W piątek, 1 listopada, obchodzony jest Dzień Wszystkich Świętych. Już dziś wierni tradycyjnie ruszą na cmentarze, żeby wspominać swoich zmarłych bliskich. W związku z tym świętem na nekropoliach w całej Polsce organizowane są procesje i msze święte.
Wszystkich Świętych 2024 - msze na cmentarzu w Bełchatowie
Na bełchatowskim cmentarzu wierni będą mogli wziąć udział w trzech mszach, które odprawione zostaną o godzinie 10:00, 12:00 i 16:00. Po południowym nabożeństwie odbędzie się procesja i różaniec z wypominkami. Msza z procesją odbędzie się również na cmentarzu w Grocholicach o godzinie 10:00.Wierni na msze na cmentarz mogą udać się również w sobotę, 2 listopada, czyli w Dzień Zaduszny. Zostaną one odprawione o godzinie 11:00 i 16:00. Po mszy św. o 11.00 procesja i różaniec z wypominkami.
- Przypominamy, że w Uroczystość Wszystkich Świętych mamy obowiązek uczestniczyć we Mszy świętej. Zgodnie z wieloletnią tradycją, w tym dniu zbierane będą na cmentarzu ofiary do puszek na utrzymanie Seminarium Duchownego w Łodzi. Będzie także możliwość wsparcia odnawiania starych, zabytkowych, często opuszczonych nagrobków na cmentarzu w Bełchatowie – informuje parafia pw. NMP Matki Kościoła i św. Barbary na osiedlu Dolnośląskim.
Czytaj również: Ceny kwiatów i zniczy na Wszystkich Świętych 2024 w Bełchatowie
Co oznacza święto Wszystkich Świętych?
Dzień Wszystkich Świętych, obchodzony 1 listopada, to ważne święto katolickie, upamiętniające wszystkich świętych Kościoła, zarówno tych oficjalnie kanonizowanych, jak i nieznanych. Tradycja ta ma swoje korzenie w starożytnych czasach, kiedy chrześcijanie gromadzili się, aby uczcić męczenników. W IV wieku obchodzono Dzień Wszystkich Męczenników, który później przekształcił się w Dzień Wszystkich Świętych. W 835 roku papież Grzegorz IV zwrócił się do cesarza Ludwika Pobożnego, aby ten wprowadził obowiązkowe obchody uroczystości i ustanowił datę święta na 1 listopada.W Polsce Dzień Wszystkich Świętych jest głęboko zakorzeniony w kulturze i obchodzony jest z dużą powagą. Ludzie odwiedzają groby bliskich, przynosząc kwiaty, wieńce i znicze, które symbolizują pamięć o zmarłych oraz nadzieję na życie wieczne. Groby są starannie porządkowane i dekorowane, a cmentarze rozświetlają się blaskiem tysięcy zniczy, tworząc niezwykle nastrojową atmosferę.
W dniu tym odprawiane są także nabożeństwa i modlitwy za zmarłych, a wiele osób uczestniczy w procesjach na cmentarzach. W polskiej tradycji istotne jest, aby zapalić znicz nie tylko na grobach bliskich, ale również na opuszczonych mogiłach, jako znak pamięci o wszystkich zmarłych.
Dzień Wszystkich Świętych różni się od Zaduszek, obchodzonych 2 listopada, które są poświęcone modlitwom za dusze zmarłych, oczekujących na zbawienie. W Polsce oba święta są często ze sobą łączone, a czas pomiędzy 1 a 2 listopada jest okresem refleksji i zadumy nad życiem i śmiercią.
Komentarze (0)