Reklama

Wilgoć to prosta droga do problemów ze zdrowiem. W jaki sposób tego uniknąć?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Wilgoć to prosta droga do problemów ze zdrowiem. W jaki sposób tego uniknąć? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Nadmierne zawilgocenie domu czy mieszkania może mieć zdecydowanie bardziej poważne konsekwencje niż tylko plamy na ścianach i nieprzyjemny, stęchły zapach. Mówimy tu zarówno o uszkodzonych murach, jak i bardziej dotkliwych problemach zdrowotnych powodowanych przez namnażające się grzyby i pleśnie. Na szczęście istnieje kilka skutecznych sposobów na pozbycie się nieproszonego „gościa”. Jednak na początku należy dokładnie ustalić przyczynę pojawienia się wilgoci.

Najpierw poznaj swojego przeciwnika. Co wpływa na nadmierne zawilgocenie budynku?

Walkę z wilgocią utrudnia fakt, że jej pojawienie się może mieć naprawdę wiele przyczyn: od uszkodzonych fundamentów i ścian, przez nieszczelne pokrycie dachowe i uszkodzoną sieć wodno-kanalizacyjną, po gromadzenie się pary wodnej na rurach. Zawilgoceniu, czyli sytuacji, w której poziom wilgotności utrzymuje się przed dłuższy czas powyżej 60%, sprzyja również nieodpowiednia wentylacja pomieszczeń. Wówczas powstają idealne warunki do rozwoju rozwoju grzybów i pleśni. Te dają się natomiast we znaki zwłaszcza alergikom, choć nie tylko. Poza nieżytem nosa, grzyby i ich zarodniki negatywnie wpływają również na nasz układ oddechowy, mogą powodować też zawroty i bóle głowy, a także zmiany skórne. W skrajnych przypadkach długotrwałe przebywanie w zawilgoconym środowisku prowadzi natomiast do problemów natury reumatologicznej, chorób układu nerwowego, a nawet do uszkodzenia wątroby.

 

Wilgoć doskonale rozwija się w niewentylowanych pomieszczeniach. Istnieje sposób, by sobie z tym poradzić

To jednak nie koniec złych wiadomości, ponieważ pokryte wilgotnymi plamami ściany prędzej czy później uderzą nas po kieszeni. Nieruchomość, w której występuje problem z wilgocią, traci bowiem znacznie na wartości, nawet kilkanaście procent. Biorąc to wszystko pod uwagę, nie powinniśmy czekać ani chwili dłużej, tylko znaleźć skuteczne rozwiązanie. Tych na szczęście jest na tyle dużo, że jesteśmy w stanie pokonać wilgoć niezależnie od jej przyczyn. Nawet w przypadku przepuszczających wodę murów – wiele firm oferuje bowiem usługę hydroizolacji poziomej lub pionowej. Z kolei, jeśli przyczyną wilgoci jest wadliwa wentylacja pomieszczeń, warto pomyśleć o instalacji systemu wentylacji mechanicznej. Rekuperacja nie tylko zapewni stały przepływ powietrza z i do pomieszczeń, ale pozwoli też na odzyskanie sporej ilości ciepła, które w przeciwnym razie uciekłoby do atmosfery. Jeśli zależy Ci na jakości poszczególnych komponentów tworzących system wentylacji, a jednocześnie na fachowym montażu, konieczne zapoznaj się bliżej z ofertą firmy PSMSolar na stronie internetowej: https://www.psmsolar.pl/. Podziękują Ci za to nie tylko pozostali domownicy, ale i – w dłuższej perspektywie – Twój portfel.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE