reklama
reklama

Głośny huk nad Bełchatowem i regionem. Wyjaśniamy, co się stało

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Poglądowe

Głośny huk nad Bełchatowem i regionem. Wyjaśniamy, co się stało - Zdjęcie główne

foto Poglądowe

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaW środowy poranek mieszkańcy powiatu bełchatowskiego usłyszeli głośny huk, a także odczuli drgania w swoich domach. Z relacji wynika, że zdarzenie obejmowało dużą część naszego regionu, a także sąsiednim powiecie. Wyjaśniamy, co się stało.
reklama

Było chwilę po godzinie 9:00 w środę, 21 maja, gdy w Bełchatowie i regionie doszło do niespodziewanego zdarzenia. Mieszkańcy usłyszeli głośny huk, a nawet odczuli drgania szyb w budynkach.

Głośny huk i wstrząsy w Bełchatowie i regionie

Tuż, po zdarzeniu w naszej redakcji rozdzwonił się telefon. Również w mediach społecznościowych mieszkańcy zaczęli zastawiać się, co było powodem dźwięku, który usłyszeli. Z relacji wynika, że zjawisko zaobserwowano m.in. w Bełchatowie, Szczercowie, Rogowcu czy też Zelowie. Zgłaszały się również osoby, które odgłos zaobserwowały w sąsiednim powiecie radomszczańskim.

- Usłyszałam huk. Miałam wrażenie, coś odbiło się od dachu i aż szyby w domu zadrżały, a po chwili leciały samoloty – mówi jedna z naszych czytelniczek.

reklama

Wyjaśniamy, co wywołało huk nad regionem

Również w mediach społecznościowych wielu z użytkowników wspominało, że hukowi towarzyszył właśnie przelot samolotów. O sprawę zapytaliśmy zatem w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Oficer prasowy bazy, por. Marek Sobieraj, zapewnił, że w regionie nie dzieje się nic poważnego.

- Potwierdzam, że dzisiaj nasze samoloty operowały w tej strefie, ale bez obaw były to loty szkolne. Jeśli było za głośno, to najmocniej przepraszamy – mówił por. Marek Sobieraj.

Zapytaliśmy również, co spowodowało dźwięk słyszany przez mieszkańców. Okazuje się, że był to tzw. sonic boom.

- To jest uzależnione od prędkości podczas wykonywania różnych manewrów, dziś nasi piloci realizując powierzone zadania przemieszczali się z prędkością naddźwiękową stąd możliwe było usłyszenie charakterystycznego huku, przypisywanego przekroczeniu bariery dźwięku, to tak zwany grom dźwiękowy ang. sonic boom, którego mieszkańcy byli świadkiem – wyjaśnia por. Marek Sobieraj.

reklama

Niektórzy mieszkańcy podejrzewali również, że huk może mieć związek z pracą pobliskiego kompleksu energetycznego. Jednak, jak przekazuje PGE GiEK, odgłosy nie miały związku z działalnością kopalni. 

Jak powstaje sonic boom?

Czym właściwie jest sonic boom i jak powstaje? W miarę jak samolot zbliża się do prędkości dźwięku, emitowane przez niego fale dźwiękowe zaczynają się kumulować, tworząc wzrost ciśnienia na przedzie samolotu.

Gdy samolot przekroczy prędkość dźwięku, skumulowane fale dźwiękowe są wypychane do tyłu, tworząc charakterystyczny stożek Macha. Kąt stożka zależy od prędkości samolotu – im wyższa prędkość, tym węższy stożek. Na koniec fala uderzeniowa rozchodzi się, tworząc linię ciągłego, głośnego dźwięku, który jest słyszany na ziemi jako trzask lub huk.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
logo