reklama

Dodatek do mieszkania na nowych zasadach. Kto może starać się o dofinansowanie?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Dodatek do mieszkania na nowych zasadach. Kto może starać się o dofinansowanie?  - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Od początku lipca w całym kraju będą obowiązywać nowe zasady przyznawania dodatków mieszkaniowych. Zmiany dotyczą m.in. kryterium dochodowego i sposobu jego naliczania. Kto będzie mógł skorzystać z pomocy finansowej?
reklama

Dodatek mieszkaniowy to inaczej dofinansowanie do kosztów mieszkaniowych, które jest przyznawane przez urząd miasta mieszkańcom o najniższych dochodach po wcześniejszym złożeniu wniosku o taką pomoc. Nowe przepisy w sprawie dodatku mieszkaniowego wejdą w życie już 1 lipca. Jak informuje bełchatowski magistrat, zmian jest całkiem sporo. Pierwsza, która od razu rzuca się w oczy to nowe wzory wniosku i deklaracji o wysokości dochodów. Spowodowane jest to tym, że po zmianach wprowadzono nową definicję dochodu.

Kto może starać się o dodatek mieszkaniowy? Przysługuje on osobom, których średni miesięczny dochód przypadający na jednego członka gospodarstwa domowego wnioskodawcy w okresie 3 miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku o jego przyznanie, nie przekroczył o 30 proc. (w gospodarstwie wieloosobowym) lub 40 proc. ( gospodarstwo jednoosobowe) przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w dniu złożenia wniosku. W 2021 roku kwota ta wynosi 5.167,47 zł. Jak wyjaśnia miasto, dochód definiowany jest na trzy sposoby.

- W przypadku tytułu prawnego do gospodarstwa rolnego, dochód z tego gospodarstwa ustala się na podstawie powierzchni gruntów w hektarach przeliczeniowych i wysokości przeciętnego dochodu z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego, ostatnio ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego – informuje magistrat.

W przypadku pozarolniczej działalności gospodarczej, wysokość dochodu ustala się na podstawie oświadczenia wnioskodawcy lub zaświadczenia wydanego przez naczelnika właściwego urzędu skarbowego. Natomiast jeśli ktoś prowadzi działalność podlegającą opodatkowaniu na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, wówczas przyjmuje się dochód miesięczny w wysokości 1/12 dochodu ogłaszanego corocznie przez ministra.

Jak informuje miasto, dodatek mieszkaniowy przysługuje m.in. najemcom oraz podnajemcom lokali mieszkalnych, osobom mieszkającym w lokalach mieszkalnych, do których przysługuje im spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego. O pomoc mogą też wnioskować bełchatowianie mieszkający w lokalach znajdujących się w budynkach stanowiących ich własność lub też właściciele samodzielnych mieszkań, Z dodatku mieszkaniowego mogą skorzystać też osoby mające tytuł prawny do zajmowanego mieszkania i ponoszące wydatki związane z jego zajmowaniem. Ubiegać się o dofinansowanie mogą też ci, którzy zajmują mieszkanie bez tytułu prawnego, ale oczekują na przysługujący im lokal zamienny albo najem socjalny lokalu.

Duki do ubiegania się o przyznanie dodatku mieszkaniowego można pobrać w Wydziale Spraw Lokalowych Urzędu Miasta w Bełchatowie, parter pok. 105 w budynku przy ul. Kościuszki 1 w Bełchatowie lub na stronie www.bip.belchatow.pl. Informacje o dodatkach mieszkaniowych można uzyskać pod numerami telefonów 44/735-51-05, 44/735-51-06.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama