Reklama

Reklama

Spółki miejskie zarabiają czy ponoszą straty? Na liście znalazł się prawdziwy rekordzista

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Spółki miejskie zarabiają czy ponoszą straty? Na liście znalazł się prawdziwy rekordzista - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Podczas sesji rady miasta przedstawiono informację o sytuacji finansowej spółek, w których miasto jest jedynym lub częściowym udziałowcem. Które z nich przynoszą zyski, a które straty?

Reklama

Podczas ostatniej sesji radni miasta zapoznali się z wynikami finansowymi i sytuacją w spółkach, w których miasto jest jedynym, większościowym lub mniejszościowym udziałowcem. Z dokumentu można dowiedzieć się w jakiej one są kondycji, a także jakie zadania ostatnio realizowały i co planują w najbliższych latach.

Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej zanotowało za 2021 roku 687 tys. zł straty (netto). W raporcie można przeczytać, że spółka „kontynuuje działania mające na celu polepszenie sytuacji finansowej”. PGM zapewnia, że robi wszystko, aby poprawić współpracę ze wszystkimi kontrahentami, a zwłaszcza ze wspólnotami mieszkaniowymi.

- Podjęte działania mają na celu poprawę płynności finansowej poprzez optymalizację kosztów, restrukturyzację w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi, skrócenie czas ściągania należności przy jednoczesnym wzroście przychodów na poszczególnych rodzajach działalności – czytamy w dokumencie.

Miejska spółka ma też swoje problemy. W raporcie zaznaczono, że na funkcjonowanie PGM mogą mieć też wpływ toczące się postępowania sądowe. Przed Sądem Okręgowym w Łodzi przeciwko miejskiej spółce toczy się postępowanie o zapłatę 4 mln zł.

Ubiegły rok na plusie zakończyło z kolei Bełchatowskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Miejska spółka osiągnęła 476,3 tys. zł zysku (netto). Stale powiększana jest też ilość mieszkań TBS w Bełchatowie. W 2021 r. zakończono została inwestycja polegająca na adaptacji lokalu użytkowego w budynku mieszkalnym wielorodzinnym przy alei Wyszyńskiego, z którego zostały utworzone dwa mieszkania.

Dodatni wynik finansowy w 2021 r. miał też Zakład Wodociągów i Kanalizacji „Wod-Kan”, który osiągnął zysk na poziomie 314,8 tys. zł (netto). Spółka realizowała kolejne roboty związane z budową i modernizacją sieci wodno-kanalizacyjnej na terenie Bełchatowa. Zawarto umowy m.in. na wykonanie połączenia sieci wodociągowej od ul. Grabowej do strefy przemysłowej w rejonie ul. Czaplinieckiej, budowę sieci kanalizacji sanitarnej na ul. Jasińskiego. Zmodernizowano sieć kanalizacji sanitarnej na os. Dolnośląskim w pobliżu bloku 106, a także wodociąg na ulicy Kwiatowej przebudowy ulicy.

Emzetki wożą więcej pasażerów, ale... przynoszą straty

Na minusie ub. rok zakończył Miejski Zakład Komunikacji w Bełchatowie. Spółka poniosła 982,2 tys. zł straty (netto). Jak można przeczytać w raporcie, w 2021 r. MZK realizowała usługi na 9 liniach komunikacyjnych o łącznej „pracy przewozowej” 491,9 tys. wozokilometrów i rocznej wartości zamówienie w kwocie 6 mln zł (brutto). W ub. roku z bezpłatnej komunikacji w Bełchatowie skorzystało 1 mln 48 tys. pasażerów. To więcej o 20 proc. w porównaniu do 2020 r.

Dodatni wynik finansowy miała z kolei spółka dostarczająca ciepło w mieście. Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zakończyła rok obrachunkowy z 809,5 tys. zł zysku (netto). Spółka w ostatnich latach realizuje prace związane z przebudową sieci ciepłowniczych na terenie całego miasta, które są dofinansowywane z funduszy unijnych. Łączna wartość inwestycji sięga kwoty kilkudziesięciu milionów złotych.

Eko-Region zwiększa zyski

W raporcie podano też wyniki spółek z mniejszościowy udziałem miasta. Najlepszy wynik w 2021 r. miał Eko-Region, który osiągnął aż 46 mln zł zysku (netto). Spółka, która jest jednym z największych w Łódzkiem monopolistów wśród firm odbierających odpady, systematycznie poprawia swoje wyniki finansowe. W 2018 r. było to 5,9 mln zł zysku, rok później 16,8 mln zł, a w 2020 r. już 35,4 mln zł. W Eko-Regionie miasto ma 7,8 proc. udziałów.

Na minusie ubiegły rok zakończył natomiast Bełchatowsko Kleszczowski Park Przemysłowo Technologiczny. Spółka, w której miasto posiada 43,3 proc. udziałów, wykazało 226 tys. zł straty (netto) w 2021 r.

Od ubiegłego roku miasto Bełchatów jest też udziałowcem w spółce SIM Łódzkie (11,6 proc. udziałów), która powołana została do budowy bloków mieszkalnych w regionie. Takie mają powstać m.in. na ul. Podmiejskiej i Sienkiewicza. SIM za ub. roku przyniósł 672 tys. zł straty, co wynikało z tego, że nie miał jeszcze żadnych przychodów, a jedynie koszty.  

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy