W przyszłym tygodniu rusza nabór wniosków do kolejnej edycji gminnego programu dofinansowań zakupu i montażu urządzeń ograniczających emisję zanieczyszczeń w budynkach, położonych na terenie gminy Bełchatów. W poprzednich latach propozycja gminy cieszyła się bardzo dużą popularnością.
Setki osób spędziły noc przed urzędem
Pierwszy raz tłumy „kolejkowiczów” przed Urzędem Gminy Bełchatów zebrały się w lipcu 2022 roku. Wówczas noc przed budynkiem spędziła pond setka osób chcących pozyskać dofinansowanie wymiany źródeł ciepła.Przezorni mieszkańcy zaopatrzyli się w leżaki i fotele turystyczne, a także książki i telefony, które miały umilać czas w kolejce. W niektórych grupkach integracja odbywała się też przy mocniejszych trunkach. Wśród zebranych wyłoniony został nawet „komitet kolejkowy”, który pilnował czy wszyscy kolejkowicze są na miejscu i co jakiś czas odczytywał listę obecności. Jeśli ktoś dwukrotnie nie odpowiedział na wezwanie, tracił miejsce w kolejce. Najwytrwalsi spędzili przed urzędem gminy aż dwie noce.
Ostatecznie w przeciągu 3 dni urzędnicy przyjęli od mieszkańców 326 wniosków na kwotę 3 327 500 zł. Pozytywnie rozpatrzono 233 z nich, co oznacza, że odrzucono niemalże co trzeci. Mieszkańcy postanowili jednak spróbować swoich sił w staraniach o dofinansowanie.
„Kolejkowicze” ponownie przed budynkiem pojawili się kilka miesięcy później. W styczniu 2023 jeszcze więcej osób postanowiło spędzić noc przed urzędem w oczekiwaniu na możliwość złożenia wniosku o przystąpienie go gminnego programu. Wówczas w kolejce stanęło około 350 osób.
Jak starać się o dofinansowanie do OZE w 2024 roku?
Już we wtorek, 16 stycznia, mieszkańcy gminy Bełchatów ponownie będą mogli starać się o dofinansowanie zakupu i montażu urządzeń ograniczających emisję zanieczyszczeń w budynkach. Wnioski będzie można składać w urzędzie gminy do 30 czerwca 2024 roku lub do wyczerpania puli środków.Jedna osoba może złożyć tylko jeden wniosek. Co ważne podobnie jak w poprzednich latach złożenie podania nie oznacza, że dofinansowanie otrzymamy, będą one bowiem weryfikowane, a dofinansowanie przyznawane będzie według kolejności zgłoszeń. Zgodnie z regulaminem dofinansowaniu podlegają: pompy ciepła, kotły grzewcze na gaz (w tym na gaz z sieci) oraz na biomasę (w tym pellet), ogrzewanie elektryczne, kotły zgazowujące drewno, mikroinstalacje fotowoltaiczne i kolektory słoneczne.
Trzeba jednak spełnić kilka warunków. Głównym z nich jest likwidacja dotychczasowego źródła ciepła w budynku objętym zgłoszeniem, zasilanego paliwami stałymi, jeśli nie spełnia 5. klasy normy PN-EN 303-5:2012. Dofinansowaniu podlegają tylko urządzenia zakupione po przyznaniu dotacji i podpisaniu umowy z Gminą Bełchatów. Aby zakwalifikować się do programu nie można mieć również żadnych zaległości należności wobec gminy Bełchatów.
Aktualnie gmina na ten cel zabezpieczyła milion złotych. W kolejnych miesiącach pula ta ma być systematycznie zwiększana. Szczegółowy regulamin dostępny jest na stronie urzędu.
Komentarze (0)