Reklama

Reklama

Protest na placu Narutowicza. Posłanka mówi o nikłych szansach na atom [FOTO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia W sobotę, 19 listopada, w centrum miasta zebrała się grupa protestujących. Strajk zorganizowany przez Młodą Lewicę dotyczył m.in. decyzji PGE w sprawie elektrowni i kopalni Bełchatów. Na manifestacji pojawiła się również posłanka, która powiedziała o szansach powstania elektrowni jądrowej w regionie.

Reklama

Młoda Lewica wraz z ugrupowaniem Młodzi Razem oraz organizacją Ostra Zieleń zorganizowała w Bełchatowie strajk klimatyczny. Protestujący zebrali się w centrum miasta na placu Narutowicza. Wśród nich pojawiła się również posłanka Anita Sowińska, która wypowiedziała się m.in. na ostatnio głośny temat, powstania elektrowni jądrowej w Bełchatowie.

- W tej chwili próbuje się mówić o elektrowni jądrowej. Ja też rozmawiam z ekspertami i ekspertkami i oni mówią jasno, nie ma w tej chwili żadnej wiarygodnej analizy, która mówiłaby, że tutaj może powstać duża elektrownia jądrowa – mówiła Anita Sowińska.

Jak dodała, w naszym regionie są problemy z dostępem do wody. Wspomniała również o wątpliwościach dotyczących układu geologicznego. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule: „Wstrząsy sejsmiczne problemem dla elektrowni jądrowej? Były prezes PGE GiEK o szansach na atom w centrum Polski”.

- Być może jest szansa, że powstanie tutaj mały reaktor jądrowy typu SMR… być może, bo ta technologia jest dalej w fazie projektów. Ona nie ma komercyjnych rozwiązań, więc, czy duża, czy mała elektrownia jądrowa to nie jest rozwiązanie dla Bełchatowa – przekazuje Sowińska

Według posłanki, jedyną szansą dla Bełchatowa są odnawialne źródła energii, oraz energetyka społeczna, nad którymi powinni pochylić się politycy. Problem przedstawiony został również z perspektywy bełchatowskiej młodzieży.

Podczas protestu głos zabrał również przedstawiciel Młodej Lewicy, Krzysztof Wroński, który przedstawił ważne dla młodych bełchatowian aspekty, oraz powiedział, o działaniach, jakich oczekują od magistratu. Najważniejszym z postulatów było powstanie komisji, która stworzy plan transformacji regionu. Jak dodaje, ważne jest, aby samorządowcy zatrzymali odpływ młodych ludzi z Bełchatowa m.in. poprzez inwestycje w nowe technologie, czy firmy i zakłady, które zajmują się OZE.

Zapowiedział również, że przedstawiciele ugrupowania mają nadzieję, że nie będzie to ostatni taki strajk w Bełchatowie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy