Reklama

Reklama

Nowa szczepionka na COVID-19 będzie stosowana w Polsce. W Belgii wstrzymano jej użycie z powodu podejrzenia efektów ubocznych

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Nowa szczepionka na COVID-19 będzie stosowana w Polsce. W Belgii wstrzymano jej użycie z powodu podejrzenia efektów ubocznych - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Do Polski dotarło ok. 120 tys. dawek szczepionki Johnson & Johnson. Preparat ma wymagać zaledwie jednej dawki, aby uzyskać oczekiwany efekt. W Stanach Zjednoczonych zalecono wstrzymanie użycia szczepionki z powodu podejrzenia o powodowanie zakrzepicy. Podobną decyzję podjęto w Belgii. Polska póki co nie zamierza zawiesić stosowania preparatu.

Reklama

Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) oraz Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) zaleciły wstrzymanie szczepień z użyciem preparatu Johnson & Johnson z uwagi na wystąpienie sześciu przypadków rzadkich zakrzepów krwi wśród 6,8 mln zaszczepionych osób.

Póki co, Europejska Agencja Leków twierdzi, że korzyści z zaszczepienia preparatami Johnson & Johnson przewyższają ryzyko skutków ubocznych, ma jednak przyjrzeć się niebawem szczegółowym danym. W oczekiwaniu na końcowe wnioski Agencji, szczepienia zostały wstrzymane w Belgii.

Polska nie zamierza zawieszać użycia nowego prepratu, mimo obaw, jakie prezentują Amerykanie.

- Te informacje o szczepionkach Johnson & Johnson bardzo analizujemy. Porządkując informacje, to po pierwsze zostało wykrytych sześć przypadków na 7 mln podań. Mówimy o przypadku mniej więcej jednym na milion, co czyni je rzadkim zjawiskiem - mówił minister Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej.

Michał Dworczyk, szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień poinformował, że szczepionka Johnson & Johnson, będzie stosowana przez zespoły wyjazdowe do szczepienia osób obłożnie chorych, ze względu na konieczność zastosowania tylko jednej dawki.

W Polsce szczepi się w tej chwili trzema dwudawkowymi preparatami firm: Pfizer, Moderny (mRNA) i preparatem AstraZeneca.

Szczepionka o nazwie Janssen COVID-19 Vaccine opracowana przez firmę Janssen Pharmaceutica NV, która należy do grupy Johnson&Johnson, została dopuszczona 11 marca warunkowo do obrotu na rynku UE. Można ją przechowywać w temperaturze 2-8 st. C przez trzy miesiące. Podawana jest domięśniowo.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy