Reklama

Reklama

To kolejny raz, gdy górnicy i energetycy muszą ''obejść się smakiem''. PGE powiedziało ''nie''

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: PGE GiEK

To kolejny raz, gdy górnicy i energetycy muszą ''obejść się smakiem''. PGE powiedziało ''nie'' - Zdjęcie główne

foto PGE GiEK

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kopalnia i Elektrownia Osoby posiadające akcje Polskiej Grupy Energetycznej, wśród których wciąż jest wielu górników i energetyków z Bełchatowa, kolejny rok z rzędu nie otrzymają dywidendy. PGE nie zamierza dzielić się skromnym zyskiem z 2020 roku.

Reklama

Akcjonariusze PGE kolejny rok z rzędu najprawdopodobniej nie otrzymają ani grosza z zysku wypracowanego przez koncern. Zarząd spółki podjął decyzję o rekomendowaniu walnemu zgromadzeniu akcjonariuszy niewypłacania dywidendy za 2020 rok. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku PGE odnotowała 110 mln zł zysku netto.

- Decyzja została podjęta zgodnie z polityką dywidendy, w szczególności w wyniku analizy zadłużenia spółki w kontekście realizacji programu inwestycyjnego, zgodnie z założeniami strategii Grupy PGE do 2030 roku – ogłosił koncern PGE w komunikacie.

Akcje PGE wciąż posiada wielu pracowników bełchatowskiej kopalni i elektrowni. Otrzymali je podczas prywatyzacji zakładów. Udziały zostały w ramach tzw. konwersji zamienione na akcje PGE. W kopalni górnicy posiadają średnio od 1,3 tys. do 1,7 tys. akcji. Większe pakiety mają energetycy – średnio po ok. 5 tys. sztuk. Jednak rekordziści otrzymali nawet po 8 tys. akcji.

W poprzednich latach energetyczny koncern nie żałował posiadaczom akcji dywidendy i chętnie dzielił się zyskiem. Na przykład w rekordowym 2012 roku dywidenda wyniosła po 1,84 zł za akcję. W przypadku pracowników elektrowni oznaczało to nawet do kilkunastu tysięcy złotych na koncie. W kolejny latach dywidenda była już znacznie mniejsza. W 2016 r. wyniosła tylko 25 groszy za akcję. Rok później Skarb Państwa zdecydował o zawieszeniu jej wypłaty na lata 2016-2018, bo jak tłumaczył, wypracowany zysk miał zostać przeznaczony na rozwój i inwestycje. W 2019 roku spółka odnotowała blisko 4 mld zł straty na skutek odpisów na utratę wartości w energetyce konwencjonalnej, dlatego o żadnej dywidendzie nie mogło być mowy…

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy