Deklaracje dotyczące źródeł ciepła do 30 czerwca musieli złożyć właściciele i zarządcy budynków. Dokumenty można było wypełnić internetowo lub w urzędzie gminy czy miasta. Za niewykonanie tego obowiązku grozi kara grzywny do nawet 5 tys. złotych.
Gmina Bełchatów w czołówce
Na podstawie liczby punktów adresowych przypisanych do danego obszaru powstał ranking gmin. Miejscem w pierwszej dziesiątce województwa łódzkiego może pochwalić się gmina Bełchatów. Właściciele budynków z zadania złożenia oświadczenia wywiązali się w 80%. Na 4989 domostw wpłynęło 4037 deklaracji. Taki wynik plasuje gminę Bełchatów na 7 miejscu w skali województwa.Trochę gorzej sytuacja prezentuje się w mieście. Tutaj do systemu powinno wpłynąć 7240 dokumentów, tymczasem jak przekazuje Kryspina Rogowska, rzecznik bełchatowskiego, magistratu urzędnicy zanotowali 5903 deklaracji. To oznacza, że pozostało jeszcze ponad 1300 niezgłoszonych na naszym terenie źródeł ciepła.
Co zrobić, by nie dostać kary?
Właściciele, którzy nie wywiązali się z obowiązku, muszą liczyć się z tym, że może ich czekać kara grzywny w wysokości do 500 zł. Jak przekazuje urząd miasta, w przypadku wystąpienia na drogę sądową kara może wynieść nawet 5 tys. zł.Zapominalscy mają jeszcze szansę, by się zreflektować i uniknąć odpowiedzialności finansowej. Przepisy dają możliwość złożenia deklaracji po terminie. Jest to możliwe, dopóki organ wykonawczy, czyli wójt, prezydent miasta lub burmistrz, nie poweźmie informacji o jej braku.
- Wprowadzane rozwiązanie ma pełnić funkcję prewencyjną i dyscyplinującą obowiązanych do składania deklaracji, aczkolwiek nie ma na celu bezwarunkowego karania osób, które takiej deklaracji nie złożyły – przekazuje Główny Urząd Nadzoru Budowlanego.
Ponad 2 tysiące mieszkańców Bełchatowa i okolicznych miejscowości mogą zatem odetchnąć z ulgą i złożyć deklarację teraz, unikając grzywny.
Błędnie wypełniona deklaracja
W przypadku błędnie wypełnionej deklaracji sprawa jest znacznie prostsza. Jak podaje Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, organ wykonawczy nie jest zobowiązany do wzywania właściciela lub zarządcy do uzupełnienia deklaracji. Zgodność danych ze stanem faktycznym zostanie w przyszłości zweryfikowana np. podczas corocznego przeglądu kominiarskiego. Jeśli natomiast właściciel sam zorientuje się, że popełnił błąd, może go zmienić w systemie, w którym składał deklaracje.Jednocześnie urząd miasta przypomina o tym, że nowe źródła ciepła należy zgłaszać w terminie do 14 dni od momentu ich uruchomienia.
Komentarze (0)