Reklama

Reklama

Zapadła decyzja w sprawie Karczmy Piwnej i Barbórki w Bełchatowie. Czy górnicy skosztują piwa i krupnioku?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Zapadła decyzja w sprawie Karczmy Piwnej i Barbórki w Bełchatowie. Czy górnicy skosztują piwa i krupnioku?  - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kopalnia i Elektrownia Po raz pierwszy od wielu lat pracownicy bełchatowskiej kopalni nie wezmą udziału w tradycyjnych obchodach barbórkowych, a także poprzedzających je Karczmie Piwnej i Combrze Babskim. Wszystko przez pandemię koronawirusa.

Reklama

Koncern PGE GiEK postanowił odwołać tegoroczną Barbórkę w Bełchatowie. Wiadomo już, że również nie odbędą się imprezy poprzedzające górnicze święto czyli Karczma Piwna i Comber Babski, które każdego roku organizowane były pod koniec listopada. Górnicy spotykali się na karczmie w auli ZSP nr 1 przy ulicy Czaplinieckiej, gdzie pili piwo i kosztowali krupnioku, a także zgodnie z tradycją, przyjmowali w swoje szeregi młodych gwarków. Później dołączali do pań bawiących się na combrze. Dziś w czasach pandemii tradycja zostanie przerwana. Wszystkie uroczystości zostały bowiem odwołane.

- Z powodu pandemii koronawirusa oraz konieczności zachowania wprowadzonych przez administrację rządową zasad dotyczących bezpieczeństwa, zarówno w Kopalni Bełchatów, jak i w całej spółce PGE GiEK, zastosowano wiele środków ostrożności. Jednym z nich jest ograniczenie do niezbędnego minimum wszelkiego rodzaju spotkań – mówi Sandra Apanasionek, rzecznik prasowy PGE GiEK.

Jak dodaje, ze względu na sytuację planuje się, że w tym roku uroczystości barbórkowe zostaną ograniczone wyłącznie do mszy świętej, która zorganizowana zostanie zgodnie z obowiązującymi w danym momencie zalecaniami epidemicznymi. Nabożeństwo w intencji górników i ich rodzin zostanie odprawione w Parafii NMP Matki Kościoła i Św. Barbary w Bełchatowie (os. Dolnośląskie).

- Na bieżąco monitorujemy sytuację epidemiczną oraz obowiązujące restrykcje związane z przeciwdziałaniem rozprzestrzeniania się wirusa – mówi Sandra Apanasionek.

Pomimo, że oficjalne uroczystości z okazji Barbórki w Bełchatowie nie odbędą się, spółka zapewnia, że pracownicy otrzymają nagrodę finansową z okazji Dnia Górnika.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE