Reklama

Reklama

Ile dostał Bełchatów od rządu PiS? Apetyt był wielki, a skończyło się rozczarowaniem...

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Ile dostał Bełchatów od rządu PiS? Apetyt był wielki, a skończyło się rozczarowaniem... - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Bełchatów nie otrzymał ani złotówki w trzecim podziale dotacji z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, choć wnioskował o ponad 15 mln złotych. Miasto planowało budowę ważnej drogi, kompleksu sportowego i bloku...

Reklama

Głównym założeniem Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych jest wspieranie samorządów, których budżety ucierpiały w trudnym czasie pandemii. Rząd na ten cel przygotował ponad 12 miliardów złotych, które rozdzielił pomiędzy miasta, powiaty i gminy w trzech transzach. W pierwszej przydzielano pieniądze według algorytmu, w drugiej i trzeciej samorządy musiały składać już wnioski o dotacje.

W ubiegłym tygodniu rozstrzygnięto nabór wniosków na trzecią transzę. Dla samorządów z terenu powiatu bełchatowskiego przypadło łącznie 16,8 mln zł. Jednak tę kwotę podzielono tylko pomiędzy trzy gminy – Bełchatów, Zelów i Rusiec. Więcej na ten temat w artykule pt. Remont drogi, kanalizacja i nowe przedszkole. Sprawdź, gdzie zaplanowano inwestycje z rządowych dotacji.

Ani złotówki z tej transzy rządowej pomocy nie dostało natomiast miasto Bełchatów. Zawód jest tym większy, że apetyty na wsparcie były naprawdę duże. Magistrat złożył trzy wnioski na 15,2 mln zł. Co za tą kwotę planowano wybudować? Najdroższą planowaną inwestycją miała być droga łącząca ulice Kopeckiego z Okrzei, która pozwoliłaby odkorkować część miasta w okolicy miejskiego targowiska. Na ten cel magistrat chciał pozyskać aż 6,4 mln zł. Kolejna w planie była budowa wielorodzinnego budynku komunalnego z obsługą komunikacyjną i niezbędną infrastrukturą towarzyszącą. Tutaj miasto wnioskowało o 4,5 mln zł. Jak udało się ustalić, blok był planowany na działce w sąsiedztwie dawnego budynku gazowni, który kilka lat temu został zamieniony na mieszkania. Trzecią z niedoszłych inwestycji była budowa kompleksu sportowo-rekreacyjnego w pobliżu SP nr 12 na osiedlu Binków (wniosek na 4,3 mln zł). Niestety plany na te inwestycje trzeba będzie odłożyć prawdopodobnie na kolejne lata.

- Miasto Bełchatów korzysta z możliwości pozyskania środków zewnętrznych na realizację miejskich projektów, poprawiających jakość życia mieszkańców. Aplikujemy o pieniądze pozwalające na realizację różnych przedsięwzięć, również z puli przewidzianej przez rząd na wsparcie samorządów – informuje Kryspina Rogowska, rzecznik prasowy urzędu miasta w Bełchatowie.

Magistrat, trochę na pocieszenie przypomina, że we wcześniejszych transzach otrzymał dotacje. Przyznane 3,8 mln zł w pierwszym podziale rządowej pomocy zostanie przeznaczone na modernizację i przebudowę ulicy Kwiatowej. Ta inwestycja powinna rozpocząć się już lada dzień. Przetarg został bowiem już rozstrzygnięty. Natomiast 2,8 mln zł z drugiej transzy miasto spożytkuje na modernizację Żłobka Miejskiego "Jaś i Małgosia".

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy