Kaczyński

    A instrukcje do Budapesztu wysyła sam Car Wszechrusi. Putin

 • 6 miesięcy temu | ocena +8 / -2

  Ssasin

  Na emisję CO2 stać tylko najbogatszych. A my mamy przecież najtańszy prąd i jesteśmy najbogatsi.

 • 6 miesięcy temu | ocena +1 / -0

  Xxx

  Banany ******

  • 6 miesięcy temu | ocena +0 / -0

   Strażak Sam

   Masz rację banany na wierzbie.