Reklama

Reklama

Bełchatów daleko w rankingu inwestycji. Magistrat podważa wyniki i podaje swoje wyliczenia...

Opublikowano: pon, 26 paź 2020 15:51
Autor:

Bełchatów daleko w rankingu inwestycji. Magistrat podważa wyniki i podaje swoje wyliczenia... - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Według najnowszego rankingu inwestycyjnego "Wspólnoty", miasto Bełchatów znalazło się dopiero na 200. miejscu. To kolejny spadek w ostatnich latach. Tak źle nie było już dawno, bo w województwie łódzkim z miast powiatowych za nami są już tylko Pabianice, Opoczno i Pajęczno. Z wynikami tego zestawienia nie zgadza się magistrat, który zaznacza, że nie uwzględniło ono wszystkich poczynionych inwestycji.

Reklama

 

Inwestycyjny zastój w Bełchatowie? Tak wynikałoby z najnowszego rankingu inwestycyjnego "Wspólnoty". Pismo Samorządu Terytorialnego sklasyfikowało województwa, powiaty i miasta, biorąc pod uwagę wydatki inwestycyjne przypadające na jednego mieszkańca. Pod uwagę zostało wzięta całość wydatków majątkowych poniesionych w ciągu ostatnich trzech lat (w tym przypadku 2017-2019). Poza wydatkami zapisanymi na inwestycje w budżecie samorządów, uwzględnione zostały również wydatki ponoszone ze środków własnych przez spółki komunalne.

W przygotowanej klasyfikacji miasta podzielono na: wojewódzkie, na prawach powiatu, powiatowe i miasteczka. W tych kategoriach we wspomnianej kolejności zajęły: Opole, Świnoujście, Polkowice i Krynica Morska. Najlepszy powiatem pod względem inwestycji został powiat leszczyński, województwem – podlaskie, a gminą wiejską – tutaj nie mogłoby być zaskoczenia – Kleszczów, który jest najbogatszą gminą w Polsce dzięki podatkom płaconym przez kopalnię i elektrownię.

A jak w tym ciekawym zestawieniu wypadł Bełchatów? Niestety marnie, bo dopiero na odległym 200. miejscu wśród 267 sklasyfikowanych miast powiatowych. Warto zauważyć, że dla Bełchatowa notowania w rankingu inwestycyjnym w ostatnich latach to równi pochyła. Przed rokiem zajął 172. miejsce, a dwa lata temu 152. pozycję. Według wyliczeń średnie wydatki inwestycyjne w Bełchatowie w ciągu trzech ostatnich lat wyniosły zaledwie 528,99 zł na mieszkańca. Dla porównania zwycięzca w tej kategorii – miasto Polkowice – inwestowało ponad czterokrotnie więcej. Tutaj wydatki wyniosły średnio 2363,08 zł na mieszkańca. Z pewnością chluby bełchatowskiemu samorządowi nie przynosi też fakt, że spośród miast powiatowych w woj. łódzkim za nami uplasowały się tylko Pabianice (226. miejsce), Opoczno (247) i Pajęczno (258). Przed nami znalazły się: Zgierz (190), Kutno (180), Łęczyca (152), Zduńska Wola (146), Sieradz (133), Wieruszów (132), Rawa Mazowiecka (110) czy Brzeziny (104).

Znacznie więcej na inwestycje wydają też nasi sąsiedzi. Radomsko zostało sklasyfikowane na 95. miejscu ze średnimi wydatkami wynoszącymi 782,07 zł. Awans odnotował także pobliski Łask, który sklasyfikowano na 92. miejscu (788,80 zł), a Wieluń na 80. pozycji (819,89 zł). Na 46. miejscu jest z kolei Tomaszów Mazowiecki (957,54 zł). Najwyższą pozycję wśród miast powiatowych w woj. łódzkim przyznano dla Poddębic, które zajęły wysokie 6. miejsce z wydatkami inwestycyjnymi 1521,25 zł na mieszkańca. Z kolei Piotrków Tryb. został sklasyfikowany wśród miast na prawach powiatu (38. pozycja) z wydatkami na poziomie 827,94 zł.

Z wynikami rankingu nie zgadza się bełchatowski magistrat, który wskazuje, że zarówno do miasta, jak i do spółek komunalnych, nikt nie występował o przekazanie informacji odnośnie wydatków inwestycyjnych. Zdaniem urzędu dane, którymi w przypadku Bełchatowa dysponuje "Wspólnota", są niepełne i nie obejmują wydatków inwestycyjnych spółek, a te są znaczne. W sumie w ciągu trzech lat (2017-2019) branych pod uwagę w rankingu, wyniosły ponad 61,7 mln zł.

- Autorzy publikacji na łamach pisma przyznają że "...wyniki rankingu nie w pełni oddają sytuację w średnich i małych miastach, w których spółki stanowią istotny element realizacji strategii inwestycyjnych". Tak też jest w przypadku Bełchatowa – mówi Kryspina Rogowska, rzecznik prasowy urzędu miasta w Bełchatowie.

Magistrat prezentuje też swoje wyliczenia. Średnie wydatki inwestycyjne miasta i spółek komunalnych na jednego mieszkańca oszacowano w rankingu na niespełna 529 zł, co dało w rankingu miastu Bełchatów 200. pozycję. Według magistraty, przy uwzględnieniu spółek, wynik poniesionych inwestycji na osobę wyniósłby około 900 zł. Tym samym Bełchatów znalazłby się znacznie wyżej, niż to zostało zaprezentowane w rankingu.

A jak w zestawieniu wypadł powiat bełchatowski? Niestety w rankingu uplasował się on na szarym końcu, zajmując dopiero 296. miejsce na... 314 sklasyfikowanych powiatów. Średnie wydatki inwestycyjne w tym przypadku wyniosły zaledwie 87,20 zł na osobę.

Marnym pocieszeniem może być fakt, że po raz kolejny w zestawieniu gmin wiejskich przodował "polski Kuwejt" czyli gmina Kleszczów. Tutaj wydatki inwestycyjne przypadające na jednego mieszkańca w ciągu ostatnich 3 lat dały gigantyczną kwotę 14659,54 zł. Najbogatsza gmina w Polsce dysponuje jednak ogromnym budżetem ze względu podatki płacone przez PGE. O takich funduszach Bełchatów może niestety tylko pomarzyć...

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu m.in. czytać ekskluzywne materiały PREMIUM dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników i prowadzić dyskusję na portalowym forum i aby Twoje komentarze były wyróżnione.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (39)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • rok temu | ocena +1 / -0

  Stu

  Coraz większe miernoty rządzą tym miastem Bez żadnej wizji i pomysłów na ciężkie nadchodzące dla Bełchatowa czasy.Najwięcej w przekazach z tego co dziejevsię w mieście zajmują relacje ze składania kwiatów pod pomnikami.

 • rok temu | ocena +5 / -0

  buzon

  Zamiast kwestionować ranking , wystarczy przytoczyć zapisy Budżetu miasta na 2020 rok z 276 mil. dochodu na inwestycje przeznacza się 26 mil. , a na utrzymanie urzędników 14 mil . oczywiście tylko tych w UM. Gdyby doliczyć do tego MCS, MCK, Muzeum, gdzie pensje dyrektorów sięgają kilkunastu tys. miesięcznie (polecam oświadczenia majątkowe na BIP)... Rozwiń

 • rok temu | ocena +4 / -0

  Leo

  Bełchatów. I wszystko jasne...Jaki pan taki kram. Najważniejsze, żeby było czym się dzielić...

 • rok temu | ocena +4 / -1

  Rozkradli do kieszeni

  Tragedia jednym słowem Schodzimy na dno buhhhaaa

 • rok temu | ocena +3 / -5

  Aga

  Inwestują w niepotrzebne obiekty między innymi w przesiadkowy dworzec który służy tylko menelom daje im dach nad głową

  • rok temu | ocena +6 / -2

   Magda

   chyba cie macica boli! czesto jestem na szpitalu i korzystam z mxk i dworca i ci mowie ze nie ma tam zadnych bezdomnych! o czym wy ludzie wogole piszecie?

   • rok temu | ocena +0 / -0

    Japa

    Naprawdę Madziu? Korzystasz z dworca wysiadając z MZk-i.Tę funkcję spełniłaby zwykła wiata przystankowa. Dworzec służy jako miejsce przesiadkowe między miastami a nie osiedlami.

 • rok temu | ocena +6 / -1

  Z netu

  - Dziadku, czy to prawda, że służyłeś w PiSie? - Tylko wykonałem rozkazy.

 • rok temu | ocena +7 / -1

  Baniak

  Bełchatów dużo zainwestował w PiS i w pana Dudę i tego chyba w rankingu nie doliczyli.

 • rok temu | ocena +9 / -1

  jooo

  magistrat zainwestował w 500 domkow dla owadów :D i od lat inwestuje w super strefe eokonomiczna obok obwodnicy w ktorej do ej pory powstała a raczej zostala przeniesiona z innego miejsc a jedna firma frame fasctory reszta jest tylko na papierze, ale te domki dla owadów sa super inwestycja

  • rok temu | ocena +2 / -5

   M&M

   jesteś w stanie zrobić to lepiej? Śmiejesz sie z firm na strefie, bo na papierze. Może Ty załóż firmę i pokaz nam wszystkim jakie to proste zarobić i zainwestować kilka mln? Daj innym przykład. Zapewniam Cię że właściciele firm którzy kupili tam działki i zainwestują przewyższają o głowę takich ludzi jak Ty. Nie zależnie czy otwierają coś nowego cz... Rozwiń

   • rok temu | ocena +3 / -0

    Iwo

    Nie ma co się denerwować, tam na razie nic nie ma, a prawda kole w oczy. Mam nadzieję, że historia właściwie to oceni, a nasze prawnuki będą znały prawdę, dlaczego tylko "wrony latają w Bełchatowie "?

 • rok temu | ocena +11 / -0

  Aga

  Takie rządy pani Prezydent doprowadziły do takiego dziadostwa w Bełchatowie miasto umiera

  • rok temu | ocena +9 / -1

   Dyzma

   Dokładnie dwie kadencje to wieczność a tu nic sie nie dzieje oprócz nowych pomników.............i wyższych podatków od nieruchomości a ten obronca to chyba ślepy i gluchy

  • rok temu | ocena +9 / -2

   Bełchatowianin

   To nie tylko rządy Czechowskiej doprowadziły do takiego dziadostwa i oczekiwania na gwiazdkę z nieba. Winni są również Chrzanowski, Rozpara czy Olszewski. Wszyscy oni nie zrobili nic żeby do naszego miasta ściagnąć jakieś inwestycje. Wszyscy bazowali na węglu i pochodnych. Poklepywali się po plecach z górniczymi i elektrownianymi bonzami. Zgadzam ... Rozwiń

   • rok temu | ocena +17 / -1

    M&M

    Rozpary w to tumoku jeden nie mieszaj! To jedyny prezydent ostatnich 30 lat który potrafił zatrudniać ludzi z innych partii jeśli byli fachowcami. Prezydent który innych o głowę przewyzszal. Normalny człowiek który z każdym pogadal a nie jakiś bufon. Człowiek który nie miał dostępu do środków unijnych. Ostatni prezydent który potrafił coś razem z k... Rozwiń

 • rok temu | ocena +4 / -0

  podlyStefan

  to nie jest takie proste,masz kase to inwestujesz,przykład Kleszczów,cała czołowka tych rankingów to przeważnie bogate powiaty czy gminy,które zasilane sa podatkami z dużych firm,niestety w Bełchatowie takich nie ma

  • rok temu | ocena +4 / -1

   wesoła Mariola

   Nie ma, bo lepiej postawić tablicę "tu powstanie fabryka tektury" i czekać....czekać...czekać....

 • rok temu | ocena +8 / -1

  Brawo wy

  Podobno przed dom u Pani poseł z Bełchatowa zbawczyni GKS, PGE i Złoczewa grupa ludzi przyniosła znicze i kwiaty (jednak duch w narodzie istnieje). Chociaż tak mogli świętować 1 listopada. Czekam teraz na relację z przed biura senatorskiego:):)

  • rok temu | ocena +4 / -0

   :(

   Szkoda tych kwiatów nawet jeżeli są to chryzantemy.

 • rok temu | ocena +16 / -1

  mark

  Panie Dareczku, zbawco polityczny Bełchatowa, tak pan zapowiadał rozwój inwestycyjny i co? Gdyby nie działania Czechowskiej z lat 2015 - 2018, która wówczas była przez dzisiejszych jej koalicjantów wyśmiewana, to chyba nie byłoby o czym pisać w inwestycjach. Jakie pieniądze przyszły na inwestycje z funduszy rządowych lub europejskich w latach 2019 ... Rozwiń

 • rok temu | ocena +3 / -2

  Maryś

  Maryjan to jest faktycznie to, na co po głosowaniu na PiS zasłużyliście.

 • rok temu | ocena +11 / -3

  Benny

  Ktoś napisał, że trzeba głosować na Marjana. Gość, z którym jest wywiad mówił jednak, że potrzebne są kontakty na poziomie co najmniej wojewódzkim dla dobrej współpracy polityczno-finansowej. Realnie patrząc Patryk Marjan ich nie ma bo do tej pory skrzykiwał jedynie paru 20-latków do swojej lokalnej inicjatywy politycznej. Poza tym należy do partii... Rozwiń

 • rok temu | ocena +3 / -0

  Zawiedziony politykami

  Ktoś napisał, że trzeba głosować na Marjana. Gość, z którym jest wywiad mówił jednak, że potrzebne są kontakty na poziomie co najmniej wojewódzkim dla dobrej współpracy polityczno-finansowej. Realnie patrząc Patryk Marjan ich nie ma bo do tej pory skrzykiwał jedynie paru 20-latków do swojej lokalnej inicjatywy politycznej. Poza tym należy do partii... Rozwiń

 • rok temu | ocena +15 / -4

  gra

  Tak zmarnowali kiedys prężne miasto

 • rok temu | ocena +3 / -21

  sqssq

  Trzeba glosować na Konfederacje i Marjana bo reszta to ta sama banda socjalistów od Kiszczaka, którzy już 30 lat niszczą na zmianę Polskę.

  • rok temu | ocena +5 / -1

   Bełchatowiak

   Marjan też blisko kropidla będzie stał i wody swieconej się nie boi.. Mam złe doświadczenia z takimi politykami. Chyba komuna już będzie lepsza i Kościół na tym skorzysta.. Może będzie trochę biedniejszy ale odzyska wiernych.

   • rok temu | ocena +0 / -0

    Yhjjj

    No komuna to i PiS i Ko i lewica. Zobaczcie jak głosują w najważniejszych dla Polski sprawach.

  • rok temu | ocena +3 / -1

   religioznawca.

   Konfederacja to ci którzy uważają się za narodowców i patriotów a chcą bronić Rzymskiego Imperium polityczno -finansowego które nazwało się kościołem, zamiast Narodowego Kościoła Polsko-Katolickiego, nawet nie wiedząc że taki kościół istnieje.Patrioci od siedmiu boleści !

  • rok temu | ocena +10 / -1

   torfiorz

   Papryk Marjan to ten z Kondonferacji? Ziomek tego starucha JKM, co przysypiał na posiedzeniach europarlamentu, chciał wystrzelać przeciwników politycznych i uważa że miejsce kobiety jest w kuchni. NIE, DZIĘKUJĘ! Kondonferacja nie jest w niczym lepsza od PIS czy PO.

   • rok temu | ocena +11 / -1

    torfiorz

    Aha, zapomniałem dodać, Papryk, jak wjedziesz czołgiem do Bełchatowa to masz mój głos w wyborach na świra roku

 • rok temu | ocena +22 / -1

  Gazela

  Magistrat ma inne wyliczenia? Nie doliczyli inwestycji w chwasty na trawnikach?

 • rok temu | ocena +26 / -0

  ela

  Bełchatów został przejedzony przez partie, układy i koalicje. Krótkowzroczność i brak planów bo jest PGE.

 • rok temu | ocena +20 / -0

  Blabla

  Belchatow juz przepadł. Słuchajcie dalej obietnic.

 • rok temu | ocena +18 / -1

  Koala

  Utracone szanse dla miasta. Jest skazane na porażkę.

 • rok temu | ocena +20 / -0

  Dejw

  Dać jeszcze wyższe podatki, wtedy będziemy na samym końcu :)

 • rok temu | ocena +24 / -0

  Gnojek

  Komentarzy brak bo i co tu komentować. Beznadzieja. Miasto umiera a u steru wciąż te same osobistości niezmiennie zadowolone z siebie.