Reklama

Reklama

Kilkukrotnie wyższe mandaty i OC zależne od punktów karnych? Szykuje się rewolucja w przepisach

Opublikowano: wt, 10 sie 2021 11:19
Autor: | Zdjęcie: poglądowe

Kilkukrotnie wyższe mandaty i OC zależne od punktów karnych? Szykuje się rewolucja w przepisach - Zdjęcie główne

foto poglądowe

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Do sejmu trafił projekt ustawy, który jeśli wejdzie w życie, oznacza rewolucję w prawie drogowym. Kierowcy, łamiący przepisy ruchu drogowego, będą karani zdecydowanie wyższymi mandatami. Niebezpieczne zachowania na drodze wpłyną też na składki OC.

Reklama

Jeszcze w tym roku posłowie mają zająć się projektem ustawy, która przewiduje drastyczne podniesienie kar dla kierowców. Do tej pory maksymalna kwota mandatu za wykroczenia w ruchu drogowym wynosiła 500 zł. Nowe przepisy zakładają karę grzywny nawet do 30 tys. zł – taką karę będzie mógł orzec sąd w przypadku, gdy osoba za kółkiem wykaże się wyjątkowo niebezpieczną jazdą.

Kierowcy łamiący przepisy muszą więc się liczyć ze znacznie wyższymi niż dotychczas mandatami. Zgodnie z nowym taryfikatorem, osoby, które przekroczą prędkość o 30 km/h zapłacą od 1,5 tys. do nawet 5 tys. zł. Dodatkowo, jeśli w ciągu dwóch lat kierowca ponownie dopuści się takiego przewinienia, kara zostanie podwojona.

Kary za wykroczenia względem pieszych, jak chociażby nieustąpienie pierwszeństwa na pasach, wyniosą od 1,5 tys. do nawet 3 tys. zł. Za wyprzedzanie na podwójnej ciągłej kierowca zapłaci z kolei 1000 zł. Dodatkowo właściciel pojazdu, który nie wskaże sprawcy wykroczenia drogowego, może zostać ukarany grzywną w wysokości 8 tys. zł. Mowa tu o sytuacjach, w których winowajca będzie poruszał się pożyczonym autem i złamał przepisy ruchu drogowego (np. przekroczył prędkość, a fotoradar zrobił mu zdjęcie).

Zdecydowanie surowsze kary czekają też kierowców, którzy zdecydują się wsiąść za kierownicę "na podwójnym gazie". Prowadzenie pod wpływem alkoholu lub innego środka odurzającego będzie podlegało karze grzywny nie mniejszej niż 2,5 tys. zł. W przypadku pojazdów innych niż mechaniczne (rower czy hulajnoga) będzie to min. 1000 zł.

Co więcej, maksymalna liczba punktów karych przyznawanych za wykroczenia w ruchu drogowym wzrośnie z 10 do 15, a te będą się kasowały dopiero po upływie 2 lat, a nie roku jak dotychczas. Jednak "kolekcjonowanie" punktów karnych odbije się też na portfelach kierowców. Rząd planuje bowiem uzależnić wysokość OC właśnie od liczby punktów karnych na koncie – co spodobało się Polskiej Izbie Ubezpieczeń.

- Cieszy fakt, że został uwzględniony postulat zgłaszany przez Polską Izbę Ubezpieczeń, by osoby jeżdżące niebezpiecznie i otrzymujące punkty karne i mandaty, miały wyższe składki za ubezpieczenie OC – mówił w rozmowie z money.pl Jan Grzegorz Prądzyński, prezes PIU.

Zdaniem Prądzyńskiego, nowe przepisy mogą pomóc uniknąć wielu drastycznych wypadków, zwłaszcza śmiertelnych czy tych, w których wyniku uczestnicy odnoszą poważne obrażenia.

- W Polsce nieodpowiedzialni kierowcy są karani wyższymi składkami dopiero wówczas, gdy spowodują szkodę. Tymczasem uzależnienie składki od mandatów i punktów karnych pozwoli wielu z tych szkód uniknąć – mówił prezes PIU.

Na ten moment nie wiadomo, jakie będzie sejmowe rozstrzygnięcie w sprawie nowych przepisów. Mówi się jednak, że jeśli posłowie zagłosują za tymi rozwiązaniami, to zaczną one funkcjonować od 1 grudnia 2021 roku.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (9)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 2 miesiące temu | ocena +5 / -1

  sic

  Nie szczepiłem się i nie nie zaszczepię się ryzyko jest zbyt duże a sam covid jest mniej groźny niż sraczka

 • 2 miesiące temu | ocena +2 / -3

  jytjyt

  Te przepisy to chyba wymyślił nieomylny pan i władca Jarosław Kaczyński. Jemu utrata prawka nie grozi...

 • 2 miesiące temu | ocena +2 / -3

  Ja sem netoperek

  W jakiś sposób pis musi przecież zarobić na swoje rozdawnictwo a nadarza się do tego świetna okazja!!! Tak jak napisał Totalny, nic się nie robi w celu zwiększenia bezpieczeństwa na drogach, wzrośnie tylko kwota mandatów i kar dla kierowców!!!

  • 2 miesiące temu | ocena +2 / -0

   Logik

   Zależy im tylko na wysokości mandatu,z bezpieczeństwem nie ma to nic wspólnego.

 • 2 miesiące temu | ocena +2 / -1

  Peja997

  z Policji, Polityków i innych pionków nie ma żadnego pożytku a mimo to trzeba ich opłacać

 • 2 miesiące temu | ocena +10 / -3

  Totalny

  Państwo policyjne, tylko karać karać karać. Każdy wie że trzeba budować bezpieczne drogi, autostrady, chodniki, ronda bezkolizyjne bo to wprost wpływa na bezpieczeństwo i spadek liczby wypadków i ofiar. Niech to zrobią ale dla terenu zbudowanego . Za 30 km przekroczone mandat 5 tysięcy a za jszde po alkoholu tylko 2,5 tyś. Posypało ich.

  • 2 miesiące temu | ocena +1 / -0

   Ddd

   Nie **********

 • 2 miesiące temu | ocena +4 / -3

  Wrd

  U nas nic nie może być po środku. Albo liberalizacja na maksa albo zaostrzenia na maksa. Tym co uchwalają takie przepisy życzę powodzenia jak stracą immunitet. A może by tak właśnie w nowych przepisach dożyć że karani mogą być również ci z immunitetem.

 • 2 miesiące temu | ocena +3 / -1

  antybandaczworga

  POPiS to banda socjopatów z komunistycznym rodowodem na usługach obcych mocarstw i korporacji.