reklama

Jakim powietrzem oddychamy w Bełchatowie? Normy przekraczane są nawet kilkukrotnie!

Opublikowano:
Autor:

Jakim powietrzem oddychamy w Bełchatowie? Normy przekraczane są nawet kilkukrotnie! - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaSprawdziliśmy, jakim powietrzem oddychają mieszkańcy Bełchatowa. Umożliwiają to trzy czujniki zamontowane na ulicach w centrum miasta, które można śledzić na bieżąco w internecie. Dzisiejszego poranka na ulicy Piłsudskiego normy były przekroczone blisko trzykrotnie! Magistrat namawia mieszkańców do wymiany pieców.

Poranny spacer czy bieganie po centrum Bełchatowa to na pewno nie jest dobry pomysł. Szczególnie teraz. W chłodne dni powietrze niestety nie należy do najczystszych. Sprawdziliśmy, jak sytuacja wyglądała w piątkowy poranek.

Czujnik jakości powietrza na ulicy Piłsudskiego wskazywał, że pył PM10 był na poziomie 121 uq/m3, co odpowiadało aż 242 proc. normy dobowej. Jeszcze gorzej było z pyłem PM 2.5, który osiągnął aż 296 proc. normy (74 uq/m3). W komunikacie ostrzegawczym można było przeczytać: „bardzo zła jakość powietrza”. Nieco lepiej było na ulicy Kościuszki: pył PM10 miał 146 proc. normy (73 uq/m3), a PM2.5 182 proc. normy (46 uq/m3). Warunków do spacerów i biegania nie było też na osiedlu Binków, gdzie działa trzeci z czujników. Na ulicy Berylowej zanotowano w przypadku pyłu PM10 wartość na poziomie 77 uq/m2 (154 proc. normy), a PM 2.5 miał 189 proc. normy (48 uq/m3).

Warto przypomnieć, że o dobrej jakości powietrza możemy mówić, jeśli pyły PM10 nie przekraczają 60 mikrogramów na metr sześcienny, natomiast w przypadku PM 2.5 wartość graniczna to 36 mikrogramów na metr sześciennych.

Jak w porównaniu z Bełchatowem wyglądała dziś sytuacja w sąsiednich miastach? W Piotrkowie najgorsza jakość powietrza była na Wierzejach: 211 proc. PM10 (106 uq/m3) i 284 proc. PM 2.5 (71 uq/m3). Fatalne powietrze było w Tomaszowie Mazowieckim, gdzie na ulicy Żeromskiego poziom PM10 miał aż 402 proc. normy (201 uq/m3), a pył PM2.5 jeszcze więcej, bo aż 467 proc. (117 uq/m3). W Radomsku stacja pomiarowa na ulicy Rolnej odnotowała 105 uq/m3 pyłów PM10 (210 proc.) oraz 90 uq/m3 pyłów PM2.5 (360 proc.).

W ostatnich latach na terenie Bełchatowa zlikwidowano wiele „kopciuchów” zatruwających powietrze. Od początku tego roku miasto ponownie prowadziło nabór wniosków w ramach programu pn.: „Ograniczanie niskiej emisji poprzez wymianę źródeł ciepła na terenie miasta Bełchatowa”. Z dofinansowania mogły skorzystać osoby chcące wymienić piece opalane paliwami stałymi na instalacje ekologiczne (sieć gazowa, sieć ciepłownicza, lub inne ekologiczne źródła ciepła, zgodne z Planem Zagospodarowania Przestrzennego dla danej lokalizacji).

- Do Wydziału Rozwoju Miasta wpłynęło 30 wniosków o dofinansowanie. Podpisywanie umów o dofinansowanie zadań rozpocznie się w chwili zabezpieczenia środków finansowych na ten cel, w budżecie miasta. Również od ilości zabezpieczonych w budżecie środków zależy z iloma osobami możliwe będzie zawarcie umów – poinformował magistrat.

Miasto wymianę pieców dofinansowywało także w poprzednich latach. W 2019 roku dofinansowanie z budżetu Miasta w ramach programu pn. „Ograniczanie niskiej emisji poprzez wymianę źródeł ciepła na terenie miasta Bełchatowa” otrzymało 35 osób. Każdy Inwestor realizujący wymianę pieca na nowe ekologiczne źródło ciepła otrzymał 5 tys. zł dotacji, łącznie w 2019 roku z budżetu Miasta przeznaczono 175 tys. zł.

Z kolei w latach 2017-2018 miasto w ramach umowy z WFOŚiGW w Łodzi, realizowało Program Ograniczania Niskiej Emisji, polegający na dofinansowaniu zadań polegających na wymianie pieców, na nowe ekologiczne źródła ciepła. Dofinansowano 154 inwestycje, w kwotach do 40 proc. wartości poniesionych kosztów: W 2017 roku zrealizowano 73 wymiany, a w 2018 – 81.

Jak informuje magistrat, walkę o jakość powietrza prowadzi na wiele sposobów m.in. poprzez termomodernizację budynków, zakup niskoemisyjnych autobusów MZK czy remont kamienic w centrum miasta. Na dwóch budynkach komunalnych (Pabianicka 25 i plac Narutowicza 16) miasto zamontowało w sumie 10 elektrofiltrów, które ograniczają emisję pyłu i toksyczne zanieczyszczenia nawet do 90 proc.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE