reklama
reklama

Gdzie na grzyby w naszej okolicy? Tu jest wysyp!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Gdzie na grzyby w naszej okolicy? Tu jest wysyp! - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
6
zdjęć

Udostępnij na:
Facebook
WydarzeniaGdy tylko rozpoczyna się sezon na grzybobranie w lasach naszego powiatu i nie tylko możemy spotkać wielu grzybiarzy. Część z nich ochoczo chwali się miejscami, w których udało im się znaleźć piękne okazy. Sprawdź, gdzie szukać grzybów w naszym regionie. Podpowiadamy również, co zrobić, aby grzybobranie było bezpieczne.
reklama

Grzybobranie to jedna z ulubionych polskich tradycji, szczególnie wczesną jesienią. Nic więc dziwnego, że w okolicach lasów możemy aktualnie spotkać wielu pasjonatów tego zajęcia. Mówi się, że prawdziwy grzybiarz nigdy nie zdradza swoich „miejscówek”, jednak duża grupa osób zrywa z tym powiedzeniem i ochoczo pokazuje swoje zbiory, informując przy tym, gdzie udało się je znaleźć.

reklama

Wiele takich informacji możemy znaleźć m.in. w mediach społecznościowych, gdzie tworzone są specjalne grupy zrzeszające grzybiarzy z danego regionu. Sprawdziliśmy, gdzie aktualnie można znaleźć grzyby w powiecie bełchatowskim i regionie.

Gdzie na grzyby w powiecie bełchatowskim?

Mimo że nasz powiat najbardziej znany jest z działalności kopali i elektrowni, obfituje również w wiele terenów leśnych, gdzie z powodzeniem można wyruszyć na grzyby. Swoimi zbiorami pochwalił się m.in. pan Paweł, który na zbiory udał się w do wsi Łękawa. Na zdjęciach, które pokazał, możemy zobaczyć bardzo dużo kani, a także borowiki. Co ciekawe, wielu grzybiarzy na zbiory wybiera się też do lasów sąsiadujące z koncernem energetycznym i chwali sobie tamtejsze tereny.

reklama

Piękne i duże okazy udało się znaleźć również panu Marcinowi w lasach w miejscowości Trząs. Na grzyby w okolicach naszego miasta warto również udać się do lasów w Kurnosie. Wiele osób donosi również o bardzo dużych ilościach kani rosnących w okolicach Bełchatowa. Po kanie warto również wybrać się w okolice Szczercowa, gdzie można uzbierać nawet pełny bagażnik.

Pani Patrycja i pan Mateusz uzbierali całe wiadra grzybów w lasach w okolicy Zelowa. Tam udało się znaleźć głównie maślaki i prawdziwki.

Gdzie zbierać grzyby w województwie łódzkim?

Wiele grzybów można znaleźć również poza naszym powiatem, ale wciąż nie daleko od Bełchatowa. Grzybiarze na grupach chwalili się ogromnymi zbiorami z okolic Radomska. Okazuje się, że dobrym miejscem może być również las na górze Kamieńsk, do której z naszego miasta jedzie się zaledwie kilkanaście minut.

reklama

Jeśli ktoś chce się wybrać również w dalsze regiony, to wśród grzybiarzy wielokrotnie przewijały się takie miejscowości jak Zduńska Wola, Skierniewice, Przedbórz, czy też Uniejów i Poddębice.

To warto wiedzieć przed wyjściem na grzyby

Grzybobranie to już właściwie jesienna tradycja i wiele osób doskonale zdaje sobie sprawę z tego, co należy zrobić, aby było przyjemne i bezpieczne. Wraz ze startem sezonu na grzyby warto jednak przypomnieć o kilku zasadach.

Najważniejsza jest znajomość grzybów i umiejętność odróżnienia tych jadalnych od trujących. Należy zbierać tylko te gatunki, co do których jesteśmy w 100% pewni. Początkujący grzybiarze powinni korzystać z atlasów grzybów lub aplikacji mobilnych, które pomagają w identyfikacji. Jeśli mamy wątpliwości co do danego grzyba lepiej zostawić go w lesie lub skonsultować ze specjalistą. Takich porad często udzielają np. leśnicy.

Jak przygotować się do grzybobrania

Na grzybobranie warto zabrać koszyk, mały nóż oraz ubranie ochronne, które zabezpieczy przed owadami i zmiennymi warunkami pogodowymi. Niezbędne może okazać się również posiadanie przy sobie mapy lub urządzenia GPS, zwłaszcza w nieznanych lub rozległych terenach leśnych.

- Do plecaka zabieramy preparat odstraszający kleszcze i komary, a także plaster z opatrunkiem i folię ratunkową (koc termiczny). Obowiązkowo należy pamiętać o zabraniu ze sobą naładowanego telefonu, który pozwoli, w razie zagrożenia, wezwać konieczną pomoc. Smartfony posiadają także funkcję nawigacji, która pomoże nam się odnaleźć w lesie – informują pracownicy Lasów Państwowych.

Pamiętajmy również o tym, że poruszanie się po lesie wymaga ostrożności. Należy trzymać się sprawdzonych ścieżek i unikać wchodzenia w gęste zarośla. Zawsze dobrze jest informować kogoś o planowanej trasie i spodziewanej godzinie powrotu.

Wykręcać czy wycinać grzyby?

Podczas grzybobrania wiele osób zastanawia się, czy grzyby lepiej jest wyciąć nożykiem, czy też może wykręcić z ziemi. Jest to dylemat, który wśród grzybiarzy powraca co roku niczym bumerang. Teraz odpowiadają na nie leśnicy.

- Obecnie panuje przekonanie, że obydwa sposoby nie szkodzą grzybni. Nieco więcej plusów przemawia za wykręcaniem. Pamiętaj jednak, aby robić to bardzo delikatnie, by nie uszkodzić kapelusza. Następnie warto oczyścić dół grzyba nożem. Miejsce po grzybie powinno się przykryć ściółką, aby grzybnia bez potrzeby nie wysychała – wyjaśniają pracownicy Lasów Państwowych.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama