Reklama

Boże Ciało w dobie epidemii. Co z uroczystymi procesjami w Bełchatowie?

Opublikowano:
Autor:

Boże Ciało w dobie epidemii. Co z uroczystymi procesjami w Bełchatowie? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Już 11 czerwca w całym kraju będą obchodzone uroczystości Bożego Ciała. Ze względu na wciąż panującą epidemię koronawirusa pod znakiem zapytania stanęły, organizowane każdego roku, procesje ulicami miast. Konkretne wytyczne w tej sprawie wydała już łódzka kuria. Jak to będzie wyglądało w Bełchatowie?

Już jutro w bełchatowskich parafiach odbędą się uroczystości Bożego Ciała. Ich nieodłącznym elementem są procesje ulicami miasta i osiedli. Mieszkańcy zastanawiają się czy ze względu na wciąż trwającą epidemię koronawirusa wspomniane wydarzenie będzie wyglądało tak, jak zwykle. Decyzję w sprawie sposobu przeprowadzenia Bożego Ciała podjęła archidiecezja łódzka. Kuria wydała w zarządzenie, w którym poinformowała, że procesje mogą być organizowane w tradycyjnej formie, jednak z pewnymi ograniczeniami. W uroczystości może wziąć udział maksymalnie 150 wiernych, którzy muszą też przestrzegać zaleceń sanitarnych m.in. zachować dwumetrowe odległości między sobą, a także nosić maseczki ochronne.

Jakie decyzje podjęli proboszczowie w bełchatowskich parafiach? Ks. Zbigniew Zgoda, dziekan dekanatu bełchatowskiego i proboszcz parafii pw. Narodzenia NMP przyznał, że tradycyjnej procesji ulicami miasta w tym roku nie będzie. Uroczystość Bożego Ciała odbędzie się w ogrodach parafialnych przy ulicy Kościuszki i tam też będą zlokalizowane poszczególne ołtarze procesji.

- Uznaliśmy, że takie rozwiązanie będzie łatwiejsze do zorganizowania logistycznie i bezpieczniejsze niż wychodzenie na ulice miasta, gdzie siłą rzeczy w procesji uczestniczyłoby więcej osób – mówi ks. Zbigniew Zgoda. - Będziemy pilnować, aby wierni zachowali bezpieczne dwumetrowe odległości. Liczymy na rozsądek parafian, rozdamy maseczki osobom, które zapomną zabrać ich ze sobą – dodaje.

Skróconą trasę procesji wyznaczono również w parafii pw. NMP Matki Kościoła i św. Barbary na osiedlu Dolnośląskim. Trasa będzie przebiegać przez osiedle, ale wierni pójdą zmienią trasą.

- Poinformujemy parafian o zmienionej, krótszej trasie przez osiedla. Oczywiście respektujemy zarządzenia sanitarne, będziemy też zachęcać wiernych do ich przestrzegania. Z pewnością procesja będzie mniej liczna niż w latach ubiegłych, bo jednak w ludziach jest dużo strachu przed epidemią – mówi ks. Stanisław Jaskuła, proboszcz parafii.

Tradycyjnej procesji uliczkami Binkowa i osiedla Słonecznego nie będzie również w parafii pw. Miłosierdzia Bożego, gdzie zdecydowano się na procesję wokół kościoła po mszy o godzinie dwunastej.

- Zdecydowaliśmy się, że ze względu na obecną sytuację nie zorganizujemy procesji po osiedlach, tylko wierni przejdą wokół kościoła - mówi ks. Kazimierz Magdziak, proboszcz parafii.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE