reklama
reklama

Alerty RCB w całym kraju. To już się dzieje na granicy z Niemcami i Litwą

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Straż Graniczna

Alerty RCB w całym kraju. To już się dzieje na granicy z Niemcami i Litwą - Zdjęcie główne

Alerty RCB w całym kraju. To już się dzieje na granicy z Niemcami i Litwą | foto Straż Graniczna

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaPolska przywróciła tymczasowe kontrole na przejściach granicznych z Niemcami i Litwą. Działania rozpoczęły się 7 lipca 2025 roku i potrwają co najmniej do 5 sierpnia. Mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa i ograniczenie nielegalnego przekraczania granicy. W związku z tym Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przesłało do obywateli alerty SMS z zaleceniem posiadania przy sobie dokumentu tożsamości.
reklama

Na odcinku granicy z Niemcami utworzono łącznie 52 punkty kontrolne, w tym 16 stałych. W województwie zachodniopomorskim ruch graniczny nadzorowany jest m.in. w Osinowie Dolnym, Krajniku Dolnym, Gryfinie i Lubieszynie. W sumie umożliwiono przekraczanie granicy w 19 miejscach, lecz każdorazowo trzeba się liczyć z możliwością kontroli dokumentów oraz pojazdu.

Straż Graniczna, jako jedyna uprawniona do przeprowadzania tych działań, zyskała wsparcie ze strony Policji, Wojsk Obrony Terytorialnej i Żandarmerii Wojskowej. – Mamy dzisiaj do dyspozycji ponad 180 funkcjonariuszy SG, 123 policjantów i 100 żandarmów. W razie konieczności dołączy do nich 200 żołnierzy WOT – poinformował wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski.

reklama

Organizacja ruchu i usprawnienia dla mieszkańców

Choć działania mają charakter prewencyjny, ich organizacja została zaplanowana tak, by minimalizować utrudnienia dla lokalnych społeczności. Tylko w woj. zachodniopomorskim i lubuskim codziennie 14 tysięcy osób przekracza granicę, głównie do pracy. – Naszym celem jest niedopuszczenie do wjazdu osób nielegalnie przekraczających granicę, ale także zapewnienie płynności ruchu legalnego – zapewnił Rudawski.

Na przejściach takich jak Kołbaskowo, Lubieszyn, Rosówek i Krajnik Dolny wprowadzono ograniczenia prędkości i nową organizację ruchu. – Staramy się, by kierowcy odczuli te zmiany jak najmniej. Jeśli pojawią się zatory, będziemy szybko reagować – zadeklarował Łukasz Lendner, dyrektor szczecińskiego oddziału GDDKiA.

reklama

Granica litewska – pierwsze efekty już po kilku godzinach

Na granicy z Litwą kontrole prowadzi Podlaski Oddział Straży Granicznej, wspierany przez 1. Podlaską Brygadę OT, Policję, KAS oraz Inspekcję Transportu Drogowego. Główne przejścia z całodobowym nadzorem to Budzisko, Ogrodniki i kolejowe Trakiszki. Pozostałe dziesięć punktów działa okresowo i głównie służy mieszkańcom pogranicza.

Już pierwszego dnia służby zatrzymały kuriera, obywatela Estonii, który przewoził czterech nielegalnych migrantów. Zatrzymani prawdopodobnie pochodzą z Afganistanu. – To pokazuje, że działania mają sens i są potrzebne – skomentował wojewoda podlaski Jacek Brzozowski.

reklama

Nowa infrastruktura i cyfrowe kontrole

Funkcjonariusze Straży Granicznej używają nowoczesnych urządzeń mobilnych do sprawdzania danych osobowych oraz bagażu podróżnych. Dokumenty należy mieć przy sobie w wersji fizycznej – mObywatel nie jest wystarczający przy kontroli. – Każdy kierowca musi mieć przy sobie dowód osobisty lub paszport – przypominają funkcjonariusze.

W Budzisku i Ogrodnikach ograniczono prędkość do odpowiednio 40 i 30 km/h. Kierowcy są kierowani na strefy kontrolne przy MOP-ach. Kontrole odbywają się przy użyciu kontenerów mobilnych oraz tablic informacyjnych, które ułatwiają orientację w nowej organizacji ruchu.

reklama

Twarda linia MSWiA, ale z wyrozumiałością dla obywateli

Minister Tomasz Siemoniak wielokrotnie podkreślał, że kontrole nie mają charakteru powszechnego ani represyjnego. – Nie chcemy nikomu utrudniać życia. Naszym obowiązkiem jest ochrona granicy i ograniczenie nielegalnych działań – mówił. Równocześnie zapewnił, że kontrole będą wyrywkowe i prowadzone z poszanowaniem prawa unijnego.

Wiceszef MSWiA Wiesław Szczepański zaznaczył, że działania są koordynowane na szczeblu krajowym. – To bardzo duża operacja: 800 strażników, 300 policjantów, 500 żołnierzy WOT i 200 żołnierzy ŻW działają już w terenie. Skala zagrożenia wymaga zdecydowanej reakcji – podkreślił.

Kontekst europejski – Polska nie jest wyjątkiem

Tymczasowe kontrole wewnętrzne to nie tylko decyzja Polski. Już od października 2023 roku Niemcy prowadzą kontrole na granicach z Polską, Czechami i Szwajcarią. Austria utrzymuje je z kolei nieprzerwanie od 2015 roku. Polska korzysta z prawa przewidzianego w Kodeksie Granicznym Schengen i nie wyklucza przedłużenia kontroli.

Premier Donald Tusk zaznaczył, że decyzja o kontrolach jest uzasadniona i zgodna z interesem narodowym. – Bezpieczeństwo obywateli jest dla nas najważniejsze – powiedział szef rządu.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
logo