reklama
reklama

Dwa wypadki z udziałem młodych na hulajnogach. Policja ostrzega mieszkańców

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: KPP w Bełchatowie

Dwa wypadki z udziałem młodych na hulajnogach. Policja ostrzega mieszkańców - Zdjęcie główne

foto KPP w Bełchatowie

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaMundurowi z bełchatowskiej policji apelują do mieszkańców. Okazuje się, że w ostatnim czasie na ulicach doszło do dwóch wypadków z udziałem młodych osób na hulajnogach. Jaki był ich finał i na co powinni uważać bełchatowianie?
reklama

Lato i wakacje to niezmiennie okazja do odpoczynku i zabawy dla młodych osób, które mają całe dwa miesiące wolnego. W ostatnim czasie wśród młodzieży bardzo popularne stały się elektryczne hulajnogi. Okazuje się jednak, że nowoczesny środek transportu bywa również bardzo niebezpieczny.

Dwa wypadki z hulajnogą w roli głównej

Do dwóch zdarzeń, w których udział brała młodzież na hulajnogach, doszło w ostatnim czasie w Bełchatowie. Szczęśliwie uczestnicy obu wypadków nie odnieśli poważnych obrażeń. Interweniować musieli jednak mundurowi.

- W pierwszym przypadku dwie dziewczynki jechały wspólnie na jednej hulajnodze, co zakończyło się przewróceniem i ogólnymi potłuczeniami. W drugim przypadku 16-latek zjeżdżając z chodnika, stracił równowagę i również upadł – informuje Iwona Kaszewska, rzecznik prasowy bełchatowskiej policji.

reklama

Jak dodaje, zdarzenia te pokazują, jak łatwo może dojść do niebezpiecznych sytuacji, gdy hulajnogi są wykorzystywane niezgodnie z przepisami. W związku z tym policjanci przypominają jak poprawnie poruszać się jednośladem.

Fot. KPP w Bełchatowie 

Jak korzystać z elektrycznej hulajnogi?

Użytkownicy hulajnóg elektrycznych powinni pamiętać, że została ona uznana za pojazd. Oznacza to, że dzieci do 10 roku życia nie mogą korzystać z nich na drogach publicznych. Z kolei młodzież między 10 a 18 urodzinami powinna mieć prawo jazdy kat. AM, A1, B1, T lub kartę rowerową. Jedynie w przypadku osób pełnoletnich nie są wymagane dodatkowe uprawnienia.

reklama

- Każdy użytkownik hulajnogi ma obowiązek: sygnalizować zamiar skrętu, zachować bezpieczny odstęp (min. 1 m) przy wyprzedzaniu, korzystać z hulajnogi wyposażonej w światła, dzwonek, hamulec, ogranicznik prędkości i elementy odblaskowe. Parkując hulajnogę, nie należy blokować chodnika. Hulajnogę można pozostawić na chodniku pod warunkiem, że: dla pieszych pozostawiono minimum 1,5 metra przejścia, a hulajnoga została ustawiona równolegle do krawędzi i nie utrudnia ruchu – mówi Iwona Kaszewska.

Mundurowi przypominają również, gdzie można jeździć hulajnogą. Przede wszystkim jest to droga dla rowerów. Tutaj jednak dopuszczalna prędkość wynosi maksymalnie 20 km/h. Z kolei po jezdni hulajnogą można poruszać się, gdy nie ma drogi rowerowej, a prędkość pojazdów nie przekracza 30 km/h. Jazda po chodniku dopuszczalna jest tylko w wyjątkowych sytuacjach. Trzeba wtedy ustępować pierwszeństwa pieszym i jechać powoli.

reklama

Kierowcy hulajnóg nie mogą korzystać z nich pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Zabronione jest również przewożenie pasażerów, rozmowy telefoniczne z komórką w ręce, przejeżdżanie przez przejścia dla pieszych oraz poruszanie obok innych uczestników ruchu.

- Hulajnogi elektryczne stały się nieodłącznym elementem miejskiego krajobrazu. Jednak ich popularność nie zwalnia użytkowników z odpowiedzialności. Niewłaściwe użytkowanie hulajnóg może prowadzić do poważnych wypadków. Każdy kierujący musi znać zasady i stosować się do obowiązujących przepisów. Apelujemy o rozwagę. Bezpieczeństwo na drodze to nasza wspólna sprawa wystarczy chwila nieuwagi, by doszło do tragedii. Jedźmy odpowiedzialnie - dla siebie i innych – podsumowuje Kaszewska.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
logo