Reklama

Reklama

Na kogo chcą głosować bełchatowianie? Mamy wyniki sondażu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Zdjęcie poglądowe

Na kogo chcą głosować bełchatowianie? Mamy wyniki sondażu - Zdjęcie główne

foto Zdjęcie poglądowe

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Eksperci z portalu lokalnapolityka.pl przeprowadzili analizę poparcia partii politycznych w 107 miastach prezydenckich. Jak to wygląda w Bełchatowie?

Reklama

W 72 miastach prezydenckich pozycją lidera może cieszyć się Prawo i Sprawiedliwość, natomiast w 35 przewagę ma Platforma Obywatelska. Jeszcze w sierpniu ubiegłego roku w 42 miejscowościach wygrywała Polska 2050 Szymona Hołowni, ale już dwa miesiące później liczba ta spadła do zera.

Analitycy z portalu lokalnapolityka.pl wskazali także miasta prezydenckie, w których partie polityczne cieszą się najwyższym i najniższym poparciem.

Bełchatów plasuje się na trzecim miejscu, jeśli chodzi o poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości. W naszym mieście na tę partię zagłosowałoby 45,53 proc. wyborców, co jest wynikiem gorszym o ponad 9 punktów procentowych od rezultatu uzyskanego w ostatnich wyborach parlamentarnych. To także największy spadek poparcia wśród pięciu miast, w których PiS może liczyć na najwięcej głosów.

Dlaczego jednak dziś w Bełchatowie na partię Jarosława Kaczyńskiego chce głosować mniej osób niż w 2019 r.? Wpływ na to mogą mieć m.in. niedotrzymane obietnice dotyczące otwarcia odkrywki w Złoczewie czy zainicjowanie procesu wygaszania kompleksu energetycznego. Prawdopodobnie swoje zrobił też kryzys gospodarczy i wysoka inflacja.

Pomimo spadku poparcia dla Prawa i Sprawiedliwości Bełchatów nadal pozostaje „bastionem” tej partii. Jednocześnie wśród 107 miast prezydenckich to właśnie nasza miejscowość może pochwalić się najniższym poparciem dla Platformy Obywatelskiej – wynosi ono 14,53 proc.

Co ciekawe, na prawie tak samo wysokie poparcie jak PO w Bełchatowie może liczyć Konfederacja – głosować na nią chce 12,82 proc. wyborców. To najwyższy wynik wśród wszystkich miast prezydenckich.

Ugrupowanie Polska 2050 Szymona Hołowni cieszy się z kolei poparciem 13,25 proc. mieszkańców. Na dalszych miejscach odnaleźć możemy jeszcze Lewicę (6,76 proc.), Agrounię (3,88 proc.) i PSL (2,86 proc.) . Dodatkowo 0,36 proc. wyborców oddałoby głos na inną partię. Analitycy prognozują, że frekwencja wyniosłaby ok. 54 proc.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy