reklama

Jezioro w kopalnianej odkrywce, a obok niezwykły ośrodek. Czy gmina Kleszczów stanie się ''drugim domem'' dla olimpijczyków?

Opublikowano:
Autor:

Jezioro w kopalnianej odkrywce, a obok niezwykły ośrodek. Czy gmina Kleszczów stanie się ''drugim domem'' dla olimpijczyków? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaOśrodek przygotowań olimpijskich ma powstać w sąsiedztwie sztucznego kopalnianego jeziora na terenie KWB Bełchatów. Tereny pokopalniane wokół odkrywki bełchatowskiej kopalni i 40 hektarów należących do gminy Kleszczów zostaną odpowiednio zagospodarowane. PGE i najbogatsza gmina w Polsce podpisały w tej sprawie list intencyjny.

Podpisany pomiędzy samorządem i PGE dokument zakłada współpracę przy rewitalizacji terenów pokopalnianych, odtworzeniu walorów krajobrazowych oraz rozwoju infrastruktury rekreacyjno – sportowej gminy Kleszczów, która opracowuje obecnie koncepcję zagospodarowania gminnych terenów o powierzchni 40 ha oraz terenów pokopalnianych przeznaczonych do rekultywacji. Dziś gminę Kleszczów odwiedził prezes koncernu – Wojciech Dąbrowski. Wspólnie z wójtem gminy Kleszczów podpisali list intencyjny, który dotyczy wzajemnego wsparcia w procesie pozyskania dofinansowania i wspólnej pracy nad rozwojem obszaru bełchatowskiego w kierunku rekreacyjno-sportowym, wodnym i leśnym ze szczególnym uwzględnieniem społecznej użyteczności. Samorząd wspólnie z koncernem chcą wybudować... ośrodek przygotowań olimpijskich.

- Gmina Kleszczów podejmuje lokalne działania organizacyjne i inwestycyjne służące wspieraniu rozwoju sportu i aktywności fizycznej, mające na celu upowszechnianie kultury fizycznej w środowisku różnych grup społecznych. List Intencyjny to wyraz woli podjęcia współpracy z PGE na rzecz budowy ośrodka przygotowań olimpijskich, paraolimpijskich na rewitalizowanych terenach pokopalnianych oraz uzyskania finansowania Projektu ze środków unijnych perspektywy 2021-2027 roku – mówi Sławomir Chojnowski, wójt Gminy Kleszczów.

Opracowywana w gminie koncepcja rozwoju infrastruktury służącej celom sportu i rekreacji wpisuje się w rządowe plany systemowego zwiększania dostępności zajęć i obiektów sportowych dla sportowców, w tym sportowców z niepełnosprawnościami, zapewnienia im optymalnych warunków treningu i pobytu, przygotowujących się do udziału w igrzyskach olimpijskich oraz paraolimpijskich.

- Naszą intencją jest prowadzenie rewitalizacji terenów pokopalnianych w uzgodnieniu z Gminą Kleszczów i w sposób spójny z oczekiwaniami pracowników Grupy PGE, Strony Społecznej i lokalnych społeczności. Chcemy mieć udział w tworzeniu nowych miejsc pracy i rozwoju infrastruktury sprzyjającej szeroko pojętemu rozwojowi obszaru bełchatowskiego - podkreśla Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Ośrodek przygotowań olimpijskich stanąłby w bezpośrednim sąsiedztwie sztucznego jeziora, w które za kilkadziesiąt lat zamieni się Pole Bełchatów. Przypomnijmy, że już od dłuższego czasu trwają prace przy wypłycaniu odkrywki Bełchatów, która w przyszłości ma zamienić się w najgłębsze jezioro w Polsce. Formowana jest linia brzegowa, a także tereny pod przyszłe plaże. Po zakończeniu wydobycia węgla w jezioro ma zamienić się również odkrywka Szczerców. Napełnianie zbiorników wodą rozpocznie się po 2050 roku. Poziom lustra wody będzie stopniowo podnoszony jednocześnie w Polu Bełchatów i w Polu Szczerców. Napełnianie wodami głębinowymi oraz powierzchniowymi potrwa... około 20 lat. Po napełnieniu ich wodą powstaną jeziora, których lustro wody będzie miało łączną powierzchnię ok. 4000 hektarów, a ich maksymalna głębokość sięgnie ok. 170 metrów. Dla porównania głębokość Hańczy - najgłębszego jeziora w Polsce - wynosi nieco ponad 100 metrów

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE