Reklama

Czy powiat bełchatowski może stać się czerwoną strefą? Jak zmienią się obostrzenia?

Opublikowano:
Autor:

Czy powiat bełchatowski może stać się czerwoną strefą? Jak zmienią się obostrzenia?  - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Od soboty, 3 października powiat bełchatowski został zakwalifikowany do żółtej strefy, zakażeń koronawirusem jest jednak coraz więcej – czy możemy trafić na czerwoną listę? Na jakie obostrzenia powinniśmy się przygotować?

Rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia, które wpisuje powiat bełchatowski na żółtą listę zostało opublikowane w czwartek, 1 października. Od tego czasu przybyły w regionie 142 zakażenia koronawirusem – jeśli ten trend się utrzyma, przy następnej rotacji możemy trafić na czerwoną listę.

Powiaty, w których wprowadza się dodatkowe obostrzenia są typowane na podstawie ilości zakażeń SARS-CoV-2.

- Jeśli nowych zachorowań w ostatnich 14 dniach było więcej niż 6 a mniej niż 12 na 10 tys. mieszkańców, a w ostatnich trzech dniach więcej niż 1,5 przypadków na 10 tys. mieszkańców lub w ostatnich 14 dniach było więcej niż 12 przypadków na 10 tys. mieszkańców, a w ostatnich trzech dniach mniej niż 1,5 na 10 tys. mieszkańców wtedy powiat jest kwalifikowany do żółtej strefy. Jeśli nowych zachorowań w ostatnich 14 dniach było więcej niż 12 na 10 tys. mieszkańców, a w ostatnich trzech dniach więcej niż 1,5 przypadków na 10 tys. mieszkańców, wtedy powiat trafia do czerwonej strefy – informuje Ministerstwo Zdrowia

Jak kształtuje się sytuacja epidemiologiczna w powiecie bełchatowskim? Nowa rotacja żółtych i czerwonych stref nastąpi najprawdopodobniej w czwarek, 8 października. Oznacza to, że ilość zachorowań będzie liczona od czwartku, 24 września. Od tego czasu w powiecie bełchatowskim przybyły 142 przypadki (z 405 do 547). Dane z 2017 roku wskazują, że w powiecie jest nieco ponad 113 tys. mieszkańców – średnio więc koronawirusem zarażonych jest 12,5 na 10 tys. osób, co kwalifikuje region do strefy czerwonej.

Wszystko będzie teraz zależeć od dwóch najbliższych dni. Raport opublikowany dziś przez biuro prasowe wojewody łódzkiego wskazuje, że w powiecie nie przybyło pacjentów z potwierdzonym testami koronawirusem – jeśli taka sytuacja utrzyma się do czwartku, zostaniemy najprawdopodobniej w strefie żółtej.

A co się zmieni? Najważniejszą obecnie różnicą jest kwestia maseczek w przestrzeni publicznej – w strefie czerwonej należy je nosić wszędzie. Od połowy października będzie to jednak obowiązywało również w żółtej strefie. Zakazane za to będą wszelkie wydarzenia kulturalne czy targi. Zmiany czekają też na siłowniach, w strefie czerwonej może tam przebywać jedna osoba na 10 mkw. Wszystkie obostrzenia możecie sprawdzić na TEJ stronie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE