reklama
reklama

Ile godzin pracujemy w Europie? Najlepiej mają Holendrzy, a jak wypadają Polacy?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Ile godzin pracujemy w Europie? Najlepiej mają Holendrzy, a jak wypadają Polacy? - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
5
zdjęć

Udostępnij na:
Facebook
WydarzeniaTypowy tydzień pracy osób w wieku 20–64 lat w Unii Europejskiej to średnio 37,5 godziny. Ale w wielu krajach pracuje się dłużej. Do tego osoby pracujące na własny rachunek mają tydzień pracy znacznie dłuższy. Nawet do 50 godzin. Jak pracuje się w 27 krajach Unii Europejskiej?
reklama

Większość z krajów Unii Europejskiej ma tydzień pracy godzinowo zbliżony do Polski. Pracujemy średnio 40,4 godziny w tygodniu. To jednak więcej niż średnia europejska, która wynosi 37,5 godziny. Więcej też niż w sąsiednich Niemczech - 35,3 godziny tygodniowo oraz więcej niż w Czechach - 39,8 godziny.

Eurostat podał dane za 2022 rok. Liczby te odnosi się do godzin, które ludzie zwykle przepracowali w swojej głównej pracy.

Polska należy do krajów o najdłuższym tygodniu pracy. Najdłuższe tygodnie pracy odnotowano w Grecji  - 41 godzin, a w Rumunii i Bułgarii po 40,2 godz. Z kolei najkrótszy tydzień pracy miała Holandia  zaledwie 33,2 godziny, Niemcy 35,3 i Dania 35,4.

Najdłuższy przeciętny tydzień pracy w UE mieli wykwalifikowani pracownicy w rolnictwie, leśnictwie i rybołówstwie, aż 43,9 godz.

reklama

Średni tydzień pracy osób pracujących na własny rachunek wahał się od 33,2 godzin na Cyprze do 46,7 godzin w Grecji, a dla pracodawców od 38,5 godzin w Estonii do 51,2 godzin w Belgii.

Kto pracuje więcej, a kto najmniej?

W UE w 2022 r. 5,4 proc. zatrudnionych osób pracowało średnio mniej niż 20 godzin tygodniowo, a dla 7,6 proc. przeciętny tydzień pracy wynosił 50 lub więcej godzin. Największy odsetek (46,8 proc.) to osoby, których tydzień pracy wynosi średnio 40–44 godzin. Tyle pracuje ponad 80 proc. mieszkańców w Bułgarii, Rumunii, Łotwie, Litwie, Węgrzech, Słowenii i Polsce.

reklama

W Danii, Francji, Finlandii, Belgii i Irlandii najliczniejszą grupę stanowili ci, którzy pracowali średnio 35–39 godzin tygodniowo. W Holandii 45,6 proc. zatrudnionych pracowało mniej niż 35 godzin tygodniowo, a 23,2 proc. mniej niż 25 godzin.

Najdłuższy tydzień pracy osób zatrudnionych w niepełnym wymiarze godzin odnotowano w Szwecji – 26,4 godziny i Rumunii – 26,2 godziny, natomiast najkrótszy – w Portugalii – 18,6 godzin tygodniowo.

reklama

Mężczyźni pracują dłużej

We wszystkich krajach mężczyźni pracujący w pełnym wymiarze czasu pracy mają dłuższy tydzień pracy niż ich koleżanki. Najbardziej znacząca różnica między państwami członkowskimi UE wystąpiła w Irlandii i Holandii, gdzie różnica między tygodniami pracy mężczyzn i kobiet pracujących w pełnym wymiarze czasu pracy wynosiła odpowiednio 4 i 3,7 godziny.

Najwięcej czasu w pracy spędzały osoby zatrudnione w branży rolnictwo, leśnictwo i rybołówstwo – średnio 42,8 godziny tygodniowo. Najkrótszy średni tydzień pracy mieli pracownicy edukacji 33,7 godz. oraz pracownicy biurowi 35,5 godz., a także pracownicy wykonujący prace proste 32,5 godz.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Artykuł pochodzi z portalu trybunalski.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama