Reklama

Reklama

Grupa przestępcza działała w Rogowcu? Aresztowania, list gończy i prokuratorskie śledztwo [FOTO, VIDEO]

Opublikowano: śr, 17 mar 2021 10:54
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Prokuratura Rejonowa w Bełchatowie prowadzi śledztwo w sprawie odpadów w Rogowcu. Na placu doliczono się… 40 tysięcy beczek i pojemników. Wiele z nich zawiera substancje niebezpieczne i łatwopalne. Firmą zajmującą się zbieraniem odpadów interesują się też katowiccy śledczy. Dwie osoby trafiły do aresztu, opublikowano też list gończy...

Reklama

Plac przy ulicy Instalacyjnej w Rogowcu, na którym składowane są pojemniki i beczki, znajduje się w bliskim sąsiedztwie bełchatowskiej kopalni i elektrowni. Ogromny teren otoczony jest wysokim płotem. Kiedy podchodzimy w pobliże od strony lasu, wszędzie czuć ostry i duszący zapach chemikaliów.  W środku widać niezliczone ilości palet z pojemnikami, a także porozrzucane miejscami beczki. Niespełna sto metrów dalej, w bezpośrednim sąsiedztwie składowanych odpadów, widać pierwsze zabudowania. W jednym z domów drzwi otwiera starsza pani. Zapytana o składowisko tylko kręci z rezygnacją głową. 

- Latem to się nie da oddychać, taki jest duszący ten smród. To trwa od roku i nikt z tym nic nie robi - mówi mieszkanka Rogowca. 

Jak zaznacza, zdarzały się też sytuacje, że w deszczowe dni chemikalia z przeciekających pojemników płynęły pobliską drogą. 

- Byli strażacy i sprzątali to wszystko, widać było jak te substancje płynęły razem z deszczówką - relacjonuje kobieta. 

O tajemniczym składowisku w Rogowcu pisaliśmy już w marcu 2020 roku, czyli dokładnie rok temu. Wówczas spółka Plastiks, która jest odpowiedzialna za składowane odpady zapewniała, że znikną one w pierwszym kwartale 2020 roku. Firma z Bytomia twierdziła też, że zainwestowała w nowoczesną linię technologiczną do regranulacji tworzyw sztucznych, która miała wkrótce zacząć działać.

Niestety rzeczywistość pokazała zupełnie coś innego. Odpady wciąż zalegają na placu, a co gorsza zagrażają środowisku. Tak twierdzą kontrolerzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Piotrkowie Tryb. Jesienią ubiegłego roku zakończyła się wielomiesięczna kontrola, która wykazała wiele uchybień i nieprawidłowości. Zbieranie odpadów odbywało się z naruszeniem warunków wydanych w zezwoleniu przez bełchatowskie starostwo.

- Ponadto zakład nie zapewnił wojewódzkiemu inspektorowi ochrony środowiska dostępności obrazu z wizyjnego systemu kontroli miejsc magazynowania odpadów oraz prowadził ewidencję odpadów w sposób nieprawidłowy – mówi Piotr Nowakowski, kierownik działu inspekcji w WIOŚ w Piotrkowie Tryb.

Jak dodaje, na podstawie przeprowadzonych pomiarów i oględzin oszacowano, że na terenie placu znajduje się ok. 40 tys. sztuk pojemników (paletopojemników o poj. 1000 l, beczek metalowych o poj. 200 l oraz beczek plastikowych o różnej pojemności).

- Zgodnie z ewidencją prowadzoną przez spółkę w elektronicznym systemie BDO, na placu magazynowane jest 144 rodzaje odpadów, w tym odpady niebezpieczne – mówi Piotr Nowakowski.

Zaznacza, że w związku z naruszeniami, firma została ukarana mandatem i administracyjnymi karami pieniężnymi, a także wydano decyzję w sprawie wstrzymania działalności zakładu, która zagraża środowisku. WIOŚ zawiadomił też bełchatowską prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa. Chodzi o zbieranie odpadów w taki sposób, że "może to zagrozić życiu lub zdrowiu człowieka lub spowodować obniżenie jakości wody, powietrza lub powierzchni ziemi lub zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym". Ze złożonego zawiadomienia wynika, że zbierane na terenie zakładu w Rogowcu odpady i łatwopalne substancje chemiczne, były przetrzymywane w nieszczelnych i nieopisanych pojemnikach. Stwierdzono również, że odpady wydostawały się na teren placu magazynowego, a w trakcie obfitych odpadów spływały na przyległe tereny leśne, co stwarza zagrożenie dla środowiska i zdrowa ludzi. W tej sprawie toczy się już prokuratorskie śledztwo.

- Sprawdzamy czy tak składowane odpady mogą stwarzać zagrożenie dla środowiska i zdrowia ludzi. Jednak, aby to ocenić potrzebna jest specjalistyczna wiedza, w związku z czym prowadzimy odpowiednie czynności – mówi Piotr Grochulski, szef Prokuratury Rejonowej w Bełchatowie.

Jak zaznacza, prokuratura zwróciła się już do odpowiednich urzędów o informacje na temat prowadzonych przez nie postępowań w tej sprawie. Chodzi m.in. Urząd Gminy w Kleszczowie, bełchatowskie starostwo, Urząd Marszałkowski w Łodzi czy Regionalny Inspektorat Ochrony Środowiska. Prokuratura o opinię zwróciła się również do Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Łodzi, Państwowego Instytutu Geologicznego czy Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie.

- Trzeba ustalić, jaka jest struktura geologiczna terenu, a także czy płynąca w pobliżu rzeka Widawka jest zagrożona. To jest niezbędne – mówi Piotr Grochulski. - Prokuratura po uzyskaniu danych od tych organów, powoła biegłych w zakresie ochrony środowiska, celem ustalenia, czy odpady, składowane w ten sposób, stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia, życia i środowiska - dodaje. 

Wygląda na to, że to dopiero wierzchołek góry lodowej. Okazuje się, że odrębne postępowanie w sprawie porzucania niebezpiecznych odpadów prowadzi również Prokuratura Regionalna w Katowicach. Jak udało się ustalić, swoim zakresem obejmuje ono również firmę Plastiks.

- W śledztwie tym aktualnie występuje 25 osób podejrzanych. Wobec dwóch z nich, związanych z działalnością firmy Plastiks, zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania – mówi Agnieszka Wichary, rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Katowicach.

Jak dodaje, wystosowano również list gończy wobec osoby, która jest odpowiedzialna za zorganizowanie grupy przestępczej zajmującej się nielegalnym gromadzeniem i porzucaniem odpadów niebezpiecznych. Z opublikowanego na stronach katowickiej prokuratury listu można się dowiedzieć, że wspomniana grupa przestępcza miała działać m.in. na terenie Mysłowic, Bytomia, a także.. Rogowca. 

Kiedy więc znikną tysiące beczek i pojemników z ulicy Instalacyjnej? Tego nie wie nikt. Telefony w firmie Plastiks niestety milczą...

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (67)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 8 miesięcy temu | ocena +4 / -1

  Ty

  Zwyczajni ludzie od początku wiedzieli że to przestępstwo ale kiedy dzwoniono do urzędasów ,na policję do Kleszczowa to z mordą żeby tym się nie interesować!! I co dzisiaj , nikt nie jest ponad prawem! Powinna być kara śmierci przywrócona, to również jest morderstwo tylko w beczkach radioaktywnych

  • 2 miesiące temu | ocena +1 / -0

   Polak

   Odpowiedzialni są za to urzędnicy w Starostwie i Starosta , to on wydaje pozwolenia i potem powinien kontrolować, za przymykanie oczu ( zapewne za łapówki, jakoś szybko sobie domy wybudowali) prokuratora powinna się zając również nimi. odpowiedzialny jest również rząd za brak kontroli urzędników i działania urzędów a także za to że nic z tymi odpad... Rozwiń

 • 9 miesięcy temu | ocena +6 / -0

  Wacek

  Tam to wogole powinna wejść prokuratura. Wyprowadzanie pieniędzy ze spółek zamiast ludzia dobrze zapłacić to gdzie ta kasa idzie. Banda złodziei.

 • 9 miesięcy temu | ocena +10 / -0

  Cba

  Ino czekać jak będzie pożar

 • 9 miesięcy temu | ocena +4 / -0

  Jaja

  Zasypywali w dole kopalni tylko coś nie pokłon i afera

 • rok temu | ocena +0 / -5

  klawisz

  ... i to nie są koperty Grodzkiego !!!

 • rok temu | ocena +10 / -0

  gicior

  bełchatowsko-piotrkowska prokuratura to jest w tej grupie od lat '90 i co najwyżej pełni funkcje ochronną dla legalnej mafii krawaciarzy...

  • 2 miesiące temu | ocena +0 / -0

   no....

   Tak chyba jest, w tym mieście korupcja kwitnie w urzędach

 • rok temu | ocena +6 / -1

  wiesio

  z tych opadów byłby Epicki Piękny Pożar i ta smuga czarnego dymu którą mogliby podziwiać nawet mieszkańcy Łodzi

 • rok temu | ocena +4 / -1

  Przestępca

  Grupa przestępcza działała , działa i będzie działać . Tak nam dopomóż Bóg

 • rok temu | ocena +4 / -0

  Rafi

  Na tym placu niejaki smętny Maniek miał biznes w żelaznym baraku pęd,ił tam prywatkę coś w stylu robimy coś z żelaza .

 • rok temu | ocena +8 / -7

  Droniarz

  Jakim cudem lataliście nad terenami PGE jak nie ma tam możliwości lotu - a nie otrzymaliście zgody od PGE?

  • 9 miesięcy temu | ocena +4 / -1

   Pfff

   Takim cudem jak Czesi puszczają drony nad Turowem

 • rok temu | ocena +14 / -0

  Zygmunt

  Węglowa wielu rzeczy nie chce widzieć . Na stanowisku od majątku i inwestycji w KWB trzyma faceta z zarzutami karnmi. Facet obok kopalni zajmuje się firmą rodzinną, suszeniem piasku. Wynajmuje sprzęt ze spółek, itd. Czy to jest konflikt interesów? Niech węglowa zdejmie te okulary i popatrzy co się dzieje niżej.

  • rok temu | ocena +10 / -0

   Mariusz

   Jeśli węglowa nie chce widzieć dziadostwa lekko to nazywając to albo jest niekompetentna albo jest w jakimś układzie.

 • rok temu | ocena +14 / -1

  Darek z rambu

  Węglowa udaje, że nic nie widzi. Oprócz oczywiście kasy na koncie. Ciąg dalszy dziadostwa.

 • rok temu | ocena +12 / -0

  Ryszard.

  W Rogowcu cały czas działa grupa przestępcza.

 • rok temu | ocena +5 / -1

  Asdfgh

  Jeden były prezes z pisowskiego nadania robił w śmieciach za co nawet został aresztowany w 2019...

 • rok temu | ocena +17 / -0

  Klaudiusz

  Jak zwykle zamiotą to po dywan. Już był artykuł na ten temat ponad rok temu. I co???????

  • 2 miesiące temu | ocena +1 / -0

   tyle

   Jeśli zwykli ludzie się nie zbiorą do kupy i nie zażądają usunięcia tego, to nic nie zrobią bo maja nas w du...

 • rok temu | ocena +22 / -2

  prezes

  Musieli być powiązani z władzą bo jakże inaczej. Jak władza może nie wiedzieć co się dzieje, co kto robi. Albo jest beznadziejną władzą albo układ.

 • rok temu | ocena +21 / -3

  Roman

  A kto naładował syfu olejowego do hali na Piaskach i się spaliła? Co na to właściciel KWB?

  • rok temu | ocena +9 / -0

   Darek

   A co na to węglowa? Przecież nie można tak marnotrawić majątku państwowego, gdzie są winni.

 • rok temu | ocena +20 / -1

  ddd

  dawno o tym wiedzieli a teraz się ktoś dobrał z zewnątrz do tego.to Bełchatowska prokuratura od razu szybka reakcja.ciekawe ile i kto przytulał pod stołem przez te lata.ja bym zaczął od tych co prowadzą śledztwo pewnie najwięcej wiedzą.

  • 2 miesiące temu | ocena +1 / -0

   logika

   Jak to kto, ten kto wydał zezwolenia i ten co miał kontrolować wziął łapówkę, przecież to logiczne

 • rok temu | ocena +7 / -0

  Koniec z środowiskiem

  Druga hieroszima czeka okolice

 • rok temu | ocena +4 / -3

  Cyrk tylko u nas buhhhaaa

  Jeszcze spalarni niema a już biorą śmieci do utylizacji buhhhaaa buhhhaaa buhhhaaa

 • rok temu | ocena +15 / -1

  Spalić te układy (zakłady)

  Wałki na terenie PGE to chleb powszedni . Bilingi godzin u prokuratora a prokurator robi dochodzenie dlaczego oszukaliscie firmę energomontaż północ.Nie widząc , że każdy pracownik miał minimum 190 h pracy w miesiącu . To już jest nie ważne , jakie tam normy pracy dla najemników.

  • 2 miesiące temu | ocena +0 / -0

   realia

   Do urzędu pracy składac też zgłoszenie , zebrać się do kupy i iśc wyżej, do cba itd. Zebrać sie do kupy należy jak największą grupą i nagłośnic sprawę na kraj za pomocą mediów.

 • rok temu | ocena +11 / -1

  Buchachacha

  Pamiętam że jak kiedyś w Zelowie na terenie byłej fabryki ZPB FANAR był skład materiałów do produkcji paliw alternatywnych , czyli śmieci, to jak służby się tym zainteresowały to po dwóch tygodniach był tam taki pożar że strażacy zalew patyki prawie osuszyli....

  • rok temu | ocena +3 / -0

   Hmm

   Co jeśli odpowiedzialne za to osoby gdy sie zorientują ze są namierzeni sami to podpalają by spalic dowody

 • rok temu | ocena +19 / -1

  Miłka

  Prokuratura uruchomiła takie działania, że może do końca roku zdąży ustalić że dwa plus dwa to cztery, a może jednak nie zdąży.

 • rok temu | ocena +33 / -5

  Gosc

  GDZIE SĄ TE TROLE OD ŚRODOWISKA CO IM ELEKTROWNIA I KOPALNIA PRZESZKADZAJĄ I NA KOMINACH WYSIADUJĄ MOŻE TO ONI POZWOZILI TO WSZYSTKO BO JAKOŚ CICHO SIEDZĄ NIECH ZACZNĄ DZIAŁAĆ A NIE LICZYĆ NA LIKWIDACJE MIEJSC PRACY BO IM DYM PRZESZKADZA A BECZKI TO NIC GROZNEGO BO ZAMKNIĘTE

  • rok temu | ocena +5 / -20

   R.

   Nie wymądrzaj sie śmieciu 🙂

   • 9 miesięcy temu | ocena +1 / -0

    Gość

    Sam jesteś śmieciem

   • rok temu | ocena +21 / -4

    tfuuuu

    śmieci to ekolodzy tak wy ekolodzy jesteście śmieciami

 • rok temu | ocena +16 / -1

  Benek.

  A wybuchowy Antoni nie interweniuje ! może by coś o bombie ekologicznej opowiedział.

  • rok temu | ocena +23 / -2

   Qwerty

   Nie ma czasu... kradnie co po popadnie . I penetruje Jungiera

 • rok temu | ocena +16 / -5

  Gg

  18tego przyjeżdża do elb Sasin niech to sobie zabierze będą mu prezeski słodzić jak to pięknie jest a to że ludzie już niewyrabiaja że wiele rzeczy grozi już bezpieczeństwu ciągłości pracy elb to tego nie powiedzą że nic niewolno naprawiać niemożna nic bo zakaz pani prezes to samo wszystko ładnie rok dwa

  • 2 miesiące temu | ocena +0 / -0

   działać razem

   A wy to jaj nie macie żeby to zgłosić do inspekcji pracy że BHP nie jest przestrzegane i grozi tym czym grozi????Ludzie ogarnijcie się, nie jesteście niewolnikami.

  • rok temu | ocena +12 / -3

   Ludzie uciekajta ...złodzieje do miasteczka przyjeżdżają

   Sasin będzie ... to pierzyny i sztućce trzeba będzie schować. Bo to jeden z czołowych PiSowskich przekręciaży

 • rok temu | ocena +14 / -2

  Gość

  Spalarni jeszcze niema a już towar magazynują)

 • rok temu | ocena +32 / -0

  wyborca

  Mamy tak słabe państwo, że aż strach. Wszystkie urzędy wiedziały co tam jest i nic z tym nie zrobiono. Kary to śmiech w biały dzień. Oby nie doszło do jakiejkolwiek tragedii. Sąsiadujący Betrans nieustannie walczył bezskutecznie.

  • 2 miesiące temu | ocena +0 / -0

   tyle

   To juz wiecie kogo nie wybierać na stołki

 • rok temu | ocena +39 / -0

  Ekolog

  A co z odpadami olejowymi, które paliły się w kopalnianej hali na Piaskach. Spłonęly razem z halą. Kto za to odpowie. Hala załadowana po dach. Martwe ryby w Widawce były nawet pod Szczercowem. Kanalizacja zatruta. Hala kopalniana wydzierżawiona spółce Ramb, Co na to ludzie odpowiedzialni w kwb za majątek. Czy było pozwolenie na takie składowanie i... Rozwiń

  • 9 miesięcy temu | ocena +7 / -0

   Bystrzak

   Pomysł przeniesiony za Rusiec i historia pisze się od nowa

  • rok temu | ocena +20 / -0

   Jasiu

   A co na to Łysek od Pieluchy, odpowiedzialny w KWB za majątek?

   • rok temu | ocena +19 / -0

    Kopalniok

    Łysek od Pieluch i jego ferajna ...niejaki Andrzej zastępca i kilku innych,których by należało prześwietlić niczym obajtka

 • rok temu | ocena +17 / -5

  *****

  kiedy odpady'ZNIKNĄ" ? znikna ?really serio??/ znikna jak wirus bo zalozyliscie maseczke?> dzbany ******* jakie kary administracyjnen byly 1 tys czy 2 tys zl? bo za brak maseczki sanepid walił liudziom 30 000 zl a im jakie daliscie?

 • rok temu | ocena +12 / -2

  ja

  Pewnie następny protegowany prezia. Takiemu żadne kontrole niestraszne. Sprawa przyschnie to zostanie prezesem orlenu i wsadzi krewniaków do spółek.

 • rok temu | ocena +15 / -5

  Św. Faustyn

  Ta grupa działa w całej Polsce a szew to pokurcz na kaczych łapach. Kradną wszystko co popadnie.

  • rok temu | ocena +9 / -20

   Faustyn cwel

   Masz dowody cwelu , to zgłoś do prokuratury.Przecież sądy są lewe.Zgłoś miernoto , pośmiejemy się wszyscy z ciebie bezmózgu.Potrafisz jedynie anonimowo ujadać w necie. Na nic więcej tagiego tchórzliwego bałwana nie stać.

   • rok temu | ocena +11 / -4

    Qwerty

    Język typowy dla PiSowskiego rynsztoku. PiSowski zlodzieju 😀

   • rok temu | ocena +11 / -4

    Qwerty

    Rozpłacz się jeszcze PiSowski złodzieju. Jeszce was wszystkich się zdepisuje, zaspawa w kontenerze i wyśle na Madgsjar bando zwyrodnialców i prz3stępców.

  • rok temu | ocena +11 / -13

   Faustyn pokurczony mózg

   Ta grupa powstała za komuny , rozwinęła się za PO. wystarczy poszukać w necie

 • rok temu | ocena +26 / -5

  wal

  jaka grupa przecież to za pozwoleniem partii słusznej oni mogą kręcić wałki bo im sie to należy

  • rok temu | ocena +3 / -1

   Kk

   No tak, najlepiej, gdy gmina wywiezie odpady za cały roczny budżet i wszyscy będą zadowoleni. Gmina nie zobaczy już tych pieniędzy, a przestępcy będą się cieszyć, że społeczeństwo za nich posprząta. Niech może nasze super służby śledcze się wykażą, złapią bandziorów i odzyskają ogromne pieniądze, które przecież zarobili za te super odpady, kosztow... Rozwiń

   • 2 miesiące temu | ocena +0 / -0

    Polak

    Ty nie rozumiesz że te odpady są toksyczne i radioaktywne też, oraz łatwo palne, to może za chwile skazić glebę wody i powietrze na duzym obszarze i ludzie zaczna umierać bardzo szybko w całym Bełchatowie i w powiecie? A nawet dalej jak to sie zacznie palić i chmura pójdzie. nawet jak pójdzie na to budżet to powinni natychmiast to zutylizować!

   • 2 miesiące temu | ocena +0 / -0

    tyle

    Jeśli te odpady już są to rząd powinien dać kasę i jak najszybciej te odpady wywieźć i zutylizować. to jest odpowiedzialność rządu i jego urzędników w starostwie bo nad gmina jest starosta i on udziela zezwolenia na składowanie odpadów i powinien to kontrolować a nie po fakcie.

 • rok temu | ocena +19 / -1

  Zmartwiony

  A co z odpadami koło Chabielic (Broszęcin) nadal stoją beczki i mauzery z chemikaliami mija rok i cisza nawet gmina nic nie robi w tym kierunku.

 • rok temu | ocena +23 / -1

  Stachu

  Niech sprawdzą żwirownię i piaskarnię w Janowie. Tam ziemia aż świeci nocą...

  • rok temu | ocena +3 / -1

   Bartlo

   Konkretniej napisz nazwę miejscowości...

 • rok temu | ocena +16 / -2

  To koniec

  Niemcy zwożą paliwo do spalarni

  • rok temu | ocena +3 / -0

   Grześ

   To już cztery lata temu było zgłaszane do gminy i WIOŚ Piotrków.Ostatni raport WIOŚ to nowoczesna inwestująca firma.