Reklama

Reklama

Zapadła decyzja w sprawie biura paszportów w Bełchatowie. Co postanowił wojewoda?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Zapadła decyzja w sprawie biura paszportów w Bełchatowie. Co postanowił wojewoda?  - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Urząd Wojewódzki w Łodzi odmówił utworzenia biura paszportowego w bełchatowskim starostwie. Niestety, aby wyrobić ten dokument mieszkańcy wciąż będą musieli fatygować się do innych miast.

Reklama

Przypomnijmy, że od 27 marca zaczęła obowiązywać nowa ustawa o paszportach, która wprowadziła kilka ważnych zmian dla osób, starających się o taki dokument. Jedną z najważniejszych jest rezygnacja z papierowej formy wniosku o wydanie paszportu. Wystarczy zrobić to elektronicznie w specjalnym systemie czyli Rejestrze Dokumentów Paszportowych. Wraz ze zmianą przepisów na ułatwienia liczono też w Bełchatowie.
 
Radna powiatowa Jolanta Pawlikowska złożyła do zarządu powiatu interpelację w sprawie utworzenia biura paszportowego w Bełchatowie. Obecnie mieszkańcy, aby wyrobić paszport, muszą jeździć do Piotrkowa, Łodzi czy Sieradza. Powstanie takiego punktu na miejscu byłoby znacznym ułatwieniem i oszczędnością czasu.
 
Pomysł poparła Dorota Pędziwiatr, starosta bełchatowski, która odpowiednie pisma wysłała do władz województwa, wskazując m.in. potencjalną lokalizację takiego punktu. Niestety wygląda na to, że pomysł nie zyskał aprobaty wojewody. 
 
W oficjalnej odpowiedzi wydział spraw obywatelskich i cudzoziemców Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi napisał, że w najbliższym czasie nie planuje zwiększyć ilości punktów obsługi klienta. Przypomniał jednocześnie, że na terenie województwa funkcjonują cztery punkty spełniające obostrzenia, wynikające z ustawy, a znajdują się one m.in. w Łodzi, Sieradzu, Skierniewicach i Piotrkowie. Urząd decyzję tłumaczy też m.in. specjalstycznym sprzętem i bezpieczeństwem danych. 
 
 - Należy także zaznaczyć, że procedura związana z wydawaniem dokumentów paszportowych wymaga specjalistycznego systemu teleinformatycznego. Za jego utrzymanie i rozwój odpowiada minister właściwy do spraw wewnętrznych. Ten sam minister zapewnia także funkcjonowanie wydzielonej sieci umożliwiającej łączność elektroniczną między centralną ewidencją a ewidencjami paszportowymi poszczególnych punktów na terenie kraju. Bezpieczeństwo danych osobowych klientów, a zwłaszcza danych biometrycznych jest dla administracji rządowej priorytetem - czytamy w odpowiedzi Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi. 

Podkreślono również, że w ostatnich latach poczyniono też wiele kroków, aby zoptymalizować warunki ubiegania się o polski dokument papszportowy na terenie wojwództwa łódzkiego.Wspomniano, że w Łodzi przeniesiono siedzibę oddziału paszportowego w Łodzi z budynku przy ul. Piotrkowskiej do nowo wyremontowanych stanowisk w budynku przy ul. Traugutta. Jak podkreśla urząd, dzięki temu zwiększono powierzchnię i liczbę stanowisk obsługi klientów, chcących ubiegać się o dokument paszportowy.

- Nowoczesna przestrzeń dostarcza wielu udogodnień, w tym profesjonalne miejsca obsługi, zapewniające komfort i pełną ochronę danych– informuje urząd. 

Jednocześnie zapewniono, że na tych działaniach organy paszportowe na pewno nie poprzestaną. Jednak niezależnie od podejmowanych czynności, nadrzędnym celem powinno być zawsze bezpieczeństwo mieszkańców. Wskazano również, że istnieje możliwość wcześniejszej rezerwacji wizyty w urzędzie za pośrednictwem strony bezkolejki.eu/lodzkiuw. 

Radna Pawlikowska sprawdziła i niestety nie była w stanie zarezerować miejsca w kolejce w najbliższym czasie. 

-  Oczywiście sprawdziłam tę stronę i chcąc zapisać się w kolejkę zobaczyłam informację: „Brak dostępnych rezerwacji w okresie 31.03.2022 do 30.04.2022” , a na maj kalendarz jest nieaktywny - poifnormowała radna Jolanta Pawlikowska. 
 
Radna nie zamierza jednak składać broni w sprawie paszportów, dlatego chce w sprawę zaangażować "lokalnych" radnych sejmiku wojewódzkiego, a także posłów z regionu. 
 
 
 
 
 
 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy