Reklama

W jaki sposób odfrankowić kredyt w banku Millenium?

Opublikowano:
Autor:

W jaki sposób odfrankowić kredyt w banku Millenium? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Kredyt we frankach, który został wzięty w przeszłości, to zmora wielu Polaków. Z pozoru tanie zobowiązanie okazało się być bardzo kosztowne. Na szczęście istnieje kilka alternatyw, które sprawiają, że koszty tego kredytu będą niższe. Jak wygląda propozycja banku Millennium dla posiadaczy kredytu we frankach? Co jest lepszym rozwiązaniem — pozew czy ugoda banku? Na czym polega odfrankowanie kredytu? Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników.

Jak wygląda propozycja banku Millennium dla posiadaczy kredytu we frankach?

Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek rozważania w tym zakresie, warto zwrócić uwagę na to, jaką propozycję Millennium złożył swoim klientom. Aby nieco lepiej zrozumieć tę problematyczną kwestię, warto podać przykład na konkretnych kredytach. Załóżmy, że kwota kredytu w 2006 roku wynosiła 338 000 zł. Na dzień 20 stycznia 2021 stycznia saldo kredytu wynosi 385 000 zł. Bank zaproponował kilka rozwiązań w związku z takim stanem rzeczy.

Przewalutowanie kredytu ma się odbyć na preferencyjnych warunkach. W podanym przez nas przykładzie bank miałby zmniejszyć kwotę kredytu o 86 800 zł. Dodatkowo zmniejsza się marża kredytu do 1,1%. Wskaźnikiem referencyjnym będzie WIBOR 3M. Łatwo można wywnioskować, że kredytobiorca w rzeczywistości nadal musi oddać więcej, niż wynosiła wcześniej kwotę kredytu, jeśli porównamy ze sobą wartość franków z obu okresów.

Pozew czy ugoda banku — co jest lepszym rozwiązaniem?

W praktyce pozew w sądzie nadal jest lepszym rozwiązaniem niż ugoda banku. W najgorszym przypadku uda nam się odfrankować kredyt, jednak korzyści dla kredytobiorcy wciąż będą większe od tych, które wynikają z zawarcia ugody proponowanej przez Millennium. Przede wszystkim saldo kredytu zmniejszy się o 200 000 zł. Zostanie zastosowany LIBOR (a nie WIBOR), który w normalnych warunkach gospodarczych jest niższy.

Miesięczna rata kredytu zmniejszy się o ponad 1 000 zł. Tak więc suma korzyści postepowania może wynosić nawet 600 000 zł. Wartości te dotyczą kredytu na około 250 000 CHF, czyli ponad 1 000 000 zł. Wiele umów kredytów waloryzowanych zostaje unieważniona przez sądy. Ugoda dla klienta nadal nie jest satysfakcjonująca.

Odfrankowanie kredytu — na czym polega?

Odfrankowanie to usunięcie z umowy niedozwolonych klauzul przeliczeniowych, które to umożliwiały bankowi kształtowanie dowolnej wysokości zobowiązania kredytobiorcy i rat do spłaty. Kiedy dojdzie do odfrankowienia, to kredyt staje się kredytem złotówkowym, który to jest oprocentowany tradycyjną stawką LIBOR.

W praktyce umowa kredytowa trwa dalej, natomiast kredyt spłacany jest na tych samych warunkach. Zasadniczą różnicą jest jednak wysokość miesięcznej raty kredytu, która jest niższa. Po odfrankowieniu bank zmuszony jest do ponownego przeliczenia wysokości rat do spłaty. Pomijane są niedozwolone postanowienia, które zostają usunięte z umowy.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zarejestruj się w serwisie, aby korzystać z rozszerzonych możliwości portalu

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE