Reklama

Reklama

Jakie podwyżki czekają nas w 2022 roku? Niestety będzie jeszcze drożej...

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay/zdjęcie poglądowe

Jakie podwyżki czekają nas w 2022 roku? Niestety będzie jeszcze drożej... - Zdjęcie główne

foto pixabay/zdjęcie poglądowe

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Niestety nowy rok mocno nadwyręży domowe budżety, bo czekają nas kolejne podwyżki. Zapłacimy więcej za śmieci, prąd czy gaz. Wzrośnie też podatek od nieruchomości.

Reklama

Nowy Rok zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim niestety kolejne podwyżki. Bełchatowianie, podobnie jak mieszkańcy innych miast w Polsce, będą musieli zacisnąć mocniej pasa, planując domowe budżety, bo 2022 rok niestety, jeszcze mocniej niż dotychczas, uszczupli zasobność naszych portfeli. 

Opłata za śmieci znowu w górę

Od nowego roku bełchatowianie zapłacą więcej za wywóz śmieci. Radni miasta uchwali nową stawkę, która wyniesie 29,50 zł od osoby zamiast obecnych 26 zł. W przeliczeniu na 4-osobową rodzinę w bloku miesięcznie opłata wyniesie więc aż 118 zł. Dla mieszkańców Bełchatowa to kolejna podwyżka. Przypomnijmy, że w 2019 r. płaciliśmy 8,50 zł od osoby, rok później - 19 zł, a w 2021 roku aż 26 zł. 

Przetarg na wywóz śmieci wygrała spółka Eko-Region, która jako jedyna złożyła ofertę. Co ważne, podjęta uchwała gwarantuje, że bełchatowianie zapłacą taką stawkę przez najbliższe dwa i pół roku, a nie przez rok, tak jak to było dotychczas. Czas usługi wydłużono bowiem do 30 miesięcy -   od stycznia 2022 r. do czerwca 2024 r. 

Magistrat w uzasadnieniu wyjaśnia, że duży wpływ na podwyżkę, mają m.in. wzrost ilości wytwarzanych śmieci, a także wymagane wyższe poziomy odpadów przygotowanych do ponownego użycia i recyklingu, a także rosnąca opłata środowiskowa za umieszczenie śmieci na składowisku.  Wśród kolejnych przyczyn wymieniono też m.in. konieczność zakupu elektrycznych lub napędzanych gazem ziemnym samochodów do odbioru odpadów, a także rosnące koszty paliwa, prądu i płacy minimalnej. 

Wyższy podatek od nieruchomości

W 2022 roku wzrośnie też podatek od nieruchomości w Bełchatowie. Stawki od gruntów wzrosną od 1 do 12 groszy za metr kwadratowy. W przypadku zbiorników wodnych będzie to 18 groszy za 1 ha. 

Podniesione mają być także stawki podatkowe od budynków lub ich części. W budynkach mieszkalnych opłata wzrośnie z 0,85 zł do 0,88 zł (za metr kwadratowy). Podwyżki mocniej odczują przedsiębiorcy. W przypadku budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej, opłaty wzrosną z 24,84 zł do 25,74 zł (za metr kwadratowy). 

W przypadku mieszkania (60 metrów kwadratowych) roczny podatek w 2021 r. wynosi 51 zł po zmianach będzie to 52,80 zł, dodatkowo trzeba doliczyć opłatę za grunty pozostałe (120 m kw.), gdzie podatek wzrośnie z 62,40 zł do 63,30 zł. Łącznie w przypadku mieszkania w skali roku podwyżka wyniesie 3 zł.

Nieco więcej będą musieli zapłacić bełchatowianie posiadający własny dom. Za budynek mieszkalny (130 m kw.) podatek wzrośnie z 110,50 zł obecnie do 114,40 w 2022 r., co daje podwyżkę o 3,90 zł. Za 18 m kw. garażu zapłacimy nie 150,66 zł jak dotychczas, ale 156,06 zł, czyli o 5,40 zł więcej. Za działkę o pow. 600 m kw. zapłacimy w 2022 r. kwotę 318 zł zamiast 312 zł. Rocznie, według takiej symulacji miasta, posiadacze domu o takich parametrach będą musieli zapłacić o 15,30 zł więcej podatku.

Podwyżki podatku od nieruchomości odczują również przedsiębiorcy. Za budynek o pow. 100 m kw., w którym prowadzona jest działalność gospodarcza, osoby prowadzące własną firmę zapłacą o 90 zł więcej rocznie. Opłata wzrośnie z 2 484 zł do 2 574 zł. Dodatkowo dojdzie do tego opłata za grunty. W przypadku np. 400 m kw. będzie to o 16 zł więcej. Zamiast 396 zł zapłacimy 412 zł. Według symulacji magistratu rocznie przedsiębiorca prowadzący działalność w takim budynku zapłaci o 106 zł więcej niż dotychczas.

Zdrożeje energia elektryczna 

Niestety więcej zapłacimy też za prąd. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził nowe taryfy sprzedaży oraz dystrybucji energii elektrycznej, które będą obowiązywać od 1 stycznia 2022 r.

Jak informuje Polska Grupa Energetyczna, zatwierdzone przez Prezesa URE taryfy, dla statystycznego polskiego gospodarstwa domowego zużywającego ok. 1,8 MWh energii elektrycznej rocznie, będą oznaczać wzrost netto na rachunku średnio o ok. 21 zł miesięcznie (gospodarstwo domowe rozliczające się w taryfie G11, przy zasilaniu jednofazowym i sześciomiesięcznym okresie rozliczeniowym, rodzina 2+2). Oznacza to  średnioroczny wzrost rachunku klienta o ok. 23,5 proc.

- Jednocześnie PGE przygotowuje się do wprowadzenia Tarczy antyinflacyjnej, która zakłada m.in. zwolnienie gospodarstw domowych z akcyzy na energię do końca maja 2022 r., a także obniżenie stawki VAT na dostawy energii elektrycznej z 23 proc. do 5 proc. do końca marca 2022 r. Dzięki takiej osłonie antyinflacyjnej Klienci PGE w pierwszym kwartale 2022 r. odnotują średni wzrost brutto na rachunkach o ok. 6 zł miesięcznie zamiast 21 zł - informuje energetyczny koncern. 

Ile zapłacimy za gaz?

URE zatwierdził w grudniu nowe taryfy na sprzedaż gazu dla PGNiG. O ile więcej zapłacą użytkownicy w 2022 roku? Odbiorcy wykorzystujący gaz do przygotowywania posiłków zapłacą o 41 proc. więcej czyli o około 9 złotych więcej niż w 2021 roku. Z kolei osoby korzystające z tego surowca do przygotowania posiłków i podgrzewania wody, muszą oczekiwać podwyżki na poziomie 54 proc, co oznacza ok. 56 zł netto miesięcznie. Najmocniej podwyżki uderzą w tych, którzy wykorzystują ten surowiec do ogrzewania domu. W tym przypadku zapłacą co miesiąc o ok.174 zł więcej, czyli o 58 proc. więcej niż dotychczas. 

 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy