Reklama

Reklama

Urząd miasta pogrążony w żałobie. Zmarł autor bełchatowskich rzeźb i medali

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Urząd miasta pogrążony w żałobie. Zmarł autor bełchatowskich rzeźb i medali - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Bełchatowski magistrat przekazał smutną wiadomość. W wieku 70 lat zmarł István Máté, artysta związany z naszym miastem, współautor rzeźby Marszałka Piłsudskiego stojącej na Placu Wolności.

Reklama

Urząd miasta przekazał smutną wiadomość, 21 listopada, w wieku 70 lat zmarł światowej sławy węgierski artysta rzeźbiarz István Máté. Mężczyzna od lat związany był z Bełchatowem. Wspólnie ze swoją małżonką Györgyi był autorem posągu Marszałka Józefa Piłsudskiego, znajdującego się na Placu Wolności.

Para dla Bełchatowa wykonała również odsłonięte w 2012 roku popiersie św. Jana Pawła II, które do dziś znajduje się na skwerze papieskim u zbiegu ulicy Edwardów i al. ks. kard. Wyszyńskiego. W mieście znajduje się jeszcze jedna rzeźba, której autorem był zmarły István Máté. Jest to wykonane z brązu jabłko, które od 2019 roku stoi w Jabłoniowym Sadzie.

Śp. István Máté wraz ze swoją małżonką przygotowali też projekty miejskich medali. Na jednym znajduje się wizerunek Marszałka Piłsudskiego, drugi zaprojektowany został na obchody Dnia Samorządu Terytorialnego.

Prezydent Mariola Czechowska w liście kondolencyjnym skierowanym do rodziny zmarłego artysty, zaznaczyła, jak duży był jego wkład w historię Bełchatowa. Dodała również, że "spuścizna i kawałek duszy, które zostawił w naszym mieście", przyczynią się do pogłębienia i zacieśnienia przyjaźni z węgierskim Csongrádem.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy