Mieszkańcy województwa łódzkiego powinni przygotować się do nadejścia niebezpiecznego zjawiska nad nasz region. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał nowe alerty pierwszego stopnia dla mieszkańców większości województwa.
Upał nadchodzi nad Łódzkie
W powiatach: bełchatowskim, brzezińskim, laskim, łęczyckim, łowickim, łódzkim wschodnim, opoczyńskim, pabianickim, piotrkowskim, poddębickim, rawskim, sieradzkim, skierniewickim, tomaszowskim, zduńskowolskim i zgierskim, a także w Łodzi, Piotrkowie Trybunalskim i Skierniewicach IMGW prognozuje temperaturę maksymalną, która w dzień osiągnie około 30°C.Alert obowiązuje od godziny 14:00 do 19:00 w czwartek, 1 sierpnia. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska oceniono na 75 proc.
IMGW przypomina również o alercie pierwszego stopnia przed upałem wydanym dla powiatów pajęczańskiego, wieluńskiego i wieruszowskiego, gdzie prognozowana jest temperatura maksymalna w dzień od 29°C do 31°C oraz temperatura minimalna przeważnie od 15°C do 17°C.
Alert obowiązuje od godziny 12:00 w środę, 31 lipca, do 19:00 w czwartek, 1 sierpnia. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska również oceniono na 75 proc.
Pogoda na weekend w województwie łódzkim
Po czwartkowych upałach nad nasz region nadejdzie nieznaczne ochłodzenie. IMGW na piątek i sobotę prognozuje umiarkowane i duże zachmurzenie. Na południu regionu możemy spodziewać się przelotnych opadów deszczu i temperatury minimalnej od 14°C do 16°C. Maksymalnie temperatura może osiągnąć od 23°C do 25°C. IMGW zapowiada również słaby północno-zachodni wiatr.
- Zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami przelotne opady deszczu. Temperatura minimalna od 14°C do 15°C. Temperatura maksymalna od 24°C do 26°C. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni – taką pogodę prognozuje IMGW na sobotę i niedzielę.
Upały nad nasz region mogą powrócić w połowie przyszłego tygodnia.
Kto powinien uważać podczas upałów?
W związku z wystąpieniem upałów w naszym regionie warto, aby mieszkańcy przypomnieli sobie, kto jest najbardziej narażony podczas upałów.
- Dla niektórych ludzi upał jest szczególnie niebezpieczny. Powinni wówczas bardziej na siebie uważać, a jeśli są pod naszą opieką – to my powinniśmy zwiększyć naszą czujność. Do tych grup należą: osoby powyżej 65 lat, osoby cierpiące na choroby, takie jak demencja, niewydolność serca, choroby nerek lub cukrzyca, niemowlęta i małe dzieci, kobiety w ciąży, osoby z niepełnosprawnością, osoby pracujące lub ćwiczące na powietrzu – informuje Narodowy Fundusz Zdrowia.
NFZ wyjaśnia, jak chronić się przed upałem
Gdy temperatury wzrastają, warto pamiętać o piciu większych ilości płynów niż zazwyczaj. Pomocne może być również jedzenie większych ilości sezonowych owoców, które też zawierają duże ilości wody. W czasie upałów warto również zadbać o luźną przewiewną odzież zakrywającą jak największe partie skóry. W tym czasie można również ochłodzić się zimnym prysznicem lub położyć mokry ręcznik na szyję.
- Osoby, które spędzają aktywnie czas na powietrzu, są najbardziej narażone na przegrzanie. Skupiają uwagę na wykonywanych czynnościach, a nie na otoczeniu, i mogą przeoczyć pierwsze oznaki upału. Jeśli wychodzisz na słońce, stosuj kremy ochronne – przekazuje NFZ.
W czasie upałów warto używać zasłon i żaluzji tak, aby ograniczyć nasłonecznienie w pomieszczaniach. W tym czasie powinniśmy również unikać alkoholu.
- Zaobserwuj, jak się czujesz podczas upalnych dni. Zwróć uwagę zwłaszcza na znaki ostrzegawcze, które daje organizm, gdy jest przegrzany: twoje tętno wzrasta, męczysz się, zaczynasz szybko oddychać, masz zawroty głowy, dostajesz gorączki, masz dreszcze, oddajesz mniej moczu niż zwykle – to może być objaw odwodnienia – ostrzega NFZ.
Jeśli zauważymy objawy przegrzania organizmu u siebie lub innej osoby, powinniśmy zadzwonić na numer alarmowy 112 lub 999 po pomoc.
Komentarze (0)