Reklama

Grozi nam atak terrorystyczny? Wprowadzono pierwszy stopień alarmowy

Opublikowano:
Autor:

Grozi nam atak terrorystyczny?  Wprowadzono pierwszy stopień alarmowy - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Pierwszy stopień alarmowy ALFA wprowadzony został na terenie całej Polski i obowiązuje od dziś (28 sierpnia) do 3 września. Oznacza to, że możemy mieć do czynienia z możliwym wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym.

Pierwszy stopień alarmowy ALFA wprowadzony został na terenie całej Polski i obowiązuje od dziś (28 sierpnia) do 3 września. Oznacza to, że możemy mieć do czynienia z możliwym wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym.

Stopnie alarmowe są wprowadzane, zmieniane i odwoływane zarządzeniem Prezesa Rady Ministrów. Zależą one od rodzaju zagrożenia zdarzeniem terrorystycznym. Aby wydać stosowne zarządzenie konieczne jest zasięgnięcie opinii ministra właściwego do spraw wewnętrznych i szefa ABW, a w sytuacjach niecierpiących zwłoki – przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych, który informował będzie o tym niezwłocznie Prezesa Rady Ministrów, po zasięgnięciu opinii Szefa ABW.

Pierwszy stopień alarmowy wprowadzono na terytorium całej Polski. Pierwszy stopień alarmowy wprowadzony zostaje w przypadku uzyskania informacji o możliwości wystąpienia zdarzenia o charakterze terrorystycznym, którego rodzaj i zakres jest trudny do przewidzenia. Działania, jakie podejmuje się w związku z wprowadzeniem I stopnia alarmowego, to przeprowadzanie wzmożonych kontroli obiektów użyteczności publicznej oraz innych obiektów, które potencjalnie mogą stać się celem zdarzenia o charakterze terrorystycznym, sprawdzanie dostępności w trybie alarmowym członków personelu niezbędnych do wzmocnienia ochrony obiektów, kontrola pojazdów wyjeżdżających oraz osób wchodzących na teren obiektów, sprawdzanie działania instalacji alarmowych i monitoringu oraz przepustowości dróg ewakuacyjnych, a ponadto przeprowadzane są akcje informacyjno-instruktażowe.

Jak poinformowało MSWiA, wprowadzenie stopnia alarmowego ma charakter prewencyjny i jest to związane z uroczystościami upamiętniającymi 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej oraz oficjalną wizytą w Polsce Prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE