Reklama

Reklama

Bełchatowianie dostają wezwania do wojska. W kamasze mogą pójść nawet... 50-latkowie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Bełchatowianie dostają wezwania do wojska. W kamasze mogą pójść nawet... 50-latkowie  - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Armia wzywa bełchatowian na ćwiczenia. Kolejni rezerwiści dostają powiadomienia. WKU w Sieradzu przyznaje, że żołnierze będą powoływani przez cały rok. Gotowy jest już plan ćwiczeń. Szansą dla tych, co chcą uniknąć wizyty na poligonie, może być… pandemia koronawirusa.

Reklama

Rezerwiści dostają powołania na ćwiczenia do wojska. Okazuje się, że wezwania z WKU dostaje również coraz więcej mieszkańców Bełchatowa. Dla niektórych jest to niemiła niespodzianka. Pan Tomek z Bełchatowa ma 37 lat. Listonosz powiadomienie z WKU dostarczył mu na początku lutego. Gdy otworzył jego oczom ukazało się wezwanie, informujące o terminie ćwiczeń wyznaczonych na 15 marca i zaplanowanych na okres dwóch tygodni.

- Oczywiście, że jestem zaskoczony. Jestem właśnie w trakcie zmiany pracy i akurat w marcu wyznaczono ćwiczenia. To sytuacja mocno niekomfortowa – mówi pan Tomasz.

Wezwanych na ćwiczenia jest znacznie więcej. WKU w Sieradzu w terminie na marzec wysłało około 200 takich wezwań. Ile osób z Bełchatowa otrzymało takie powiadomienie? Tego wojsko ujawnić nie chce.

- Nie są prowadzone statystyki dotyczące ilości żołnierzy rezerwy powołanych z podziałem na poszczególne powiaty. Dokładne dane liczbowe dotyczące powołań na ćwiczenia nie są danymi powszechnie dostępnymi oraz nie stanowią informacji publicznej, gdyż związane są z funkcjonowaniem systemu obronnego Państwa – mówi Dominika Kwaczyńska, rzecznik prasowy Wojskowej Komendy Uzupełnień w Sieradzu.

Jak zaznacza, ćwiczenia wojskowe planowane są na przełomie całego roku. Wojskowa Komenda Uzupełnień w Sieradzu realizuje powołanie na szkolenie głównie w jednostkach zlokalizowanych na terenie administrowanym czyli 7 powiatów: bełchatowskiego, łaskiego, sieradzkiego, pajęczańskiego, wieruszowskiego, wieluńskiego i zduńskowolskiego. W przybliżeniu w 2021 r. WKU w Sieradzu planuje powołać blisko 1800 żołnierzy rezerwy.

Rezerwiści z Bełchatowa i okolic będą kierowani do jednostek wojskowych, do których mają nadane przydziały mobilizacyjne. Najczęściej będą to jednostki na terenie administrowanym przez WKU w Sieradzu czyli 15. Brygada Wsparcia Dowodzenia, 32. Baza Lotnictwa Taktycznego oraz Wydział Żandarmerii Wojskowej

-   Szkolenie odbywa się w ramach krótkotrwałych obowiązkowych ćwiczeń żołnierzy rezerwy i w zależności od jednostki wojskowej realizowane będzie w wymiarze od 4 dni do około 3 tygodni – mówi Dominika Kwaczyńska.

Okazuje się, że powołania mogą dostać nawet starsi żołnierze rezerwy. Na ćwiczenia mogą być wezwani szeregowi do 55 roku życia, a także podoficerowie i oficerowie do 63 lat. Wojsko zapewnia, że rezerwiści dostaną wynagrodzenie za wizytę w wojsku. Precyzuje to ustawa o powszechnym obowiązku obrony. Żołnierzowi rezerwy oraz osobie przeniesionej do rezerwy przysługuje świadczenie pieniężne rekompensujące utracone wynagrodzenie ze stosunku pracy lub stosunku służbowego albo dochód z prowadzonej działalności gospodarczej lub rolniczej, które mogliby uzyskać w okresie odbywania ćwiczeń wojskowych.

- Świadczenie pieniężne za każdy dzień ćwiczeń wojskowych stanowi kwota 1/21 miesięcznego wynagrodzenia lub dochodu, o których mowa powyżej pomnożona przez liczbę dni odbytych ćwiczeń wojskowych – mówi Dominika Kwaczyńska.

Kwota ta nie może być jednak wyższa od 1/21 dwuipółkrotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw obowiązującego w okresie poprzedzającym termin powołania do odbycia ćwiczeń wojskowych. Wniosek o wypłatę świadczenia po odbyciu ćwiczeń trzeba złożyć nie później niż w ciągu trzech miesięcy od ich zakończenia do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

Niewykluczone, że zaplanowane na najbliższe miesiące ćwiczenia zostaną opóźnione przez pandemię koronawirusa.

- W chwili obecnej procedowana jest decyzja przełożonych o wstrzymaniu obowiązkowych ćwiczeń żołnierzy rezerwy do końca czerwca 2021 r. - mówi Dominika Kwaczyńska.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy