Reklama

Reklama

Eko-Region zaproponował cenę za wywóz śmieci. Zaskakująca kwota i... dłuższa umowa

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Eko-Region zaproponował cenę za wywóz śmieci. Zaskakująca kwota i... dłuższa umowa - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Spółka Eko-Region jako jedyna złożyła ofertę w przetargu na wywóz odpadów, który ogłosił bełchatowski magistrat. Oferta, jaka została zaproponowana, jest... niższa niż szacowało miasto. Czy to oznacza realną szansę na brak drastycznych podwyżek w opłatach za śmieci?

Reklama

Miasto jest coraz bliżej rozstrzygnięcia przetargu na wywóz i zagospodarowanie odpadów. Tak jak można było się spodziewać, do urzędu wpłynęła tylko jedna oferta, złożona przez spółkę Eko-Region. W specyfikacji przetargowej magistrat zaznaczył, że chciałby zawrzeć umowę na dłużej niż rok, tak jak to było dotychczas. Czas usługi wydłużono więc do 30 miesięcy od stycznia 2022 r. do czerwca 2024 r. W planie zamówień publicznych szacunkowy koszt wywozu śmieci wyliczono na 58,7 mln zł.

W piątek (19 listopada) otworzono oferty i okazało się, że Eko-Region za swoje usługi zaproponował… mniej niż szacowało miasto. Kwota jaka znalazła się w ofercie to 51,7 mln zł.

To jednak i tak więcej niż miasto płaci obecnie. W przeliczeniu na rok daje to 20,6 mln zł. Dla porównania, obowiązująca w tej chwili umowa zawarta na rok, opiewa na 15,4 mln zł czyli o ponad 5 mln zł mniej.

Czy to oznacza, że bełchatowianie zapłacą od 2022 roku więcej za śmieci? Tego do końca nie wiadomo. Od nowego roku znacznie większą niż dotychczas część kosztów wywozu śmieci pokryją bowiem przedsiębiorcy. Podczas wrześniowej sesji rady miasta przegłosowano uchwałę w sprawie wzrostu opłat za pojemniki na śmieci w lokalach niezamieszkałych. Uderzyło to w przedsiębiorców z terenu Bełchatowa, dla których koszt wywozu śmieci po zmianie wzrośnie nawet o 300 proc.

Władze miasta tłumaczyły, że dotychczas płacili oni za wywóz śmieci znacznie poniżej kosztów.  Magistrat wyliczył, że tego typu nieruchomości wytwarzają aż 26 proc. wszystkich śmieci z terenu Bełchatowa i właśnie w takiej części powinny pokryć koszty systemu gospodarki odpadami. Według szacunków dotyczy to ok. tysiąca punktów odbierania odpadów w lokalach niezamieszkałych, z których korzysta ok. 5 tys. przedsiębiorców. 

- W interesie nas wszystkich jest, aby ceny za odbiór odpadów były utrzymywane na w miarę niskim poziomie. (...) Na pewno uchwała dotycząca podwyżek od lokali niezamieszkałych będzie miała zbawienny wpływ na ceny odbioru odpadów od naszych mieszkańców - powiedziała Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa, podczas ostatniej sesji rady miejskiej.
Uchwałę w sprawie stawek do końca roku będą musieli podjąć miejscy radni. Obecnie opłata wynosi aż 26 zł od osoby. W ostatnich latach mieszkańcy płacą coraz więcej za wywóz śmieci. W 2020 roku płaciliśmy 19 zł, a w 2019 – 8,50 zł. Ile zapłacimy w 2022r.? Przekonamy się już niebawem. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy