Reklama

Chcieli sprowadzić bezdomnych z Częstochowy do Bełchatowa. Przetarg był już wygrany

Opublikowano:
Autor:

Chcieli sprowadzić bezdomnych z Częstochowy do Bełchatowa. Przetarg był już wygrany - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Bezdomni z Częstochowy mieli trafić do Bełchatowa, tak mówił wynik przetargu ogłoszonego przez tamtejszy MOPS.Sytuacja wiążę się z kończącą się w 2019 roku umową na opiekę nad osobami bezdomnymi z terenu Częstochowy. Nowo ogłoszony przetarg wygrał bełchatowski MONAR, który zaplanował przeniesienie swoich nowych podopiecznych na teren naszego miasta. Finalnie jednak stowarzyszenie wycofało się z podpisania umowy.

Kończąca się umowa, o której piszemy była zawarta pomiędzy częstochowskim MOPS-em, a archidiecezjalnym Caritas. Dokumenty wygasają jednak z końcem grudnia tego roku, dlatego też ogłoszono przetarg, w którym najkorzystniejszą ofertę złożył bełchatowski MONAR – oferował on jednak opiekę nad bezdomnymi "u siebie", czyli w Bełchatowie. Warto zaznaczyć, że przetarg podzielony był na cztery części, pierwsza dotyczyła opieki nad 35 mężczyznami, druga nad 75 mężczyznami, trzecia i czwarta kolejno nad 5 kobietami i 40 mężczyznami, którzy potrzebują usług opiekuńczych z uwagi na zły stan zdrowia.

Bełchatowski MONAR zwyciężył w pierwszej części przetargu, miał więc sprawować opiekę nad 35 mężczyznami i to oni mieliby od nowego roku zamieszkać w Bełchatowie. Co ciekawe, część 3 oraz 4 przetargu wygrała Akademia Innowacji Społecznych, której ośrodki opiekuńcze znajdują się m.in. w okolicy Pacanowa (woj. Świętokrzyskie, ponad 160 km od Częstochowy).

Jakie były rozbieżności złożonych ofert? MONAR deklarował, że będzie prowadził opiekę nad bezdomnymi za 30 zł dziennie, Caritas z kolei wystartował z ofertą 35,50 zł (dane z Wyborcza.pl). W skali roku jest to więc różnica na poziomie ok. 70.000 zł.

Sprawa szybko zyskała medialny rozgłos, padły zarzuty o przedmiotowym traktowaniu osób bezdomnych.

- Bezdomni zostali potraktowani jak towar, który można przewozić z miejsca na miejsce bez rozmowy i odpowiedniego przygotowania – pisał w mediach społecznościowych ks. Marek Bator, dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

W chwili obecnej wiemy, że ze względu na dobro i szacunek do osób bezdomnych, zarówno MONAR jak i Akademia Innowacji Społecznych odstąpiły od podpisania umów. Tym samym Bezdomni z Częstochowy nie trafią do Bełchatowa.

- Zgodnie z procedurami MOPS w kolejnym etapie prowadzonego postępowania zaprosi do rozmów i podpisania umów podmioty, których oferty znalazły się na drugim miejscu prowadzonego postępowania, tj. Caritas Archidiecezji Częstochowskiej i Stowarzyszenie Wzajemnej Pomocy Agape - informuje częstochowski MOPS.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE