Reklama

Reklama

Budżet Obywatelski 2017. Które projekty przeszły? Co odpadło? Kiedy i jak głosować?

Opublikowano: wt, 5 wrz 2017 09:46
Autor:

Budżet Obywatelski 2017. Które projekty przeszły? Co odpadło? Kiedy i jak głosować? - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Wczoraj poznaliśmy listę projektów na które będzie można głosować w ramach V edycji Budżetu Obywatelskiego. Za niespełna tydzień, w poniedziałek 11 września ruszy internetowe głosowanie, które zakończy się 19 września. Jakie bełchatowianie mają pomysły na miasto?

Reklama

Wnioski do tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego bełchatowianie zgłaszali do 14 lipca. Pod głosowanie zakwalifikowały się czterdzieści trzy projekty, a łącznie wpłynęło ich siedemdziesiąt. Wszystkie zgłoszone do Urzędu Miasta propozycje, zgodnie z regulaminem muszą przejść merytoryczną weryfikację. Rokrocznie propozycje mieszkańców sprawdzane są na przykład pod kątem finansowym, czyli czy daną inwestycję da się zrealizować w ciągu jednego roku budżetowego i jakie w przyszłości dany projekt będzie generować koszty. By projekt mógł być realizowany musi też znajdować się na terenach, których właścicielem jest magistrat.

W ramach Budżetu Obywatelskiego do rozdysponowania jest 1,5 miliona złotych - 1,4 mln na tzw. projekty twarde i 100 tys. na projekty miękkie.

Co przeszło?

Spośród zakwalifikowanych do głosowania wniosków, czternaście stanowią projekty miękkie. Są to głównie wydarzenia o charakterze koncertowym. Ponadto, wśród tych propozycji pojawiły się także działania sportowe, edukacyjne i prozdrowotne. Na tej liście nie brakuje propozycji wydarzeń integrujących lokalne społeczności podczas biesiad i festynów. Jedno jest pewne, konkurencja wśród propozycji będzie spora, bo projekty miękkie łącznie opiewają na kwotę blisko 520 tys. złotych, a do rozdysponowania jest 100 tysięcy.

Jeszcze większa rywalizacja szykuje się w kategorii projektów twardych. Niespełna trzydzieści propozycji opiewa na ponad 11 milionów złotych, do wydania jest prawie ośmiokrotnie mniejsza kwota. Wśród propozycji twardych prym wiodą: budowy bądź rozbudowy obiektów sportowych, placów zabaw i parkingów. Po sukcesie zatoczki typu "Kiss and Ride" przy SP nr 1, w tym roku wśród propozycji znalazły się podobne obiekty przy kolejnych dwóch szkołach na ul. Edwardów i na Przytorzu. Z bezpieczeństwem wiąże się też projekt doświetlenia dwudziestu przejść dla pieszych.

- Cieszy, że mieszkańcy widzą potrzebę pojawienia się kolejnych placów zabaw czy parkingów. Rzeczą ważną i wartą podkreślenia jest głos seniorów, którzy zadbali o swoje potrzeby w ramach nie tylko projektów miękkich, ale także poprzez powstanie centrum aktywności, w którym chcą realizować swoje marzenia i pasje - mówi koordynator Zespołu ds. Pomocy Społecznej i Zdrowia UM, Iwona Nowak.


Co odpadło?

Łącznie dwadzieścia sześć projektów nie przebrnęło przez merytoryczną weryfikację. Wśród nich tak ciekawe i oryginalne pomysły jak budowa parku trampolin czy wodnego placu zabaw - w przypadku obu Urząd Miasta nie dysponuje lokalem bądź działką, która umożliwiałaby powstanie takich obiektów. Przeważnie wnioski uzasadniające decyzję dotyczą finansów bądź wspomnianej własności terenów wskazanych pod inwestycje. Lista projektów, które odpadły z ich uzasadnieniem dostępna jest TUTAJ

Co teraz?

Przez najbliższe dni, aż do 11 września bełchatowianie mogą się zapoznać ze wszystkimi projektami tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego. Wszystkie propozycje, ze szczegółowym opisem dostępne są TUTAJ

Na stronie www.decydujemy.belchatow.pl można zapoznać się z zasadami głosowania. Dodajmy, głosować może każdy mieszkaniec Bełchatowa, który najpóźniej w dniu głosowania ukończył 16 lat. Głosować można tylko jeden raz poprzez postawienie znaku X przy maksymalnie trzech wybranych projektach miękkich i trzech twardych. Głosy będzie można oddawać wyłącznie drogą elektroniczną. Wzorem lat ubiegłych w Urzędzie Miasta Bełchatowa zostanie uruchomione stanowisko komputerowe z dostępem do internetu, aby swój głos mogły oddać także osoby, które nie posiadają dostępu do tego rodzaju sprzętu.

Głosowanie zakończy się 19 września, a jego wyniki poznamy 25 września.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (7)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 4 lata temu | ocena +0 / -0

  Bełchatowianka

  Chciałam zagłosować a już podano informację, że głosowanie zakończono.Jest 19.09.2017. Czy wyznaczono godzinę, do której można głosować przez internet?

 • 4 lata temu | ocena +1 / -1

  asdfdsg

  Podobny projekt został wycofany...: http://businessinsider.com.pl/wideo/chiny-zielone-lesne-miasto/2wfyb9w

 • 4 lata temu | ocena +3 / -3

  zainteresowany

  Bardzo podoba mi się projekt numer 23 - fajnie by było gdyby w tym miejscu były ławki, huśtawki, elementy dla dzieci, dorosłych i seniorów. Super pomysł!

 • 4 lata temu | ocena +3 / -3

  mieszkaniec

  ***** a tu radni robia Sesje nadzwyczajna czy rondo budowac....... PARANOJA !!!!!!!!!

 • 4 lata temu | ocena +2 / -2

  Ali

  My nie jesteśmy "innym" miastem. Co innego Łódź, Kraków czy nawet Pabianice - co innego miasto małe jak nasze. Czy nie lepiej jednak jeździć swoim rowerem niż "publicznym"?

  • 4 lata temu | ocena +3 / -3

   Dzidas

   Tak: Michałowice, Stalowa Wola, Konstancin, Pruszków czy Zgierz to rzeczywiście wielkie aglomeracje i cieszy się tam wielkim powodzeniem. Własny rower ok ale na szybko dojechać np. do szpitala czy z Przytorza do centrum gdzie w stacji można zostawić rower to wygoda.

 • 4 lata temu | ocena +2 / -2

  Dzidas

  W innych miastach rower miejski bardzo dobrze się rozwija, a u nas niepotrzebny. Przy słabej komunikacji miejskiej to super rozwiązanie, ale cóż...