Reklama

Reklama

Obchody 80. rocznicy zagłady getta w Bełchatowie. Pamięć bliskich uczcili ich potomkowie [FOTO]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia W Bełchatowie trwają obchody 80. rocznicy likwidacji getta żydowskiego. W uroczystościach biorą również udział potomkowie rodzin, które mieszkały w naszym mieście i zostały wywiezione do obozów zagłady.

Reklama

Dokładnie 80 lat temu w dniu 18 sierpnia 1942 roku zakończyła się likwidacja getta żydowskiego w Bełchatowie. W ciągu tygodnia do obozów w Chełmnie nad Nerem, Bełżcu oraz getta w Łodzi wywieziono około 5 tysięcy mieszkańców pochodzenia żydowskiego. 

W okrągłą rocznicę tych dramatycznych wydarzeń w Bełchatowie odbywają się uroczystości, w których biorą udział potomkowie rodzin więzionych w bełchatowskim getcie, a także przedstawiciele łódzkiej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej, władze miasta, samorządowcy oraz bełchatowianie. Obchody rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod pamiątkową tablicą w pobliżu Gigantów Mocy. W tej okolicy przed laty stała żydowska synagoga. Po okolicznościowych przemówieniach, uroczystości przeniosły się na Cmentarz Żydowski przy ulicy Lipowej, gdzie zmówiono modlitwę Kadisz i zapalono znicze. 

To nie koniec obchodów. Popołudniu o godz. 17 rozpocznie się koncert muzyki żydowskiej na scenie plenerowej Gigantów Mocy. Natomiast na godz. 19 zaplanowano spotkanie na Placu Narutowicza, w trakcie którego uczniowie z LO im. Herberta w Bełchatowie odczytają nazwiska zamordowanych dzieci. Zapalone zostaną również znicze ku pamięci 5 tys. zamordowanych bełchatowian pochodzenia żydowskiego. 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy