Reklama

Coraz więcej bełchatowian zgłasza rzecznikowi oszustwo. Naciągacze działają ciągle w ten sam sposób

Opublikowano:
Autor:

Coraz więcej bełchatowian zgłasza rzecznikowi oszustwo. Naciągacze działają ciągle w ten sam sposób - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Coraz powszechniejsze w naszym mieście stają się prezentacje przedmiotów codziennego użytku organizowane przez pseudo handlowców. Podczas takich pokazów zaproszeni goście nakłaniani są do kupna drogich robotów kuchennych, pościeli czy sprzętów rehabilitacyjnych. Zazwyczaj ofiarami takich manipulacji są osoby starsze.

Do Biura Powiatowego Rzecznika Konsumentów w Bełchatowie wpływa coraz więcej skarg odnośnie pokazów handlowych, podczas których uczestnicy są zachęcani do zakupu różnych produktów. Po nabyciu takich sprzętów okazuje się, że są one wadliwe i zdecydowanie niewarte swojej ceny. Ponadto, przy zakupie takiego wyposażenia sporządzana jest umowa sprzedaży, która w późniejszym okresie może powodować wiele problemów, m.in. niemożliwość jej zerwania oraz kredyty, które bardzo ciężko spłacić.


Metoda postępowania tych "handlowców" jest przeważnie taka sama. Zaczyna się od telefonu, dzięki któremu potencjalny klient zachęcany jest do uczestnictwa w prezentacji nietuzinkowego osprzętu oraz obiecany mu zostaje atrakcyjny upominek. Na takie manipulacje niejednokrotnie są narażeni seniorzy, którzy w efekcie tego działania zakupują mało wartościowy towar za zdecydowanie zawyżoną cenę. Potem pojawiają się już tylko problemy z odstąpieniem od umowy, a nawet kredyty, które trzeba spłacać przez kilka kolejnych lat.


Przypominamy, że w przypadku podpisania umowy sprzedaży poza lokalem przedsiębiorstwa najczęściej można odstąpić od umowy w terminie 14 dni od jej zawarcia. Co należy wówczas zrobić? Najpierw należy wysłać do sprzedawcy list polecony (najlepiej za potwierdzeniem odbioru) z oświadczeniem o odstąpieniu od umowy, a kopię jego zachować jako dowód. Następnie w przeciągu 14 dni od dnia, w którym odstąpiliśmy od umowy, powinniśmy zwrócić sprzedawcy lub osobie przez niego upoważnionej zakupiony pochopnie towar - tłumaczą pracownicy magistratu.


Jednakże przezorny zawsze ubezpieczony, dlatego najbezpieczniej będzie nie przyjmować żadnych tego typu zaproszeń na pokazy w hotelach czy domach potencjalnych klientów. Jeśli jednak taka sytuacja będzie miała miejsce, poszkodowani mogą zgłosić się do Biura Powiatowego Rzecznika Konsumentów w Bełchatowie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE