Radni powiatowi pochylili się nad pomysłem powstania Szkoły Branżowej II stopnia na sesji w środę 25 maja. Wejdzie ona w skład Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 2 czyli popularnego "Ekonomika", w którym funkcjonuje już Technikum Ekonomiczno-Hotelarskie i Szkoła Branżowa I Stopnia nr 2.
„Branżówki” drugiego stopnia zastąpiły w 2020 r. dotychczasowe szkoły zawodowe. Są one przeznaczone dla absolwentów szkół I stopnia, którzy chcą kontynuować kształcenie w wybranym zawodzie. Nauka w takich placówkach odbywa się dziennie bądź zaocznie. Jej absolwenci mogą natomiast podejść do egzaminu zawodowego i uzyskać tytuł technika lub też napisać maturę i dalej kontynuować swoją edukację.
„Utworzenie Szkoły Branżowej II Stopnia w Zespole Szkół Ponadpodstawowych Nr 2 w Bełchatowie stanowi poszerzenie oferty kształcenia oraz zapewni drożność edukacyjną uczniów. Jest odpowiedzią na oczekiwania uczniów i ich rodziców, którzy w tym roku szkolnym kończą Szkołę Branżową I Stopnia i wyrażają chęć kontynuowania nauki” - czytamy w uzasadnieniu uchwały.
- Reforma edukacji rozpoczęta w 2017 r. zainicjowała proces wygaszania gimnazjów oraz przekształcania ich w ośmioletnie szkoły podstawowe. W związku z tym uczniowie ósmych klas poszli do szkoły średniej w tym samym roku, co uczniowie trzecich klas gimnazjów. Jeśli zdecydowali się na szkołę branżową, to nie osiągną w tym roku pełnoletności, a nauka jest obowiązkowa do 18. roku życia. W związku z tym ich rodzice wystąpili z wnioskiem o umożliwienie im kontynuowania nauki – mówi Agnieszka Wasilewska, naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu w bełchatowskim starostwie.
Jak dodaje, powiat liczy na to, że od września naukę rozpocznie w niej ok. 30 uczniów.
Bełchatowska Szkoła Branżowa II stopnia kształcić będzie w zawodach kucharz i fryzjer. ZSP nr 2 posiada już odpowiednie wyposażenie do prowadzenia zajęć, w placówce zatrudnieni są też nauczyciele posiadający odpowiednie kwalifikacje do nauczania tych zawodów. Powiat szacuje, że koszty płacowe funkcjonowania oddziału jednozawodowego od września do grudnia tego roku wyniosą 73 tys. złotych. Oddział dwuzawodowy będzie kosztował o 10 tys. złotych więcej.
Za utworzeniem placówki zagłosowało 21 radnych. Nikt nie był przeciw ani się nie wstrzymał od głosu, dwie osoby były nieobecne.
Komentarze (0)