Reklama

Reklama

Ukraińcy ruszą do urzędu. Czy czekają nas kolejki w magistracie?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Ukraińcy ruszą do urzędu. Czy czekają nas kolejki w magistracie? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Urzędy w wielu miastach przygotowują się na oblężenie w najbliższych dniach. Wszystko w związku z nową specustawą. Jak sytuacja wygląda w Bełchatowie? Czy mieszkańcy miasta powinni poczekać z załatwianiem spraw urzędowych?

Reklama

Przyjęta w sejmie specustawa dotycząca pomocy obywatelom Ukrainy, zapewnia uchodźcom możliwość wystąpienia o numer PESEL. Od jutra (16 marca) w urzędach Ukraińcy będą mogli składać odpowiednie wnioski.

Utrudnienia w Urzędzie Miasta?

Bełchatów obecnie nie zakłada występowania utrudnień spowodowanych wzrostem ilości interesantów. Urzędnicy są gotowi przyjąć wiele osób, nawet jednego dnia. Przygotują się do nowych obowiązków, które już od jutra będą wykonywać.

- Trudno jest w tej chwili ocenić, ile osób może przyjść pierwszego dnia do urzędu. Miasto Bełchatów jest jednak przygotowane do przyjęcia sporej ilości osób, nawet jednego dnia – mówi Kryspina Rogowska, rzecznik Urzędu Miasta Bełchatowa.

Zmiany w funkcjonowaniu urzędu

Bełchatowski magistrat obecnie nie wprowadza żadnych zmian, kierowanych prawdopodobnym zwiększeniem ilości osób chcących skorzystać z usług urzędu.

Urzędnicy na bieżąco będą obserwować sytuację i wprowadzać niezbędne działania. Miasto apeluje jednak do obywateli Ukrainy, aby spraw związanych z nadaniem numeru PESEL nie załatwiać od razu w pierwszy dzień i rozłożyć swoje wizyty w urzędzie na kolejne dni.

- Jest to nowy system, którego wszyscy się uczymy, dlatego prosimy o cierpliwość. Nie ma potrzeby załatwiać wszystkiego w pierwszy dzień – mówi Rogowska.

Mieszkańcy, którzy muszą załatwić coś w Zespole ds. Ewidencji Danych Osobowych, wciąż mają taka możliwość. Sytuacja związana z uchodźcami nie powinna wpłynąć na funkcjonowanie urzędu. Zwiększonego ruchu nie powinniśmy się spodziewać również w głównym budynku magistratu, przy ulicy Kościuszki 1.

Jak starać się o numer PESEL

Wnioski o nadanie numeru PESEL obywatelowi Ukrainy będzie można składać w budynku magistratu przy ul. Czyżewskiego 7 w pokojach nr 201 lub 202. Mogą starać się o to osoby, które przekroczyły granicę po 24 lutego. Do złożenia wniosku niezbędny jest dokument potwierdzający tożsamość oraz kolorowe zdjęcie, na miejscu urzędnicy pobiorą odciski palców. W przypadku braku fotografii miasto skieruje taką osobę do odpowiedniego fotografa. Więcej informacji o tym, jak uzyskać numer PESEL, można znaleźć się na stronie miasta.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE