Reklama

Reklama

Kolej wróci do Bełchatowa, umowa podpisana. Gdzie powstaną stacje i kiedy pojedziemy pociągiem?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Zdjęcie poglądowe/Archiwum

Kolej wróci do Bełchatowa, umowa podpisana. Gdzie powstaną stacje i kiedy pojedziemy pociągiem? - Zdjęcie główne

foto Zdjęcie poglądowe/Archiwum

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Podpisano umowę na projekt odbudowy linii kolejowej Piotrków – Bełchatów z wydłużeniem do Bogumiłowa. Trasa będzie miała około 40 kilometrów długości, a szacunkowy koszt inwestycji to ponad 660 mln zł. Kiedy pociągi pasażerskie dojadą do Bełchatowa?

Reklama

Do podpisania umowy, pomiędzy Urzędem Marszałkowskim w Łodzi a PKP PLK, na przebudowę linii kolejowej pomiędzy Piotrkowem i Bełchatowem i dobudowę nowego odcinka do strefy przemysłowej w gminie Kleszczów podpisano podczas Europejskiego Forum Gospodarczego, które odbyło się w Łodzi. Inwestycja ma powstać w ramach rządowego programu „Kolej Plus”, który dofinansuje całe przedsięwzięcie w ok. 85 proc. Pozostałą kwotę będą musiały dołożyć samorządy.

Projekt „Modernizacja i elektryfikacja linii kolejowej nr 24 na odcinku Piotrków Trybunalski – Bełchatów z wydłużeniem do Bogumiłowa” zakłada przygotowanie studium projektowo-technicznego, obejmującego m.in. dokumentację wraz z decyzjami administracyjnymi i realizację robót. Oznacza to odbudowę istniejącej linii kolejowej nr 24 na długości ok. 33,6 km oraz budowę nowego odcinka o długości 6,6 km do Bogumiłowa.

- Trasa zostanie zelektryfikowana, dzięki czemu przewoźnicy będą mogli wykorzystywać nowoczesne, ekologiczne pojazdy i tym samym przygotować lepszą ofertę dla podróżnych – informuje PKP PLK.

Powstaną też nowe staje/przystanki kolejowe w Woli Krzysztoporskiej, Korczewie, Bełchatowie, Zarzeczu, Trząsie i Bogumiłowie. Jak informuje PKP, obiekty zostaną wyposażone w wiaty, ławki, jasne oświetlenie i dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Odpowiednia wysokość peronów ułatwi wsiadanie i wysiadanie z pociągu. 

- Dzięki inwestycjom z programu Kolej Plus i planowanej - w ramach Funduszy Europejskich dla Łódzkiego 2027 - budowie nowej linii kolejowej, która połączy Bełchatów z linią kolejową nr 131, stworzony zostanie nowy ciąg komunikacyjny w województwie łódzkim, łączący Piotrków Trybunalski, Bełchatów, Wieluń i Wieruszów. Będzie to historyczny moment dla regionu, bowiem miasta te zyskają dostęp do międzynarodowego kolejowego korytarza transportowego Bałtyk-Adriatyk – informuje Urząd Marszałkowski w Łodzi.

Przewiduje się, że projekt ma zostać zrealizowany do 2028 roku, a jego szacunkowa wartość to 661,7 mln zł. Wkład własny samorządów wyniesie 99,2 mln (Województwo Łódzkie - 38,1 mln, miasto Bełchatów - 30,6 mln, Kleszczów - 24,5 mln, gmina Bełchatów - 5 mln, gmina Wola Krzysztoporska - 1 mln). W ciągu pięciu lat uruchomione zostanie 5 par pociągów na dobę w relacji Łódź – Bełchatów/Bogumiłów.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy