Reklama

Kino Helios Bełchatów

Opublikowano:
Autor:

Kino Helios Bełchatów - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia

Tylko polskie seanse o godzinie 13:00 i 18:00 za 10 złotych. Już 01 marca zagramy dla Państwa:

HABIT I ZBROJA

Co my wiemy o Krzyżakach? Zapewne mniej więcej tyle, ile zapamiętaliśmy z "Bitwy pod Grunwaldem" Jana Matejki, albo z filmu Aleksandra Forda, ewentualnie z lektury powieści Henryka Sienkiewicza.

Wzmocniony scenami fabularnymi dokument Pawła Pitery "Habit i zbroja", przybliża dzieje zakonu. Krzyżacy wyłaniający się z filmu to zadziwiające połączenie sacrum i profanum.
XIII-wieczna odyseja obejmująca Palestynę, ziemie pruskie, Rzeczpospolitą... - konglomerat religijności, żądzy władzy i obyczajowości.

Krzyżacy byli przecież duchownymi, politykami i strategami, a także doktrynerami, wizjonerami i cynikami. Od strony faktograficznej (z Piterą współpracował popularny pedagog i komentator telewizyjny, Jan Wróbel), dzieje Krzyżaków zostały pokazane rzetelnie, chociaż być może nieco schematycznie i stereotypowo.

Narratorem po świecie Krzyżaków i krzyżackich intryg jest zaprzyjaźniony z Polską charakterystyczny aktor drugiego planu w Hollywood - Stacy Keach. Formalnie "Habit i zbroja" ucieka od formuły czystego dokumentu na rzecz kina inscenizowanego, z wykopiowaniami animowanymi, archiwaliami czy plenerowymi rekonstrukcjami historycznymi.

"Habit i zbroję" trudno rozpatrywać w kategoriach sztuki filmowej, ale jeśli chodzi o warstwę merytoryczną, to twórcom na pewno udało się wzbogacić naszą wiedzę o jednym z najbardziej tajemniczych zakonów działających na terenie Rzeczpospolitej.

Łukasz Maciejewski

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE