Reklama

Reklama

Urzędnicy będą mierzyć bełchatowianom... stopy. Nowy ''eko-projekt'' przegłosowany przez Europarlament

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Urzędnicy będą mierzyć bełchatowianom... stopy. Nowy ''eko-projekt'' przegłosowany przez Europarlament - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Parlament Europejski przyjął nową uchwałę, zaproponowaną przez środowisko "zero waste", zgodnie z jej treścią, na rynki w krajach UE ma trafiać mniej butów wykonanych z tworzyw sztucznych. Zanim jednak projekt wejdzie w życie, niezbędne będzie określenie uśrednionego rozmiaru stóp w poszczególnych krajach wspólnoty.

Reklama

Ekolodzy już od wielu lat grzmią o nadmiernej produkcji odpadów wykonanych z tworzyw sztucznych, które nie mogą być poddane recyklingowi. Jednym z takich produktów są właśnie buty, które jak argumentują autorzy projektu, produkowane są w zbyt dużych ilościach, a ostatecznie trafiają na wysypisko.

Przegłosowany wczoraj projekt uchwały zakłada nałożenie limitów na produkcję butów z tworzyw sztucznych. Chodzi konkretnie o ich rozmiary.

- To oburzające, że produkujemy kilka milionów par butów w niepopularnych rozmiarach, które zalegają w sklepach, a później są najzwyczajniej wyrzucane. Taki but może rozkładać się nawet kilka tysięcy lat! - mówił w Europarlamencie jeden z pomysłodawców projektu.

Naturalnie rodzi się pytanie, jak rozwiązać ten problem – odpowiedzią, zdaniem ekologów, jest stworzenie systemu produkcji, który uwzględni uśrednione rozmiary stóp w poszczególnych krajach wspólnoty.

- Sprawa jest bardzo prosta, wystarczy, że dorośli obywatele Unii Europejskiej zmierzą swoje stopy. Na tej podstawie, stworzony przez nas algorytm obliczy limity rozmiarowe butów, które trafią później na poszczególne rynki – dodają ekolodzy.

Jak będzie się odbywać ''wielkie mierzenie''? Przede wszystkim, obowiązek zebrania danych w poszczególnych miastach czy wsiach spadnie na samorządy. Jednak z racji wciąż obowiązującego zagrożenia epidemicznego autorzy projektu zaproponowali rozwiązania zdalne. Osoby posiadające w domu drukarkę ze skanerem będą mogły przesłać skan podeszwy stopy pocztą lub drogą mailową na adres Urzędu Miasta w Bełchatowie - [email protected] Mieszkańcy, którzy nie posiadają takie sprzętu, mogą zdjęcie swojej prawej stopy, w tym przypadku trzeba jednak pamiętać, by w kadrze umieścić linijkę, tak by urzędnicy mogli bez problemu określić rozmiar stopy. Zdjęcia lub skany można wykonywać w skarpetkach. 

Urzędnicy deklarują też pomoc dla osób, które z racji niepełnosprawności czy chorób nie mogą dokonać pomiaru samodzielnie. Mieszkańcy, którzy chcą skorzystać z tej formy wsparcia, muszą zgłosić się do magistratu nie później niż do 12 kwietnia. Następnie, w ustalonym wcześniej terminie u takiej osoby pojawi się rachmistrz, który dokona pomiaru.

Z obowiązku pomiaru stóp zwolnione będą osoby, które złożą deklarację korzystania jedynie z obuwia z tworzyw naturalnych, jak bambus czy trzcina cukrowa, a także dzieci poniżej 16 roku życia. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy