Rezerwiści dostają powołania na ćwiczenia do wojska. Okazuje się, że wezwania z WKU dostaje również coraz więcej mieszkańców Bełchatowa. Dla niektórych jest to niemiła niespodzianka. Pan Tomek z Bełchatowa ma 37 lat. Listonosz powiadomienie z WKU dostarczył mu na początku lutego. Gdy otworzył jego oczom ukazało się wezwanie, informujące o terminie ćwiczeń wyznaczonych na 15 marca i zaplanowanych na okres dwóch tygodni.
- Oczywiście, że jestem zaskoczony. Jestem właśnie w trakcie zmiany pracy i akurat w marcu wyznaczono ćwiczenia. To sytuacja mocno niekomfortowa – mówi pan Tomasz.
Wezwanych na ćwiczenia jest znacznie więcej. WKU w Sieradzu w terminie na marzec wysłało około 200 takich wezwań. Ile osób z Bełchatowa otrzymało takie powiadomienie? Tego wojsko ujawnić nie chce.
- Nie są prowadzone statystyki dotyczące ilości żołnierzy rezerwy powołanych z podziałem na poszczególne powiaty. Dokładne dane liczbowe dotyczące powołań na ćwiczenia nie są danymi powszechnie dostępnymi oraz nie stanowią informacji publicznej, gdyż związane są z funkcjonowaniem systemu obronnego Państwa – mówi Dominika Kwaczyńska, rzecznik prasowy Wojskowej Komendy Uzupełnień w Sieradzu.
Jak zaznacza, ćwiczenia wojskowe planowane są na przełomie całego roku. Wojskowa Komenda Uzupełnień w Sieradzu realizuje powołanie na szkolenie głównie w jednostkach zlokalizowanych na terenie administrowanym czyli 7 powiatów: bełchatowskiego, łaskiego, sieradzkiego, pajęczańskiego, wieruszowskiego, wieluńskiego i zduńskowolskiego. W przybliżeniu w 2021 r. WKU w Sieradzu planuje powołać blisko 1800 żołnierzy rezerwy.
Rezerwiści z Bełchatowa i okolic będą kierowani do jednostek wojskowych, do których mają nadane przydziały mobilizacyjne. Najczęściej będą to jednostki na terenie administrowanym przez WKU w Sieradzu czyli 15. Brygada Wsparcia Dowodzenia, 32. Baza Lotnictwa Taktycznego oraz Wydział Żandarmerii Wojskowej
- Szkolenie odbywa się w ramach krótkotrwałych obowiązkowych ćwiczeń żołnierzy rezerwy i w zależności od jednostki wojskowej realizowane będzie w wymiarze od 4 dni do około 3 tygodni – mówi Dominika Kwaczyńska.
Okazuje się, że powołania mogą dostać nawet starsi żołnierze rezerwy. Na ćwiczenia mogą być wezwani szeregowi do 55 roku życia, a także podoficerowie i oficerowie do 63 lat. Wojsko zapewnia, że rezerwiści dostaną wynagrodzenie za wizytę w wojsku. Precyzuje to ustawa o powszechnym obowiązku obrony. Żołnierzowi rezerwy oraz osobie przeniesionej do rezerwy przysługuje świadczenie pieniężne rekompensujące utracone wynagrodzenie ze stosunku pracy lub stosunku służbowego albo dochód z prowadzonej działalności gospodarczej lub rolniczej, które mogliby uzyskać w okresie odbywania ćwiczeń wojskowych.
- Świadczenie pieniężne za każdy dzień ćwiczeń wojskowych stanowi kwota 1/21 miesięcznego wynagrodzenia lub dochodu, o których mowa powyżej pomnożona przez liczbę dni odbytych ćwiczeń wojskowych – mówi Dominika Kwaczyńska.
Kwota ta nie może być jednak wyższa od 1/21 dwuipółkrotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw obowiązującego w okresie poprzedzającym termin powołania do odbycia ćwiczeń wojskowych. Wniosek o wypłatę świadczenia po odbyciu ćwiczeń trzeba złożyć nie później niż w ciągu trzech miesięcy od ich zakończenia do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.
Niewykluczone, że zaplanowane na najbliższe miesiące ćwiczenia zostaną opóźnione przez pandemię koronawirusa.
- W chwili obecnej procedowana jest decyzja przełożonych o wstrzymaniu obowiązkowych ćwiczeń żołnierzy rezerwy do końca czerwca 2021 r. - mówi Dominika Kwaczyńska.
Komentarze (0)