Reklama

Reklama

Można już składać wnioski o nowy dowód z odciskami palców. Czy zmiana jest obowiązkowa?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Można już składać wnioski o nowy dowód z odciskami palców. Czy zmiana jest obowiązkowa?  - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Można już składać wioski o nowe dowody osobiste. Jako że dokumenty będą zawierać dane biometryczne, by złożyć wniosek należy osobiście stawić się w urzędzie. Co jeszcze znajdzie się w nowym dowodzie tożsamości?

Reklama

Od poniedziałku, 8 listopada mieszkańcy mogą składać wnioski o nowy dowód osobisty. Dokument będzie zawierał dane biometryczne posiadacza — zdjęcie oraz odciski dwóch palców. Dodatkowo znajdzie się tam również wzór podpisu. Właśnie z uwagi na konieczność pobrania danych biometrycznych, wnioski o wydanie nowego dokumentu tożsamości należy złożyć osobiście.

Wnioski o wydanie dokumentu należy składać w Urzędzie Miasta, przy ul. Czyżewskiego w Bełchatowie. Pracownicy magistratu przypominają, że będą one przyjmowane najpóźniej na pół godziny przed zamknięcie placówki.

- Mieszkańcy, którzy z ważnych przyczyn (np. zdrowotnych) nie mogą przyjść do urzędu, mogą skorzystać z mobilnej stacji obsługiwanej przez urzędników. Miasto posiada bowiem laptopa ze skanerem umożliwiającym pobranie odcisków palców poza. Skorzystać z tej opcji mogą mieszkańcy całego powiatu bełchatowskiego — zaznacza Urząd Miasta.

Dowody dla osób powyżej 12. roku życia będą ważne przez 10 lat, dla młodszych ten okresy wyniesie 5 lat. Z kolei mieszkańcy, od których niemożliwe będzie pobranie odcisków palców, otrzymają dokumet z 12-miesięcznym okresem ważności.

Trzeba zaznaczyć, że nie ma przymusu wymiany dowodu osobistego. Obecne będą ważne przez cały okres, na który zostały wydane.

Nowy dowód osobisty. Co jeszcze się zmienia?

Odciski palców to nie jedyna zmiana, jaka pojawi się na nowych dokumentach. W prawym górnym rogu zostanie umieszczone oznaczenie państwa na tle flagi Unii Europejskiej. U dołu z kolei znajdzie się miejsce na podpis posiadacza. Na rewersie natomiast napis "Numer dowodu osobistego" zostanie zastąpiony napisem "Seria i numer dokumentu".

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy