reklama
reklama

Morsy z Bełchatowa rozpoczęły sezon. Tak bawili się w Piotrkowie [FOTO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Morsy z Bełchatowa rozpoczęły sezon. Tak bawili się w Piotrkowie [FOTO] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
145
zdjęć

Udostępnij na:
Facebook
WydarzeniaW weekend piotrkowskie morsy zainaugurowały sezon. Z tej okazji na kąpielisku „Słoneczko” odbyło się wydarzenie, w którym udział wzięli również członkowie grupy Zimne Zadki z Bełchatowa. Zobacz, co działo się podczas imprezy.
reklama

Pogoda wprawdzie nie była wymarzona dla morsów, bo temperatura sięgała 17 stopni Celsjusza, ale Piotrkowskie Morsy, jako pierwsze z regionu zdecydowały się rozpocząć już sezon 2023/2024 na kąpielisku „Słoneczko” w Piotrkowie. Było mnóstwo dobrej zabawy, świetne halloweenowe stylizacje i kilka osób, które zdecydowały się właśnie dzisiaj rozpocząć swoją przygodę z morsowaniem. Wśród uczestników były również morsy z grupy Zimne Zadki z Bełchatowa.

Co daje morsowanie? (źródło: Luxmed.pl)

Morsowanie wykazuje korzystny wpływ na zdrowie fizyczne, ale i działa na poprawę ogólnego samopoczucia. Co więcej, morsowanie w grupie pozwala na spełnienie potrzeb socjalizacyjnych i zmienia podejście do życia. Aktywność ta dostarcza energii i jest sposobem na radzenie sobie ze stresem. Kąpiele w zimnej wodzie wykazują działanie przeciwdepresyjne i łagodzą negatywne emocje. Poza tym podnoszą jakość snu, usprawniają spalanie tkanki tłuszczowej i metabolizm. Morsowanie poprzez poprawę ukrwienia skóry wpływa korzystnie na jej kondycję. Kąpiele w zimnej wodzie hartują organizm i zapewniają lepszą tolerancję niskich temperatur. Uruchamiają procesy obronne, stymulując pracę układu odpornościowego. Spotkać można również opinie na temat zwiększania zakresu ruchomości i łagodzenia dolegliwości bólowych w stawach dzięki regularnemu morsowaniu.

reklama

Co potrzeba do morsowania? (źródło: Luxmed.pl)

Morsowanie wymaga odpowiedniego przygotowania. Kilka miesięcy przed pierwszym wejściem do zimnej wody należy rozpocząć proces oswajania się z nią. W tym celu warto brać zimne prysznice. W przeciwnym razie morsowanie okaże się dla organizmu ogromnym szokiem termicznym. Stan ten, nazywany hipotermią, przejawia się m.in.: zasinieniem ust, nasiloną pracą mięśnia sercowego, spłyceniem i przyspieszeniem oddechu w wyniku skurczu oskrzeli, kłopotami w poruszaniu się. W przypadku takich objawów należy jak najszybciej wyjść z wody, osuszyć mokrą skórę, zapewnić ciepły koc i wezwać pomoc medyczną. Aby rozpocząć morsowanie w danym roku, okres przygotowawczy powinien wystartować latem. Poza przyswajaniem ciała do zimnej wody ważne jest praktykowanie medytacji czy ćwiczeń oddechowych. Te metody relaksacyjne pomogą zredukować lęk, jaki niekiedy towarzyszy zanurzeniu się w zimnej wodzie. Kluczowe okazuje się również przygotowanie pod kątem fizycznym, aby poprawić wydolność organizmu. Kąpiele w zimnej wodzie odbywają się w odpowiednim stroju. Mors zakłada kostium kąpielowy, a do tego zabezpiecza te części ciała, które najbardziej odczuwają niskie temperatury – na dłonie wkłada rękawiczki, a na głowę czepek kąpielowy i czapkę. Należy mieć na sobie specjalne buty do morsowania w wodzie. Kąpiel poprzedza co najmniej 15-minutowa rozgrzewka. Wejście do wody powinno być zdecydowane, a zanurzanie się – stopniowe. Osoby rozpoczynające przygodę z morsowaniem powinny przebywać w zimnej wodzie przez kilkadziesiąt sekund. Doświadczone morsy mogą pozwolić sobie na kilkuminutową kąpiel, średnio 3-5 min. Podczas coraz głębszego schodzenia pod wodę należy pamiętać o napinaniu mięśni i nabieraniu powietrza. Po wyjściu z zimnej kąpieli na morsa powinny czekać duży ręcznik, ciepłe ubranie, a najlepiej też koc. Po dokładnym wytarciu się konieczne jest rozgrzanie ciała – intensywne ćwiczenia i ciepłe picie. Przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności morsowanie może być wyjątkowym sposobem spędzania wolnego czasu, który oddziałuje korzystnie na zdrowie. 

reklama

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
Reklama lokalna
reklama
Artykuł pochodzi z portalu trybunalski.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama