Reklama

Reklama

Dramatyczne sceny w zakładzie na Przemysłowej. Inspekcja wskazała winnych

Opublikowano: pt, 18 cze 2021 09:31
Autor: | Zdjęcie: archiwum

Dramatyczne sceny w zakładzie na Przemysłowej. Inspekcja wskazała winnych - Zdjęcie główne

foto archiwum

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia W marcu tego roku, na terenie jednej z hal znajdujących się przy ul. Przemysłowej doszło do groźnego wypadku. Prasa do kartonów zmiażdżyła dłoń pracownikowi. Sprawą zajęła się Państwowa Inspekcja Pracy, która przedstawiła już wnioski po przeprowadzonej kontroli. Kto ponosi winę?

Reklama

Przypomnijmy, 10 marca w zakładzie przetwarzania odpadów na ul. Przemysłowej w Bełchatowie doszło do poważnego wypadku. Prasa do kartonów zgniotła dłoń jednego z pracowników – mężczyzna został śmigłowcem przetransportowany do szpitala. Więcej o tym zdarzeniu przeczytacie w tekście Prasa zmiażdżyła mężczyźnie dłoń...

Sprawą zajęła się Państwowa Inspekcja Pracy. Przez niemal dwa miesiące prowadzono kontrolę. Okazuje się, że mężczyzna, który uległ wypadkowi był zatrudniony w firmie zewnętrznej, dzierżawiącej od Eko-Regionu prasę do kartonów oraz budynek magazynowo-warsztatowy.

Jak doszło do wypadku? Z przedstawionego przez PIP protokołu wynika, że feralnego dnia poszkodowany wraz z dwójką innych pracowników zajmował się obsługą belownicy do makulatury. Około godziny 15:30, podczas kolejnego otwarcia prasy zaczął odgarniać śmieci z płyty. Dalej wydarzenia potoczyły się błyskawicznie. Rękawiczka, którą założył na czas pracy, zahaczyła się o element maszyny, wciągając lewą dłoń mężczyzny pomiędzy nieruchomą konstrukcję a płytę, powodując jej zgniecenie i uwięzienie, w taki sposób, że mężczyzna nie mógł jej samodzielnie wyciągnąć.

- Poszkodowany zaczął krzyczeć, na miejsce przybiegła inna osoba i wyłączyła maszynę wyłącznikiem awaryjnym, a następnie powiadomiła o wypadku. Na miejsce wezwano pogotowie i straż pożarną, która uwolniła dłoń poszkodowanego – informuje PIP.

Inspektorzy wskazują też na przyczyny wypadku. Jedną z nich było właśnie operowanie przez poszkodowanego dłonią w strefie niebezpiecznej. Drugą z kolei "brak właściwego zabezpieczenia przed dostępem do strefy niebezpiecznej, tj. strefy pracy płyty prasującej w prasie PB-40". Stwierdzono m.in., że:

 • Oznakowanie elementów sterowniczych znajdujących się na pulpicie jest częściowo nieczytelne/zniszczone,
 • klapa otworu załadunkowego nie posiada czujnika położenia, pozwalającego na sprawdzenie, czy pokrywa została faktycznie otwarta/zamknięta i można w sposób bezpieczny rozpocząć ruch płyty prasującej,
 • prasa nie posiada zabezpieczenia przed dostępem do stref niebezpiecznych,
 • dostęp do wyłącznika awaryjnego zainstalowanego przy belownicy jest utrudniony ze względu na znajdujący się obok słup.

W związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami, w dniu 10 marca wstrzymano eksploatację belownicy. Inspektor nakazał przeprowadzenie szeregu czynności, które mają zapobiegać podobym wypadkom w przyszłości. Jeszcze w trakcie prowadzenia kontroli dokonano oznakowania elementów sterowniczych, zastosowano osłony lub urządzenia zabezpieczające przed dostępem do strefy pracy pokrywy ruchomej oraz zapewnieniono dostęp do wyłącznika awaryjnego.


- Belownica została poddana modernizacji przez firmę EKO-REGION i ponownie oddana do użytkowania dzierżawcy w dniu 7.04.21; podczas kontroli w dniu 12.04.21 stwierdzono, że ww. maszyna została wyposażona w osłony strefy pracy płyty prasującej na odcinku poza komorą załadunkową, zmodernizowano układ sterowania (zastosowano urządzenie sterowania oburęcznego z potrzymaniem), oraz zastosowano czujnik zamknięcia pokrywy komory załadunkowej – czytamy w raporcie PIP.


Po zakończonej kontroli inspekcja pracy ukarała mandatem przedsiębiorcę, który zatrudniał poszkodowanego. Nie wskazano przy tym konkretnej kwoty, jak jednak poinformowała PIP, wynoszą one od tysiąca do kilku tys. zł. 

- Zgodziliśmy się z nałożonym przez inspektora mandatem, nie będziemy podejmować żadnych działań w tej sprawie - mówi właścicielka ukaranej firmy


Warto zaznaczyć, że nie jest to najprawdopodobniej koniec tej sprawy. Odpowiednie dokumenty trafiły już bowiem do bełchatowskiej prokuratury, która przyjrzy się dokładnym przyczynom tego wypadku. Wstępnie wiadomo, że postępowanie może dotyczyć art. 220 KK, mówiącego o narażeniu pracownika na utratę życia lub zdrowia.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (5)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 4 miesiące temu | ocena +1 / -0

  Eko cyrki

  Ile to to już lat? Klikanaście?

 • 4 miesiące temu | ocena +8 / -0

  zuza

  na belownicę zatrudniają inwalidów.. ..biorą pieniądze od mieszkańców i od PEFRON-u, czyli od nas, drugi raz, za tę samą usługę.. ...może by tak NIK zatrudnić do tego przekrętu???

  • 4 miesiące temu | ocena +1 / -1

   Mdm

   Jak sami są po przekrętach

 • 4 miesiące temu | ocena +11 / -2

  ass

  EKO-REGION nie może sama zatrudniać ludzi??? ..jakiś niedowład intelektualny, czy przekręt finansowy??? ..a nam, mieszkańcom, podwyższacie opłaty za usługi.. ...a zarabiają na tym kolesie panów z EKO-REGION...

 • 4 miesiące temu | ocena +9 / -0

  Feliks

  spółki, spółki spółeczki, mówiły jaskółki , że nie dobre są spółki.