Elektrownia Bełchatów idzie w stronę zielonej energii. Umowa na wielką farmę fotowoltaiczną już podpisana [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Na terenie Elektrowni Bełchatów powstanie farma fotowoltaiczna, ta informacja jest już pewna. Dziś, 20 listopada podpisano umowę, zgodnie z którą na obszarze dzisiejszego składowiska odpadów kopalnianych pojawią się panele słoneczne, o łącznej mocy 60 MW. Bełchatowska "Zielona Energia" może popłynąć już za 4 lata.

Podczas konferencji, która odbyła się w sali konferencyjnej bloku 14. Elektrowni Bełchatów, prezesi zarządów PGE, PGE Energia Odnawialna oraz PGE GiEK podpisali umowę dotyczącą powstania farmy fotowoltaicznej na terenie elektrowni. Będzie to największa inwestycja tego typu w Polsce, ma zająć obszar ponad 94 ha. Szacuje się, że dzięki farma będzie w stanie zapewnić energię dla 100 tys. gospodarstw domowych.

- Bełchatów kojarzy się z węglem brunatnym, największą elektrownią w Polsce itd. Natomiast dzisiejsza umowa jest "pierwszą jaskółką" tego, jak zmienia się Polska Grupa Energetyczna i ciesze się, że właśnie tutaj, w Bełchatowie, podpisana zostanie umowa o realizacji farmy fotowoltaicznej – mówił Ryszard Wasiłek, wiceprezes zarządu PGE i dodawał: PGE Energia Odnawialna podpisała różne listy intencyjne z instytucjami zewnętrznymi [...] te listy dotyczą możliwości budowy farm PV w całej Polsce. Realizujemy bardzo duży program, mamy nadzieję, że taki potencjał wybudujemy do 2030 roku.

Program farm fotowoltaicznych jest tylko jednym z elementów zmiany, która czeka PGE, kolejny to wiatraki na Bałtyku, które mają zapewnić nawet do 3 000 MW energii.

Podczas konferencji wystąpił tez wiceprezydent Bełchatowa, Dariusz Matyśkiewicz, który wyraził podziękowania i zadeklarował chęć wspierania projektu przez miasto

- PGE już jest liderem OZE w Polsce. Wielkie brawa i wielkie podziękowania za to, że większość tych inwestycji znajduje się na naszym, bełchatowskim terenie. My w imieniu samorządów oczywiście bardzo się cieszymy, z drugiej strony deklarujemy pełną pomoc – mówił Matyśkiewicz.

Planowana inwestycja nadal jest kwestią odległą w czasie, z nieoficjalnych informacji wynika jednak, że prąd z farmy fotowoltaicznej może popłynąć już za 3 lub 4 lata. Na chwile obecną PGE nie zdradza jeszcze informacji związanych z kosztami tej inwestycji.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE