Reklama

Reklama

"Nie" dla farmy fotowoltaicznej pod Bełchatowem. Mieszkańcy łączą siły i protestują!

Opublikowano: wt, 8 lut 2022 13:00
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Na działce zlokalizowanej we wsi Myszaki ma powstać ogromna, bo zajmująca aż 26 ha farma fotowoltaiczna. Część z okolicznych mieszkańców założyła stowarzyszenie „Zdrowa Gmina Bełchatów – Razem dla środowiska", które nie zgadza się i walczy z lokalizacją inwestycji.

Reklama

Na obrzeżach Bełchatowa, konkretnie we wsi Myszaki ma powstać farma fotowoltaiczna, gdzie na ten cel ma być przeznaczona działka o wielkości 26 ha, działka, na której części obecnie znajduje się plantacja srebrnych świerków. Okoliczni mieszkańcy zrzeszyli się w stowarzyszeniu i chcą wyrazić jednoznaczny sprzeciw co do lokalizacji tej inwestycji. Wskazują przy tym na zagrożenia związane z fotowoltaiką oraz nieświadomość osób, które decydują się wydzierżawić grunt pod panele.

- Zielona energia nie jest wcale taka zielona ani tania jak ją przedstawiają producenci paneli fotowoltaicznych. W związku z propagowaniem eko-prądu, zarówno ogromne spółki, chociażby PGE, jak i prywatne firmy inwestują w farmy fotowoltaiczne czy wiatraki — zaznacza stowarzyszenie.

Stowarzyszenie "Zdrowa Gmina Bełchatów — Razem dla Środowiska" podejmuje temat obaw, które pojawiły się wśród mieszkańców. Dotyczą one lokalizacji farmy fotowoltaicznej, która ma być usytuowana między dwiema wsiami, Myszaki i Dobiecin, a także lasem, stanowiącym — jak zaznaczają — wschodnie płuco Bełchatowa.

Jak się okazuje, okoliczni mieszkańcy mają naprawdę dużo wątpliwości związanych z inwestycją. Dotyczą one m.in. zagrożenia pożarowego, niekorzystnego wpływu na okoliczną florę i faunę oraz utraty walorów wizualnych miejsca, w którym powstanie farma fotowoltaiczna.

- Inwestycja ta przekształci okoliczne tereny w tereny przemysłowe. Nastąpi gwałtowny spadek wartości nieruchomości i działek oraz ich atrakcyjności, a w konsekwencji wyludnienie obu wsi — mówią. Farmy fotowoltaiczne wiążą się również z ryzykiem pożaru, który jest dodatkowo trudny do ugaszenia. To z kolei sprawia, że ogień może rozprzestrzenić się na okoliczne domy, lasy i pola, niszcząc uprawy oraz zieleń — dodają.

Członkowie stowarzyszenia wskazują też, że dziesiątki tysięcy paneli fotowoltaicznych sprawią, że las znajdujący się pomiędzy farmą a os. Olsztyńskim "utraci swój charakter wypoczynkowy dla okolicznych mieszkańców". Ich zdaniem, inwestycja spowoduje trwałe, trudne do odwrócenia naruszenia siedlisk naturalnych dla zwierząt, a dla ptaków utratę miejsca bytowania, to z kolei może być zagrożeniem dla występowania obecnie istniejących gatunków zwierząt, roślin i ptaków

To nie koniec wątpliwości, jakie inwestycja w farmę fotowoltaiczną budzi wśród mieszkańców Myszaków i Dobiecina. Zwracają uwagę, że osoby, które decydują się na wydzierżawienie gruntu pod farmę FV, często nie zdają sobie sprawy z konsekwencji takiej decyzji. Jak tłumaczą, może to grozić odpowiedzialnością prawną, a w dłuższej perspektywie, ogromnymi kosztami.

- Osoby, które zdecydują się wydzierżawić ziemię pod farmę fotowoltaiczną, często nie wiedzą, że chociażby w przypadku wspomnianego wyżej pożaru, mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności, jeśli ogień rozprzestrzeni się na prywatne posesje czy pola uprawne. Co więcej, po okresie dzierżawy, to właściciel gruntu będzie zobowiązany do utylizacji paneli. Koszty takiej usługi mogą sięgnąć dziesiątek tysięcy złotych — tłumaczą przedstawiciele stowarzyszenia.

Mieszkańcy, zrzeszeni w stowarzyszeniu mają więcej obiekcji. Wskazują na możliwe zmiany przepisów, które mogą zostać wprowadzone w przyszłości, a w efekcie spowodować kolejne problemy. Jako przykład podają sytuację, która miała miejsce w związku z wiatrakami, postawionymi w tamtej okolicy w 2012 roku.

-Po kilku latach zmieniły się przepisy budowlane, w efekcie, w życie weszło prawo, które zabrania budowy domów w odległości mniejszej niż 1000 metrów od wiatraków. Oznacza to, że działki leżące dookoła stały się bezwartościowe — tłumaczą.

Jak informuje Urząd Gminy w Bełchatowie, na chwilę obecną inwestorzy czekają na wydanie decyzji środowiskowej, która jest niezbędna, by farma mogła powstać. Urzędnicy dodają, że zdają sobie sprawę z głosów niezadowolonych mieszkańców, a samo stowarzyszenie stało się stroną w całym postępowaniu. Na ten moment nie wiemy, jakie będą następne kroki w kwestii podobnych inwestycji — sprawa z pewnością jest jednak rozwojowa.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (158)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 3 miesiące temu | ocena +4 / -10

  Ewa

  Nareszcie dobiecin i myszaki będą miały swoją farmę fotowoltaiczna i czystą energię. Gratulacje za pomysł i powodzenia w inwestycji. Dobiecin i Myszaki Dziekują

 • 3 miesiące temu | ocena +3 / -0

  Adam

  Mają twój poprzedni wpis. W historii wszystko jest.

 • 3 miesiące temu | ocena +2 / -1

  Zostałeś namierzony

  Ty, który obrażasz czyjeś nazwisko, pamiętaj, że dotyczy to też innych osób. Pamiętaj, że w internecie nikt nie jest anonimowy. Przepis art. 212 § 1 i 2 Kodeksu karnego „§ 1. Kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poni... Rozwiń

 • 3 miesiące temu | ocena +2 / -0

  Adam

  Adam też już cię namierzyli?

 • 3 miesiące temu | ocena +2 / -0

  Ewa

  Jutro dowiesz się co jest obraźliwe a co nie. ,,Ewa No super , że powstanie taka farma debilu jeden, pustamaso we łbie, weź młotka i uderz się w ten pusty łeb. Nic dziwnego, że nie umiesz się ożenić. Oo To nie jest obrazliwe,,

 • 3 miesiące temu | ocena +1 / -0

  Masa puata

  Tego to już dowiesz się od policji.

 • 3 miesiące temu | ocena +0 / -0

  Masa puata

  Kasują niewygodne wpisy . Proszę wskazać w którym miejscu wpis był obraiwy

 • 3 miesiące temu | ocena +0 / -0

  Adam

  Trwają prace, których efektem ma być poszerzenie cmentarza w Bełchatowie. Kuria wycięła już drzewa z obszaru, który zostanie zmieniony w nową cześć nekropolii. Do zrobienia jest jeszcze sporo — w tym wyrównanie terenu. Kiedy mają zakończyć się prace tu można wycinac

 • 3 miesiące temu | ocena +7 / -0

  Obraźliwe wpisy na forach internetowych pod czyimś adresem

  Ty, który obrażasz czyjeś nazwisko, pamiętaj, że dotyczy to też innych osób. Pamiętaj, że w internecie nikt nie jest anonimowy. Przepis art. 212 § 1 i 2 Kodeksu karnego „§ 1. Kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniż... Rozwiń

 • 3 miesiące temu | ocena +1 / -3

  Ewa

  No super , że powstanie taka farma debilu jeden, pustamaso we łbie, weź młotka i uderz się w ten pusty łeb. Nic dziwnego, że nie umiesz się ożenić.

 • 3 miesiące temu | ocena +8 / -0

  Eco

  Najwięcej jadu wypluwają "specjaliści", którzy nie poświęcili nawet kilku godzin, aby mieć jakąkolwiek wiedzę naukowa, fachową. Przeciwników obrażają bardzo chętnie, mówiąc, że to ciemnogród (choć sami o niczym nie mają pojęcia) i że zazdrościmy biznesmenom. Elektrownie słoneczne należy budować tam, gdzie przez większość roku świeci słońce (Grecja,... Rozwiń

 • 3 miesiące temu | ocena +5 / -0

  Mieszkanka Myszaków

  Przepraszam, ale w mojej ocenie to starosta zbierze oddział partyzancki i przejdzie do lasu. Zuch chłopak. Na pewno zbierze oddział. Kosy na sztorc, widły, cepy, kłonice i heja. Pogonimy ich, że hej.

 • 3 miesiące temu | ocena +2 / -0

  Robert

  No tak. Ale co ze starym?

 • 3 miesiące temu | ocena +5 / -1

  Horn

  Oj Adam przesadziłeś. Czy ty na prawdę nie masz orientacji w terenie? Sam tylko starosta ma w tej okolicy z 8 hektarów ziemi. Czy ty jesteś tak naiwny, że on to odpuści? A inni, którzy mają działki już po wyznaczane i drogi porobione? Przecież to jest dorobek ich życia. Sprawa nie dotyczy jednej osoby czy dwóch. Z samych Myszaków będzie już jakieś ... Rozwiń

 • 3 miesiące temu | ocena +7 / -0

  Ewa

  Głupi już wie to, czego rozpaczliwie poszukuje mądry.

 • 3 miesiące temu | ocena +5 / -0

  Serdeczny kolega

  Drogi Adamie. Wstyd tylko głupcem umrzeć. Lepiej jest nie odzywać się wcale i wydać się głupim, niż odezwać się i rozwiać wszelkie wątpliwości. Wybaczam ci, jesteś tylko opartym na pochodnych węgla, niestabilnym, organicznym, głupim tworem. Błogosławieni, którzy potrafią śmiać się z własnej głupoty, albowiem będą mieć ubaw do końca.

 • 3 miesiące temu | ocena +4 / -0

  Mieszkaniec

  Wszelkie tego typu instalacje powinny być budowane w odpowiedniej odległości od zabudowań. Przecież ludzie wydali kupe pieniędzy by cieszyć się przyrodą a teraz ma to zostać zastąpione panelami. Bliżej wiatraków jest tyle miejsca na tych polach i jest to daleko od domów wiec tam niech sobie stawiają i nikt im nic nie powie.

  • 3 miesiące temu | ocena +0 / -1

   Damian

   Przypomnę że z wiatrakami. Były problemy . Zawsze znajdzie się miły sąsiad. Któremu coś przeszkadza. I założę się że gdyby powstała farma na tych polach obok wiatraków Znowu strajk

 • 3 miesiące temu | ocena +1 / -3

  Adam

  Ile jest do najbliższych zabudowań ? Nikt nie buduje się w środku farmy Chyba że właściciel ale to jego sprawa bo jego własność. Niedługo to będziecie ludziom ustalac co mają siać na swoim polu Facelia nie bo za niebieska i razi w oczy Kukurydza za wysoka zasłania widok na wiatraki. Będziecie niedługo siedzieć przy lampach naftowych Ale jakoś n... Rozwiń

  • 3 miesiące temu | ocena +7 / -1

   Ekooszołmy

   Ślepy jesteś bucu? Na zdjęciach widać domy które powstają wzdłuż granicy gdzie planowane są panele. Tam jest kilkanaście działek, dodatkowo są jeszcze domy bliżej głównej ulicy biegnącej przez Myszaki. To już Polsce nie ma innych miejscy oddalonych od domów tylko pod oknami trzeba panele stawiać?

 • 3 miesiące temu | ocena +7 / -1

  Sołtys

  Ludzie, czy w Myszakach to już nie ma żadnych wideł na tych zakręconych na zielono?

 • 3 miesiące temu | ocena +7 / -1

  To też średniowiecze ???

  Pytanie wymagające odpowiedzi pisemnej E-001019 do Komisji Parlamentu Europejskiego art. 130 Regulaminu Michał Marusik (ENF) Przedmiot: Wpływ instalacji fotowoltaicznych na zdrowie ludzi Instalacje fotowoltaiczne stanowią ekologiczna alternatywę dla tradycyjnych źródeł energii, których negatywny wpływ na środowisko jest powszechnie znany. Najnows... Rozwiń

 • 3 miesiące temu | ocena +1 / -1

  Michał

  Pytanie wymagające odpowiedzi pisemnej E-001019 do Komisji Parlamentu Europejskiego art. 130 Regulaminu Michał Marusik (ENF) Przedmiot: Wpływ instalacji fotowoltaicznych na zdrowie ludzi Instalacje fotowoltaiczne stanowią ekologiczna alternatywę dla tradycyjnych źródeł energii, których negatywny wpływ na środowisko jest powszechnie znany. Najnows... Rozwiń

 • 3 miesiące temu | ocena +1 / -1

  Michał

  Pytanie wymagające odpowiedzi pisemnej E-001019 do Komisji Parlamentu Europejskiego art. 130 Regulaminu Michał Marusik (ENF) Przedmiot: Wpływ instalacji fotowoltaicznych na zdrowie ludzi Instalacje fotowoltaiczne stanowią ekologiczna alternatywę dla tradycyjnych źródeł energii, których negatywny wpływ na środowisko jest powszechnie znany. Najnows... Rozwiń

 • 3 miesiące temu | ocena +3 / -7

  Adam

  Masz rację Argumenty z dupy. Zboże się gdyby na ich ziemii miała powstać farma To bez mrugnięcia okiem zmienili by zdanie

 • 3 miesiące temu | ocena +1 / -10

  Dragon

  Gdzie jest k…a ten las ? Te ziole płuca. Średniowiecze to mało powiedziane, tj. brak elementarnej wiedzy nt. zielonej energii, a do tego ta nazwa zdrowa gmina itp hipokryzja level hard !

 • 3 miesiące temu | ocena +2 / -9

  Tyt

  Wartością działek się przejmują. Jak zamkną kopalnie i elektrownia będzie działać na polgwizdka to zobaczycie ile warte będą te wasze działki. A argumenty mają poprostu z dupy. Niech powiedzą, że chodzi o kasę i o widoczki.

 • 3 miesiące temu | ocena +3 / -9

  Mati

  Jprd.. jakie te myszaki to średniowiecze... Niech prąd na korbke sobie zrobia.

 • 3 miesiące temu | ocena +2 / -8

  Adam

  Z tego co wiem starosta jest pani Dorota Pędziwiatr I nie słyszałem żeby coś miała do tej inwestycji To są tereny gminne i decyduje wójt . A wogole co to za posty My wysluchamy - my to kto Zawiść zazdrość o co ? O opowiadanie wyssanych z palca teorii. Jeżeli ktoś ma z grupowiczow jakies pytania Postaram się odpowiedziec

  • 3 miesiące temu | ocena +1 / -0

   Pytanie

   Teraz mam drzewa za oknem a mam mieć panele bo ty tak chcesz?

 • 3 miesiące temu | ocena +2 / -10

  Robert

  Jeżeli inwestycja spełni wymagania środowiskowe to wójt nie ma prawa kwestionować opinii fachowców I wydać zezwolenie. A nie słuchać głosów ludzi którzy gdzieś tam coś tam przeczytali , przeważnie bez zagłębienia się w temat i bez zrozumienia . Którzy są w przeważającej części homofobami Czyt. O inwestorze izraelskim itd. I byle by komuś zrobić ... Rozwiń

 • 3 miesiące temu | ocena +7 / -1

  Horn

  Adam, skąd w tobie tyle agresji? Toczy się dyskusja. Jedni są za, drudzy przeciw. W dyskusji bierze co najmniej kilkanaście a może więcej osób. Powiedz co masz powiedzieć i tyle. Jeżeli wiesz coś więcej niż my, podziel się wiedzą. Chętnie wysłuchamy. Robisz z siebie zawistnego i zazdrosnego pajaca. I pamiętaj ta sprawa bardzo leży na sercu starości... Rozwiń

 • 3 miesiące temu | ocena +10 / -1

  Readakcja DD Bełchatów

  Panie Adamie, proszę prowadzić dyskusję merytorycznie, na argumenty. Proszę nikogo nie obrażać i nie używać inwektyw. W przeciwnym razie zostanie pan zablokowany.

  • 3 miesiące temu | ocena +2 / -6

   Adam

   Proszę wskazać te inwektywy i brak merytoryki. A nie podszywac się pod Nicki redakcji

 • 3 miesiące temu | ocena +7 / -1

  Robi

  Adam, z tego twojego słodkiego pierdzenia prądu nie będzie.

 • 3 miesiące temu | ocena +7 / -1

  Adam, opamiętaj się chłopie.

  A do czego wróci ten pseudo właściciel? Do tej ruiny?

 • 3 miesiące temu | ocena +12 / -4

  Ewa

  Mieszkam w Myszakach. Są dni, kiedy hałas z wiatraków jest bardzo dotkliwy. Dowiadywałam się i na hałas wiatraków jest jeden sposób. W warunkach zabudowy napisany jest warunek, że hałas ma się zamknąć w granicach właściciela działki, na której stoją wiatraki. Po prostu my mieszkańcy Myszaków musimy wystąpić do gminy o dopełnienie tego warunku. W ... Rozwiń

  • 3 miesiące temu | ocena +1 / -3

   Myszaki

   Też mieszkam na Myszakach i niestety bywają dni że dźwięk irytuje. Nie wyobrażam sobie kolejnych turbin w okolicy a teraz jeszcze pod domem panela. To jest jakiś kabaret.

  • 3 miesiące temu | ocena +4 / -9

   Janek

   Ja też mieszkam 400mod wiatraków i jakoś nie słyszę Może proszę mikser i szlifierkę w warsztacie wyłączy. To. Hałasu nie bedzie

 • 3 miesiące temu | ocena +2 / -6

  Adam

  Ruszcie ludzie dupę w te okolice i zobaczycie że do domostw to ho ho

 • 3 miesiące temu | ocena +8 / -0

  Pierwsza i ostatnia kadencja Panie Koc

  Budujmy mosty dla Pana Starosty

 • 3 miesiące temu | ocena +13 / -3

  Pierwsza i ostatnia kadencja Panie Koc

  Żeby to powstrzymać, trzeba być takim wójtem, jak wójt Drużbic. Trzeba po prostu mieć j...a. Panie wójcie, mieszkańcy na pana liczą. Pan musi stanąć po stronie mieszkańców, a nie po stronie przedsiębiorcy z Warszawy, firmy z udziałem izraelskim.

  • 3 miesiące temu | ocena +3 / -8

   Robert

   Nie strasz koleżko Wójt ma swój rozum i nie słucha oszołomów

 • 3 miesiące temu | ocena +9 / -1

  Pierwsza i ostatnia kadencja Panie Koc

  Zawady, Domiechowice, Zwierzchów i Łękawa też nie zagłosują.

 • 3 miesiące temu | ocena +11 / -0

  Adam

  Robert, ty będziesz w tym roku siał zioło w kukurydzy?

 • 3 miesiące temu | ocena +11 / -6

  Pierwsza i ostatnia kadencja Panie Koc

  Nie po to kupiłem tu działkę i postawiłem dom by za oknem mieć widok na panele słoneczne. Panie Wójcie, Dobiecin i Myszaki nie zagłosują na Pana.

  • 3 miesiące temu | ocena +4 / -9

   Adam

   To trzeba było kupić w puszczy bialowieskiej

  • 3 miesiące temu | ocena +4 / -9

   Adam

   Kupiłeś działkę obok gospodarstwa rolnego Które jest tu od dziesięcioleci Jeszcze na świecie cię nie było jak tu krowy były i kiszonka w silosach Jeżeli właściciel powróci do produkcji zwierzęcej Nie będziecie mieli nic do gadania Wszyscy wiedzieli obok czego się budują

 • 3 miesiące temu | ocena +16 / -4

  Tak nie można

  Panie Wójcie, jestem jednym z mieszkańców sąsiadujący z działkami na których podmiot chyba z Warszawy panuje instalacje rzeczowych paneli. Proszę powstrzymać tę inwestycje, te panele będą graniczyć z naszymi domami. Jest to zwyczajnie za blisko.

 • 3 miesiące temu | ocena +5 / -11

  dalej nie czytam tych wypocin ...

  "Co więcej, po okresie dzierżawy, to właściciel gruntu będzie zobowiązany do utylizacji paneli. Koszty takiej usługi mogą sięgnąć dziesiątek tysięcy złotych — tłumaczą przedstawiciele stowarzyszenia."

  • 3 miesiące temu | ocena +4 / -6

   Janek

   Tłumaczą - czyli gadają głupoty Inwestor usunie panele na swój koszt Tak jest w umowie. I jest stworzony fundusz na ten cel gdzie inwestor wpłaca pieniądze od 1 roku użytkowania

  • 3 miesiące temu | ocena +15 / -3

   To nie jest miejsce na przemysł

   Czego nie rozumiesz, ludzie mieszkają obok, już tu wiatraki postawili i nikt się o zgodne nie pytał mieszkańców. Ja też tu mieszkam i ostatnią rzeczą jest oglądanie paneli zamiast obecnych widoków. Już te wiatraki dość psują widok w dodatku zwyczajnie są głośne. Jak ktoś nie wierzy zapraszam w pobliże. Panele w tak dużej ilości też nie będą ciche, ... Rozwiń

   • 3 miesiące temu | ocena +5 / -3

    Adam

    Ja mieszkam w pobliżu wiatraków I głośniej jest od samochodów na ulicy Więc coś kłamiesz kolego czy koleżanki

   • 3 miesiące temu | ocena +2 / -2

    Dong

    Mnie też się nikt o zdanie nie pytał jak swoją szopę stawiałeś.

 • 3 miesiące temu | ocena +11 / -1

  Kumpel spod celi

  Robert, ty sprzedajesz jeszcze zioła?

 • 3 miesiące temu | ocena +10 / -3

  Vito Andolini

  I Dagmara jeszcze jedno. Nie pan, ale cham. Zapamiętaj to sobie dobrze. Pan tak nie postępuje. Zresztą gęba pospolita, nazwisko plebejskie. Prawdopodobnie potomek robotników folwarcznych albo tych co szli przez Polskę dwa razy, raz do Berlina, a potem wracali i gwałcili polskie kobiety. Przecież to wygląd kałmuka.

  • 3 miesiące temu | ocena +2 / -5

   Dagmara

   Łatwo obrażać kogoś anonimowo Słownictwo rynsztokowe Totalny brak kultury wypowiedzi Wiele to o tobie świadczy Szkoda tlenu na takich ludzi. Żenujące zachowanie Jeżeli nie masz nic ciekawego napisania tylko obrazac ludzi lepiej nic nie pisac

 • 3 miesiące temu | ocena +8 / -1

  Vito Andolini

  Dagmara, fajna z ciebie dziewucha, ale mowa jest o tatusiu. Nie o tym ojszczymurku. Ty go nie broń, bo nie ma czego.

  • 3 miesiące temu | ocena +1 / -2

   Dagmara

   Nie jestem twoją koleżanka żebyś tak mi odpisywał Nie dyskutuje z brakiem kultury

 • 3 miesiące temu | ocena +7 / -0

  Janek -była dziewczyna Roberta

  Poddaję się. Robert i Adam w głupocie są nie do przebicia. Ciekawe skąd się tacy biorą? Kosmici? Ufoludki? Robert I Adam gratuluję ! A było nam tak dobrze. Pozdrów tatusia.

 • 3 miesiące temu | ocena +1 / -2

  Dagmara

  Do kolegi Vito Andolini Dlaczego piszesz nieprawdę Tak się składa że znam właściciela i dzierżawcę gospodarstwa w dobiecinie I proszę nie kłamać Z tego co wiem to właścicielem jest pan Robert I nie słyszałem żeby był członkiem partii i uwlaszczal się na państwowym majątku Więc proszę nie pisać klamstw

 • 3 miesiące temu | ocena +8 / -0

  Kolega z pracy

  Te, Adam, ty musisz być ostrożny. W okolicy grasuje gang karateków oraz obcinaczy palców. Robią to kombinerkami. Ty uważaj, najlepiej z domu nie wychodź. Ja widziałem takiego szarego wilka. Jest się czego bać.

 • 3 miesiące temu | ocena +4 / -5

  Adam

  Jak komuś brakuje argumentów to wyzwiska Cóż Przykre jak rządy PiS Ustawa wiatrakowa o 5 lat opoznila farmy wiatrowe a byłaby energia w nocy Dużo tańsza jak wydobywanie węgla Ale tak to jest jak mały wredny karzeł rządzi krajem

  • 3 miesiące temu | ocena +11 / -5

   Pod domem sobie postaw panele.

   Jestem mieszkańcem sąsiadującym z tym pseudo projektem i obym Cie nie spotkał bo nie ręczę za siebie.

  • 3 miesiące temu | ocena +4 / -5

   Robert

   Doda. Tylko Że zamiast pretensje do rządzących za ustawę odleglosciowa to ludzie rzucają się do tych co stawiają wiatraki Chore Jak wszystko w tym kraju zarządów kaczki co widać w sklepach a szczególnie w kieszeni

 • 3 miesiące temu | ocena +8 / -1

  Ziomal

  Robert, cześć głupku.

 • 3 miesiące temu | ocena +8 / -3

  Ziomal

  Najbardziej aktywni na forum Robert i Adam to dwa największe głupki powiatu bełchatowskiego, myślą, że są anonimowi, dlatego tacy mocni w gębie. Ty sie za robote weź ciulu jeden. I od starosty to sie **********

  • 3 miesiące temu | ocena +1 / -2

   Adam

   Ja nie mam nic do starosty ani wice starosty Po czym tak wnioskujesz kolego

 • 3 miesiące temu | ocena +5 / -5

  Smog

  Ludziska najgorzej jak ktoś jest tępą dzidą nie zna tematu zagrożeń a także wspomnianych problemów z utylizacją .Już sama produkcja tego gówna chodzi o aluminium wytwarza ogromne ilości substancji trujących .aTylko głupki nie znające tematu biją pianę tylko głupki klaszczą firmom które mają w tym swój interes , później zostaniecie sami z problemem ... Rozwiń

  • 3 miesiące temu | ocena +4 / -2

   Radek

   To o co ci chodzi kolego Jak to zostaną z problem A wogole to ich czy twój problem Jeżeli ktoś jest mądry to podpisując umowę zakłada fundusz na poczet demontażu paneli i wpłaca na nie pieniądze inwestor od pierwszego roku dzierżawy Druga sprawa już są metody w tym polska na odzysk powyżej 90% komponentów tychze farm fotowoltaicznych Jeżeli nie m... Rozwiń

   • 3 miesiące temu | ocena +0 / -1

    Smog

    Haha ale mnie rozbawileś Polska ma metody na odzysk tak masz rację sprzedaż używanych paneli gdy ich wydajność spadnie tak że ta utylizacja to 10% a z tym też jest różnie podjedź na wysypiska to ci się oczy otworzą

 • 3 miesiące temu | ocena +8 / -0

  Ziomal

  Oj Robert widzę, że masz maniery światowca, ale z nerwami to coś nie tak. Nie odpuszczaj. Jesteśmy z tobą. Będziemy palić więcej ziół i pić więcej wina. A całą wieś puścimy z dymem. Jak czekista z czekistą. Żadne Myszaki i żaden Dobiecin nas nie zatrzyma.

 • 3 miesiące temu | ocena +4 / -11

  Robert

  W każdej wsi jest tzw. wiejski głupek Dobiecin też ma swojego -to ten co chodzi po wsi z lornetka. Ale przykład płynie z góry od dyktatora Kaczyńskiego -pelna inwigilacja

  • 3 miesiące temu | ocena +2 / -10

   Adam

   Jest jeszcze jeden jego brat karateka

 • 3 miesiące temu | ocena +0 / -3

  Robert

  Komuś pomylił się temat debaty I meritum rozmowy

 • 3 miesiące temu | ocena +11 / -0

  Andrzej

  Robert wiem, że nie znasz angielskiego. Jak będę więc chciał na ciebie nakrzyczeć, to zrobię to w języku angielskim. Ok?

 • 3 miesiące temu | ocena +7 / -0

  Andrzej

  A na co tu czekać? Tu trzeba spie.....

 • 3 miesiące temu | ocena +11 / -0

  Andrzej

  Homosowietikus wciąż grasuje w społeczństwie ! W Polsce homosowieticus od początku miał ciężkie życie, bo Polacy to w większości naród inteligentny, pomysłowy i zaradny. Rosjanie wymordowali w Katyniu polskich oficerów po to aby na ich miejsce mianować swoich ludzi. Bolszewizm wpajał wyższość mas nad indywidualizmem, jednak ktoś musiał te masy p... Rozwiń

 • 3 miesiące temu | ocena +0 / -0

  buhaaa buhaaa buhaaa buhaaa buhaaa buhaaa

  Buhhhaaa

 • 3 miesiące temu | ocena +8 / -0

  Janko Muzykant

  Andrzej pisz skargę na adres: Grzegorz Brzęczyszczykiewicz, Chrząszczyszewoszyce, powiat Łękołody. A najlepiej to ty ich wszystkich zwolnij.

 • 3 miesiące temu | ocena +9 / -0

  Jancio Wodnik

  Robert i Andrzej piszcie na adres „Magazyn śledczy Anity Gargas” . Pomogą.

 • 3 miesiące temu | ocena +3 / -0

  Dlaczego janoska nie pomaga tym biednym ludziom ?

  A gdzie jest oslanka?

 • 3 miesiące temu | ocena +8 / -0

  Jancio Wodnik

  Andrzej jesteś beznadziejny. Rozmowa z tobą przypomina rozmowę z koniem.

  • 3 miesiące temu | ocena +1 / -1

   Andrzej

   Drogi Jancio używamy zwrotu Kopanie się z koniem Ale żeby go użyć trzeba chociaż skończyć szkołę srednią

 • 3 miesiące temu | ocena +2 / -3

  ktoś ? coś ?

  czekam na ekologów przykutych łańcuchami do drzew

 • 3 miesiące temu | ocena +5 / -5

  gdzie tu ekologia ?

  świerki wytną i plastik na tym ułożą, prawdziwa ekologia. Żeby jeszcze jakiś pożytek z tego był, a to tylko prąd będzie kiedy słońce świeci i śnieg nie przykryje tego plastiku

  • 3 miesiące temu | ocena +5 / -5

   Adam

   Niedługo już za dnia będziesz grzał się paliwkiem turystycznym jak masz takie podejście A na swoim dachu pewnie 5kw jest Bo miasto dofinansowała Obłuda całą gębą

   • 3 miesiące temu | ocena +2 / -1

    nic

    Co ma jedno do drugiego ?

 • 3 miesiące temu | ocena +5 / -4

  Ebe

  Teraz mieszkańcy okolic belchatowa i samego belchatowa stwierdza że jednak węgiel najzdrowszy. A tak wszyscy chcieli zielonej ekologi i prądu z niej i ????owszem tylko nie u mnie na wsi .żałosne argumenty

  • 3 miesiące temu | ocena +11 / -1

   Won mnie z tymi panelami

   Jestem mieszkańcem sąsiadującym z tymi działkami i nigdy nie mówiłem że węgiel jest zły to raz. Dwa to takie obiekty przemysłowe są oddalone od domostw a nie budowane tuż przy granicy. Trzy co to za ekologia wycinać drzewa pod panele, jest tyle nieużytków rolnych.

  • 3 miesiące temu | ocena +3 / -2

   ekolog

   węgiel jest EKO bo pochodzi z drzewa to naturalne paliwo, tak jak biomasa

   • 3 miesiące temu | ocena +0 / -0

    Ebe

    To jak Eco jak ekolodzy z chlodni i komina mogli by nie schodzić a mieszkańcy nie związani z elektrownia aż duszaxsie id pyłu i dymu

 • 3 miesiące temu | ocena +8 / -5

  Tylko Polski żal

  Co ta PiSowska turbociemnota zrobiła z tym narodem - nie ma już nadziei dla tego kraju

 • 3 miesiące temu | ocena +4 / -2

  ekoloszka

  coś mi się wydaje, że to misja dla ókasza & stforka - przecież oni tacy eko

 • 3 miesiące temu | ocena +19 / -7

  Vito Andolini

  Sprzeciw mieszkańców budzi fakt zagęszczenia, wielkość mocy oraz to, że planowana inwestycja zniszczy 26 hektarów zalesionych terenów, stanowiących istotną ekosferę oraz naturalną otulinę okolicznych wsi oraz Bełchatowa. Aby zbudować tą farmę, trzeba będzie wyciąć wszystkie drzewa (kilka tysięcy) z tego terenu. To nie są świąteczne choinki lecz... Rozwiń

  • 3 miesiące temu | ocena +1 / -6

   Franek Olsztyńskie

   No tak, bez myszaków i dobiecina Polsce grozi głód. Ale głupota.

  • 3 miesiące temu | ocena +7 / -14

   Robi

   Co za oszolomstwo dEszcz zaleje myszaki Ptaki przestaną latać Naród umrze z głodu Inwertery rzucą się na okoliczne zwierzeta Gdzie takich ludzi produkują Wiedza na poziomie podstawówki I ciężka będzie ja zdobywać przy lampie naftowej Ale jest przyzwolenie od wodza Kaczyńskiego

 • 3 miesiące temu | ocena +17 / -4

  Vito Andolini

  Nie bez znaczenia jest fakt historyczny związany z osobą obecnego dzierżawcy gruntów po byłym PGR Dobiecin, a w przeszłości prominentnym działaczem partyjnym byłej władzy komunistycznej, ostatnim dyrektorem upadającego PGR-u, a obecnie w wyniku uwłaszczenia nomenklatury, poprzez niejasny proces prywatyzacji, gospodarujący na majątku publicznym i ... Rozwiń

 • 3 miesiące temu | ocena +5 / -2

  Wyborca

  Janowska rozwiąze temat szybko..ostatnio nie ma problemu ktoremu by nie podołała.

  • 3 miesiące temu | ocena +1 / -0

   burczymucha

   Bliżej jest Vice ,który z rozmachem dotuje swoje obejście .Pobierał lekcje od najlepszych grabarzy i nauka nie poszła w las.

 • 3 miesiące temu | ocena +8 / -6

  Nic o tym, że krowy prz staną dawać mleko?

  Energetyczni antyszczepionkowcy.

 • 3 miesiące temu | ocena +10 / -1

  Szok

  Zaorać 26 h lasu - ale eko działa nie

 • 3 miesiące temu | ocena +14 / -8

  Amen

  Fotovoltaika to pic motomontaż . Szkopy dyktują nam warunki. A ta zielona energia to o kant życi. Nastawiają wiatraczków i fotopaneli jakby to miało jakikolwiek sens. A częstotliwość w sieci to będzie utrzymywał cyklista z Żoliborza pedałując na rowerze. Non stop siostry i bracia Adolfa przesyłają prąd przez Polskę do Austrii wyrównując sobie częst... Rozwiń

 • 3 miesiące temu | ocena +5 / -12

  Robi

  W tej chwili Polacy opracowali metodę utylizacji paneli, Tzn odzyskują z nich różne metale i niemetale -trzeba tylko chcieć mieć tę wiedzę Po drugie -podpisujac umowę z firmą tworzy się fundusz na który coroku odkłada się kasę na przyszło utylizację . A po trzecie Czy ktoś cię pyta co robisz z gównem po tych danielach na swoim polu Szanujmy własnoś... Rozwiń

 • 3 miesiące temu | ocena +3 / -3

  Cieć Pabianicki

  Podobno ókasz z koślawym już targają te świerki żeby było eko - bez węgla.

  • 3 miesiące temu | ocena +3 / -2

   leśniczy

   26 h lasu do wycięcia - gdzie są EKOLODZY ja się pytam ?

 • 3 miesiące temu | ocena +7 / -6

  Nie chcę sztucznej ecologi

  Wolę palić węglem i chodować Daniele na tych 26 h. Za parę lat będzie problem jak z eternitem dziś po tej całej fotowoltanice .

  • 3 miesiące temu | ocena +4 / -13

   Robert

   W tej chwili Polacy opracowali metodę utylizacji paneli, Tzn odzyskują z nich różne metale i niemetale -trzeba tylko chcieć mieć tę wiedzę Po drugie -podpisujac umowę z firmą tworzy się fundusz na który coroku odkłada się kasę na przyszło utylizację . A po trzecie Czy ktoś cię pyta co robisz z gównem po tych danielach na swoim polu Szanujmy wła... Rozwiń

 • 3 miesiące temu | ocena +10 / -11

  Robert

  Niedługo sąsiad po granicy zabroni mi sądzić wierzby energetycznej siać marihuany bez thc bo mu się nie podoba . A roślinki te rosną na wysokość 4m. A najwięcej krzycza ci co mieszkają najdalej od takich inwestycji. Zwykła ludzka zawiść I oby panie Boże sąsiadowi krowa zdechła. Takie to rozumowanie. Facet jest właścicielem ziemii i ma prawo na sw... Rozwiń

  • 3 miesiące temu | ocena +0 / -0

   Buchachacha

   Może Wiatraka by postawić....

 • 3 miesiące temu | ocena +11 / -12

  Hipokryzja

  A to tą plantacje choinek chcą wyciąć co na święta drzewka sprzedają? A to trzeba o nią walczyć, bo na święta drzewka można wyciąć, ale pod fotowoltaike już nie. Ale jak by polegli to chociaż przed świętami wszystko wytnijcie i obdarujcie cały Bełchatów

 • 3 miesiące temu | ocena +6 / -9

  fanoze

  i bardzo dobrze, trzeba zwiększać mix energetyczny :)

 • 3 miesiące temu | ocena +10 / -12

  Skrzydła turbin wiatrowych nie nadają się do recyklingu

  Fotovoltaika to pic motomontaż . Szkopy dyktują nam warunki. A ta zielona energia to o kant życi. Nastawiają wiatraczków i fotopaneli jakby to miało jakikolwiek sens. A częstotliwość w sieci to będzie utrzymywał cyklista z Żoliborza pedałując na rowerze. Non stop siostry i bracia Adolfa przesyłają prąd przez Polskę do Austrii wyrównując sobie cz... Rozwiń

 • 3 miesiące temu | ocena +11 / -6

  zenon

  Moc zawrotną z tych paneli, około 26 MW na na 26 hektarach i tylko przy dobrym słońcu i tylko w dzień. 26 MW to 1/15 tylko jednego bloku w elektrowni Bełchatów, z tym że tam moc 360-390MW idzie cała dobę

  • 3 miesiące temu | ocena +5 / -6

   hybrydowy

   no to elektrownia bedzie mogla robic te 26 mw mniej.. szczegolnie w peakach od marca do pazdziernika, gdzie tu problem.. a i tak ją zamkna za kilka lat

 • 3 miesiące temu | ocena +27 / -5

  Eco

  Czy "ekolodzy" komentujący artykuł mają pojęcie o tym, że do funkcjonowania tych zielonych elektr. potrzebny jest prąd z elektrowni konwencjonalnych, bez niego wiatraki stoją (mimo wiejącego wiatru) i fotowoltaika (choć świeci słońce) też. Inwestycje mają sens dla odbiorców indywidualnych (na domach, blokach), bo korzystają z nich mieszkańcy i dzi... Rozwiń

 • 3 miesiące temu | ocena +18 / -4

  caryca

  Jak to taki interes to dlaczego na dachach marketów i galerii nie widzę paneli fotowoltaicznych???

  • 3 miesiące temu | ocena +8 / -4

   sonko

   Dino ma i gdzieś tam jeszcze się pojawiły.

 • 3 miesiące temu | ocena +4 / -3

  ass

  ta fotovoltaika produkowana jest w Chińskiej Republice Ludowej.. ..i nie wiadomo wcale, czy nie są produkowane przez więźniów, w chińskich obozach koncentracyjnych.

  • 3 miesiące temu | ocena +6 / -5

   Psychiatra to

   A tak w ogóle to w panelach są zamknięte male małpki i kręcą prąd na mini rowerkach

 • 3 miesiące temu | ocena +6 / -12

  pp

  Ziemia odpocznie sobie kilkadziesiąt lat od intensywnego rolnictwa, które jest dla środowiska znacznie bardziej szkodliwe.

  • 3 miesiące temu | ocena +9 / -4

   zuza

   może sam się zlikwiduj.. ...Ziemia odetchnie PO tobie..

 • 3 miesiące temu | ocena +2 / -1

  gps

  Brak orientacji w terenie?

 • 3 miesiące temu | ocena +11 / -13

  Solved

  Odciąć od prądu protestujących

 • 3 miesiące temu | ocena +10 / -16

  Baca

  Rzeczywiście wschodnie płuca Bełchatowa- smród wylewanych szamb i palonych śmieci w piecach. To są uroki folklorystyczne tego miejsca.

 • 3 miesiące temu | ocena +9 / -9

  hahaha

  Te wasze wschodnie płuca Bełchatowa to zaraz będą pięknie odgrodzone ekranami po obu stronach obwodnicy. Ale w sumie te też będą pomalowane na zielono, więc spoko.

  • 3 miesiące temu | ocena +3 / -3

   gps

   Brak orientacji w terenie?

 • 3 miesiące temu | ocena +7 / -7

  lols

  Mają racje. Ta farma PV i tak nie da tamtym ludziom pracy. Brawo

 • 3 miesiące temu | ocena +9 / -9

  myszok

  i bardzo dobrze Nie chciało pge kopalnii w Złoczewie to nie bedzie teraz pradu wogole

  • 3 miesiące temu | ocena +7 / -14

   węgiel albo zdrowie

   Ciekawe co byś zrobił mieszkając na trasie przewozu tego brunatnego syfu. Wagon za wagonem 24 godziny na dobę przez 60 km. I bardzo dobrze, że nie będzie Złoczewa.

 • 3 miesiące temu | ocena +13 / -16

  Gad

  Jpdl szok. To pewnie ci co tez w szczepionki nie wierzą i choroby księdzem leczą Jakie zacofanie albo raczej Zazdrość i zawiść No kur. Nie wierzę że takie rzeczy się dzieją

  • 3 miesiące temu | ocena +3 / -2

   Eko sciema

   Pooglądaj filmów i poczytaj trochę o tej całej fotovoltaice to zrozumiesz że prąd który ona produkuje w dużej części się marnuje i przez nią wszyscy płacimy więcej za prad

  • 3 miesiące temu | ocena +10 / -10

   grad

   Jesteś tak głupi, że szkoda cię komentować.

 • 3 miesiące temu | ocena +4 / -2

  Chłop z Pólka

  My podczas dyskusji używamy zazwyczaj kunicy.

  • 3 miesiące temu | ocena +1 / -0

   ass

   od tira?

 • 3 miesiące temu | ocena +14 / -13

  Robert

  Co za baranstwo Węgiel nie , gaz nie Teraz fotowoltaika im przeszkadza Ale na swoich dachach walą ile wlezie Wschodnie płuca belchatowa - to chyba żart To są tereny rolne , poza Bełchatowem To gdzie mają stawiać zieloną energię W centrum nmiasta Jak przyjdzie aplacic kary za nie spełnienie % zielonej energii w micie to kary będą płacić wszysc... Rozwiń

  • 3 miesiące temu | ocena +4 / -2

   Budować z dala od domów

   Pajacu. Byłeś tu gdzie stoją domy przy tych działka gdzie chcą instalować panele? Teraz jest tam piękny widok i cisza. Gniazdują tam bażanty, ptaki drapieżne są również bobry (chociaż to czasem przeszkadza) a ma być to wycięte i zrobiona mini elektrownia z paneli. Widok super, sama natura.

  • 3 miesiące temu | ocena +4 / -5

   Do barana wyżej

   No właśnie jakbyś wiedział baranie to dla okolicznych mieszkańców, którzy mają na dachach panele taka inwestycja to strzał w kolano

   • 3 miesiące temu | ocena +1 / -4

    Robert

    Zaraz wyjedzie że inwestycja będzie powodowała odłączenia od sieci jego paneli Trzeba mieć trochę wiedzy , przy takiej inwestycji inwestor podłączy panele bezpośrednio do GPZ . Wiedza nie boli

   • 3 miesiące temu | ocena +0 / -1

    Robert

    To może wyjaśnij koleżko dlaczego Jeżeli posiadasz taką wiedzę

  • 3 miesiące temu | ocena +7 / -2

   ass

   kasa za eco-kary, idzie na dozbrajanie Putina... ..zieloni, to zielone ludki.. ..

  • 3 miesiące temu | ocena +8 / -6

   krzyż na drogę

   Nikt cie nie pyta o zdanie, mało masz do gadania zamilcz i odejdź w pokorze burku.

 • 3 miesiące temu | ocena +19 / -8

  Stop

  Stop fotowoltaizacji Polski.

  • 3 miesiące temu | ocena +0 / -0

   stop

   Oraz stop nękającym telefonom z fotogówna.

 • 3 miesiące temu | ocena +5 / -11

  Prosument

  Jestem pżecifko tej farmie! Klimat siem zmienia i zamiast zahodnich wiatruw, bedom wiały wschodnie. A jak wybóhnie porzar to Beuhatuf cauy splonie!

 • 3 miesiące temu | ocena +15 / -7

  Zafascynowany widokiem

  Zobaczylem filmik i faktycznie Puszcza Bialowieska soę umywa, a Parki Narodowe nawet obok nie stały. Toż to perła Polski!

 • 3 miesiące temu | ocena +5 / -3

  eghdehdehr

  rzepek radny tez zajmie sie tom sprawom ? zielony ład lewica

  • 3 miesiące temu | ocena +1 / -4

   Bar

   No nie bo to nie jego teren myślicielu.

 • 3 miesiące temu | ocena +5 / -6

  ***** lewice

  ***** lewice i zielony ład smiecie lewicowe

 • 3 miesiące temu | ocena +2 / -4

  cieć biada

  podobno stforek i ókasz już wykopują te świerki

  • 3 miesiące temu | ocena +1 / -1

   Oseł

   Ten Łukasz no kto by pomyślał? Taki grzeczny zawsze do kościoła chodził

 • 3 miesiące temu | ocena +21 / -15

  Ekolog

  Czytam i nie wierzę, Stowarzyszenie zdrowa gmina przeciwko zielonej energii. Tylko w tym grajdole to jest możliwe.

  • 3 miesiące temu | ocena +6 / -3

   patataj gnaj

   Co ma jedno do drugiego - wiem to czego nie jesteś w stanie zrozumieć.

  • 3 miesiące temu | ocena +17 / -3

   eko sreko

   co jest bardziej zielone od fotowoltaiki - no nie wiem może świerk, albo zielona łąka

  • 3 miesiące temu | ocena +17 / -3

   buba

   i bardzo dobrze,PGE sie chwali ile to kasy zaiwestuje w okolicach Bełchatowa tylko te inwestycja(fotowoltaika i wiatraki)są praktycznie bezobsługowe czyli wielkie G nam po takich inwestycjach