reklama

Ekstremalna Droga Krzyżowa

Opublikowano:
Autor:

Ekstremalna Droga Krzyżowa - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia

40, 43 lub 57 kilometrów będą mieć do przejścia uczestnicy Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. W tym roku organizatorzy, obok tradycyjnej trasy Parzno-Bełchatów przygotowali także dwie inne. Wędrówka zaplanowana jest na noc z 23 na 24 marca.

To już trzecia bełchatowska edycja Ekstremalnej Drogi Krzyżowej (EDK). Jej organizacji ponownie podjął się sztab działający przy parafii NMP Matki Kościoła i św. Barbary. Prezydent Mariola Czechowska objęła zaś honorowym patronatem.

Uczestnicy EDK wyruszą w drogę wieczorem 23 marca, zaraz po mszy św., która odbędzie się w parafii w Parznie o godz. 18:30. To właśnie w tym miejscu zaczynają się wszystkie przygotowane trasy. Dwie z nich kończą się w Bełchatowie, jedna w Kamieńsku.

Pierwsza z nich - 43 kilometrowa nazwana jest „Wandy Malczewskiej przez Uroczysko Święte Ługi”. Prowadzi m.in. przez Święte Ługi, Szczerców, Kaszewice i Kurons Drugi. Kolejny szlak – bł. ks. Jerzego Popiełuszki będzie przebiegać m.in. przez Podwódkę, Kolonię Kaszewice, Słok, Górę Kamieńsk, Pawłów Górny i Mazury. W sumie do przejścia będzie 57 kilometrów. Ostatnia – 40 kilometrowa trasa św. Szczepana również przejdzie m.in. przez Kolonię Kaszewice, Słok i Górę Kamieńsk. Zakończy się zaś w Kamieńsku.

Organizatorzy szacują, że przejście najdłuższej trasy zajmie około piętnastu godzin. Uczestnicy EDK będą się poruszać w maksymalnie 10 osobowych grupach. Każdy otrzyma mapę poglądową, opis wybranej drogi oraz rozważania kolejnych stacji Drogi Krzyżowej – pakiet będzie do odbioru zaraz po mszy św. Trzeba podkreślić, że wędrówka odbywa się w zupełnym milczeniu (tzw. reguła milczenia), co jak uważają pomysłodawcy EDK, służy indywidualnemu, osobistemu przeżywaniu drogi krzyżowej.

- Ekstremalna Droga Krzyżowa nie jest pielgrzymką. Tutaj nie śpiewa się pieśni, nie odmawia wspólnie modlitw, nie dzieli się trasy na etapy każdego dnia. Jest spotkaniem z Bogiem, z Mistycznym Chrystusem w jego drodze, przekraczaniem swoich fizycznych i duchowych ograniczeń, wyjściem poza strefę wygody i komfortu, które narzuca nam współczesna cywilizacja i panujące w niej trendy konsumenckiego i często „roszczeniowego” podejścia do życia – mówi Mieszko Kazimierczak z bełchatowskiego sztabu.

Udział w EDK jest bezpłatny. Wymaga jest jednak rejestracja na stronie www.edk.org.pl, gdzie można też znaleźć wszystkie potrzebne szczegóły. Każdy też sam powinien zaopatrzyć się w prowiant, ciepły napój, latarki, kamizelę odblaskową oraz ciepłą odzież i wygodne buty.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE