Reklama

Reklama

Uchodźcy z Ukrainy postanowili odwdzięczyć się za pomoc. Co to jest ''subotnik'' i na czym polega?

Opublikowano: śr, 20 kwi 2022 11:11
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Do Zelowa zawitała nowa tradycja, którą przywieźli do do naszego kraju uchodźcy z Ukrainy. Na czym polega akcja i kto ją organizuje?

Reklama

Wojna na Ukrainie spowodowała, że do naszego regionu, jak i całego kraju trafiło wiele osób z obszarów objętych walkami. Zapewnienie im bezpiecznego schronienia i dobrych warunków było wyzwaniem dla samorządów, ale też dla osób prywatnych, które otworzyły swoje domy dla uchodźców. W związku z tym obywatele Ukrainy, którzy zamieszkali w jednym z hoteli na terenie gminy Zelów, postanowili się odwdzięczyć.

- Jest to ich oddolna inicjatywa. Pewnego dnia postanowili zorganizować takie wspólne sprzątanie. My dowiedzieliśmy się o tym tak naprawdę, gdy byli w drodze do jednego z parków. Jako że jest to bardzo interesujący pomysł, postanowiliśmy to upublicznić - informuje Urząd Gminy.

Chcąc podziękować za okazaną im gościnność, Ukraińcy przed świętami zorganizowali akcję sprzątania terenów zielonych w Zelowie. Uprzątnęli m.in. park im. R. Traugutta. Akcja ta nosi swoją nazwę i jest organizowana w miastach na terenie całej Polski.

Jak podaje Onet, „Subotnik” to odpowiednik czynów społecznych z okresu PRL. Najczęściej znany jako wiosenna, tradycja sprzątania miast. Do Polski dotarła ona wraz z przyjmowaniem uchodźców z Ukrainy. Akcja jest bardzo miło odbierana w wielu polskich miastach. Na razie nie wiadomo, czy uchodźcy w Zelowie będą ją kontynuować cyklicznie.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy