Reklama

Reklama

Podzielą się milionami z sąsiadami. Na co samorządy przeznaczą pieniądze od ''polskiego Kuwejtu''?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: PGE GiEK

Podzielą się milionami z sąsiadami. Na co samorządy przeznaczą pieniądze od ''polskiego Kuwejtu''?  - Zdjęcie główne

foto PGE GiEK

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Najbogatsza gmina w Polsce przeznaczy w 2021 roku ponad 12 mln zł na pomoc sąsiednim gminom w ramach tzw. Funduszu Solidarnościowego. Jakie inwestycje zaplanowały samorządy?

Reklama

Solidarnościowy Fundusz Rozwoju Lokalnego to mechanizm wspólnie wypracowany przez samorządy w 2019 roku po głośnym sporze, w którym podziału gminy Kleszczów domagała się posłanka PiS – Małgorzata Janowska. Zarzucała ''polskiemu Kuwejtowi'', że ten sam przez lata czerpie pełnymi garściami z działalności kopalni i elektrowni, a nie dzieli się bogactwem z sąsiednimi gminami. Po wielu miesiącach negocjacji ustalono, że powstanie właśnie tzw. „fundusz solidarnościowy”.

Gwarantuje on coroczne wsparcie finansowe gminy Kleszczów dla sąsiednich samorządów. Nazywany jest też „janosikowym plus”, bo każdego roku stanowi 25 proc. tzw. „janosikowego”, czyli kwoty jaką najbogatsza gmina w Polsce wpłaca do budżetu państwa dla najbiedniejszych gmin. W 2021 roku na ten cel Kleszczów zarezerwował 49,3 mln zł. Dla sąsiadów bogatego Kleszczowa w tym roku przypadnie więc w sumie 12,3 mln zł. Na co pieniądze zostaną spożytkowane?

Samorządy już złożyły wnioski, a radni z Kleszczowa podjęli już pierwsze uchwały w tej sprawie. Gmina Bełchatów otrzymała 710 tys. zł na przebudowę drogi Ludwików – Nowy Świat. Natomiast miasto Bełchatów – blisko 650 tys. zł na wykonanie projektu i budowę boiska sportowego przy SP nr 4.

Finansowe wsparcie przyznano też na dwa zadania planowane przez gminę Zelów. Chodzi o wykonanie nawierzchni na drodze w Marszywcu (349,2 tys. zł) i o wymianę podłogi sali gimnastycznej w ZSO w Zelowie (300 tys. zł). Z kolei gmina Drużbice do dofinansowania zgłosiła cztery drogowe inwestycje. Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na drugi etap modernizacji drogi Wdowin Kolonia - Suchcice (229,2 tys. zł); drugi etap modernizacji drogi w Gręboszowie (250 tys. zł), a także remont dróg w Rawiczu (100 tys. zł) i Zwierzyńcu (70 tys. zł).

Lista propozycji złożonych przez samorządy, które zostaną dofinansowane z funduszu jest jednak znacznie dłuższa. Kolejne uchwały w sprawie 15 kolejnych zaplanowanych przez gminy inwestycji mają zostać podjęte już 22 kwietnia. Bełłchatowskie starostwo wnioskowało o modernizację sanitariatów w ZSP nr 2 w Bełchatowie (250 tys. zł) oraz przebudowę sanitariatów i natrysków przy sali gimnastycznej w II LO w Bełchatowie (220 tys. zł).

Z kolei gmina Rusiec pieniądze z Kleszczowa zamierza wykorzystać na: rozbudowę sieci wodociągowej w Kurówku Prędzewskim (170 tys. zł), przebudowę drogi w Dąbrowie Rusieckiej (329 tys. zł) i Andrzejowie (100 tys. zł), a montaż oświetlenia na boisku w Ruścu (50 tys. zł). Natomiast gmina Bełchatów 250 tys. zł dofinansowania zamierza przeznaczyć na rozbudowę sieci wodociągowej w Dobrzelowie i oświetlenie uliczne w Zawadach (60 tys. zł).

Wiele mniejszych inwestycji z kleszczowskiego funduszu zaplanowała gmina Kluki. Budowę oświetlenia zaplanowano w miejscowościach: Laski (30 tys. zł), Cisza (50 tys. zł), Podścichawa (70 tys. zł) oraz Kaszewice (45 tys. zł). Aż 350 tys. zł samorząd zamierza przeznaczyć na budowę sali gimnastycznej w Parznie. W samych Klukach zaplanowano wymianę oświetlenia na energooszczędne (150 tys. zł) oraz utwardzenie terenu przy budynku miejscowego Ośrodka Zdrowia (80 tys. z).

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy